Doğal Reklamcılık İçin Takip Edilmesi Gereken 4  Trend

Doğal Reklamcılık İçin Takip Edilmesi Gereken 4  Trend

Doğal Reklamcılık İçin Takip Edilmesi Gereken 4  Trend

Bildiğimiz gibi doğal reklamcılık gün geçtikçe popülerliğini arttırmaktadır. Aynı zamanda dijital pazarlama sektörünün de peşinden koştuğu bir stratejik yöntem haline gelmiştir. Eğer doğal reklamcılık hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz önce https://www.moradam.com/20180211203246/dogal-reklamcilik-native-advertising-nedir/  linkinden Doğal Reklamcılık Nedir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Doğal reklamcılık için tüm dijital reklamcılık sektörü olarak oldukça çaba harcamaktayız. Yapılan araştırmalara göre doğal reklamcılık diğer reklamcılık yöntemlerine göre yüzde 20 ila yüzde 60 arasında bir oranla daha fazla etkileşim sağlamaktadır. Son 1 yıl içerisinde doğal reklamcılığa yapılan yatırımın oranı yüzde 32’nin üzerinde artış göstermiştir. Dijital pazarlama dünyası için gelecekte de önemini katlamaya devam edeceğini garanti edebileceğimiz doğal reklamcılık için şimdi ve önümüzdeki yıllarda takip etmeniz gereken 4 trendi açıklayalım.

1- “Önce Mobil” stratejisi

Tüm dünyada yaygınlaşma hızı çığ gibi büyüyen mobil internet kullanımı 2016 yılından itibaren bilgisayar üzerinden internet erişimine göre fazla olmaya başlamıştır. Türkiye’deki oranlardan bahsedecek olursak mobil internet trafiği yüzde 61 iken bilgisayar internet trafiği sadece yüzde 36 olmaktadır. Mobil cihaz penetrasyonunu göz önünde bulundurduğumuz takdirde Türkiye mobil cihaz kullanımında dünya standardının oldukça üzerindedir. İlerleyen yıllarda bu farkın giderek açılması beklenmektedir. Durum böyle olunca açıkça görünmektedir ki yapacağımız tüm yatırımlar gibi doğal reklamcılık yatırımlarımızı da mobil kullanıma uygunluğu göz önüne alarak yapmalıyız. Mobil web siteleri ve mobil sosyal medya araçlarında günün çoğunu geçiren kullanıcılarınıza ulaşmanız diğer kanallara oranla çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Bu nedenle Önce Mobil stratejisinden her ne yapıyorsanız yapın asla şaşmamalısınız.

2- Sosyal Medya’da Doğal Reklamcılık

Reklamcılıkta da sosyal medyaya yapılan yatırımlar günümüzde oldukça artmış durumdadır. Türkiye’de mobil internet kullanıcısı sayısı 71 milyona ulaşmış durumdadır. Ayrıca sosyal medya araçlarına mobil yolla ulaşan kullanıcı sayısı ise 42 milyon olmaktadır. Ayrıca genç nüfusun artması sayesinde bu rakamın da hızla büyümesi beklenmektedir. Bu nedenle sosyal medya bu kadar yoğun ve etkin kullanılırken reklamcılık için de büyük bir fırsat kapısı haline gelmiştir. Doğal reklamcılık için de sosyal medya araçlarını tercih etmek doğru ve akıllıca bir hareket olacaktır.

 

3- Video Reklamcılığı

Video paylaşımını temel alan mecralar doğal reklamcılığın çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu sebeple doğal reklamcılık için video paylaşım mecralarını tercih etmeniz oldukça mantıklı olacaktır. Türkiye’de video reklam yatırımları yüzde 34 oranında büyüyerek 122.7 milyon TL’ ye ulaşmıştır. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda da artması beklenmektedir. Hal böyle olunca rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmek amacıyla seçtiğiniz doğal reklamcılık yöntemini de video paylaşım kanallarından yapmak sizi oldukça güçlü bir konuma yükseltecektir.

4- Sponsorlu İçerikler

Önümüzdeki yıllarda markalar tamamen sponsorlu içeriklere ağırlık verecek ve influencer pazarlamaları da oldukça önemli bir hal almaya başlayacak. Daha fazla içerik, video ve fotoğraf sponsorlu olarak kullanıcılarla buluşacak. Bu nedenle stratejinizi şimdiden sponsorlu içerikler üretmeye doğru yönlendirmeniz sizleri rakiplerinizin önüne taşıyacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir