Viral Pazarlama Stratejileri

Viral Pazarlama Stratejileri

Viral pazarlama hedef kitlemize kolaylıkla ulaşmamızı sağlar ancak temel bazı unsurlar vardır. Bu unsurları viral pazarlamanın ilkeleri olarak ele almamız mümkündür. Kullanıcılara ulaşmak ve onları harekete geçirmek için viral pazarlama stratejilerini doğru uygulamamız gerekmektedir. Peki bu viral pazarlama stratejileri nelermiş bir göz atalım.

1- Ücretsiz Ürün veya Hizmet Verme

Pazarlama alanının en etkili kelimesi hiç şüphesiz ki “ücretsiz” kelimesidir. Kullanıcılar ücretsiz ürün ve hizmetler kullanmaya yatkındır. Yüksek başarı sağlayan viral pazarlama örneklerine bakıldığında da önemli ürün ve hizmetlerin çoğunlukla ücretsiz verildiğini görürüz. Bu durum kullanıcıların ilgisini hayli çekmektedir. Ucuz, uygun, indirimli gibi kelimeler viral pazarlamanın yapı taşlarıdır. Ancak tabi ki ücretsiz kelimesi en etkili olanıdır.

2- Verilen Mesajın Kolay Ulaşılabilir Olması

Viral pazarlama sçalışmalarının da hızla yayılması için doğru bir ortam oluşturmak gerekir. Fazla sayıda kullanıcıya en hızlı şekilde ulaşabilmek için doğru bir mesaj belirlemeli ve bu mesajı net ve anlaşılır kılmalısınız. Fazla sayıda kullanıcının aktif olduğu internet mecraları doğru bir mesaj ve anlaşılır bir yazı dili sayesinde büyük bir başarı kazanma olanağı sunacaktır.

3- Küçükten Büyüğe Doğru İlerlemek

Eğer çok hızlı ve şiddetli bir şekilde büyümek ve yayılmak istiyorsanız çalışmalarınızı hızla küçükten büyüğe doğru yükseltecek stratejilere sahip olmanız gerekmektedir. Kısacası viral pazarlama sürecini diğer pazarlama yöntemlerini kullanarak alt Zemin hazırladıktan sonar üzerine ekleye ekleye ilerlemelisiniz. Hedef kitlenizi öncelikle iyi belirlemeniz ve üye kazanımı sağlamanız gerekir. Sonrasında kazandığınız üyeleri elde tutmalı ve kullanıcıların mesajınızı paylaşmasını sağlamalısınız.

4- Ortak Kullanıcı Davranışı ve Motivasyonunu Hedef Edinin

Pazarlama çalışmalarının başarıyla sonuçlanması için ortak bir motivasyon ve davranş hedeflemeniz gerekir. Bu yolla belli sayıda bir kitleye kolayca ulaşabilirsiniz. Bunu nasıl başaracağımıza gelecek olursak, hedef kitlenizi iyi belirlemiş olmalısınız. Kitlenin en yoğun hangi mecraları kullandığını, zevklerini, ilgi alanlarını ve kullanıcı davranışlarını analiz etmelisiniz. Tüm bu analizlerden sonra çıkan sonuçları pazarlama stratejinize ve içeriğinize entegre ederek hedef kitlenizi harekete geçirebilirsiniz.

5- Sosyal Ağların Gücünden Faydalanın

Günümüzün popüler pazarlama mecraları olan sosyal medya platformlarını etkin kullanmalısınız. Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest, Linkedin, YouTube ve benzeri sosyal medya ağları insan hayatının bir parçası haline gelmiş durumdalar. Kullanıcılarınızın zamanının çoğunu geçirdiği bu sosyal medya mecralarında yapacağınız pazarlama çalışmaları çok hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlayacaktır. Gif kullanımı da son zamanların popüler ve iyi sonuç veren bir sosyal medya reklamcılığı tekniğidir.

 

6- Popüler Kaynaklardan Faydalanın

Viral pazarlama çalışmalarının etkisini arttırmak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Bunlardan biri de diğer popüler kaynaklardan faydalanmaktır. Özellikle son dönemin sık sık tercih edilen yöntemi olan sosyal medya fenomenleriyle etkileşim kurmak size yüksek bir oranda başarı sağlayacaktır. Sosyal medyada takipçi sayısı çok olan kişilerle anlaşarak reklamlarınız için bir ücret karşılığında iş birliği yapmanız sizin için başarıya ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir