7 Dijital Pazarlama Tekniği

7 Dijital Pazarlama Tekniği

7 Dijital Pazarlama Tekniği

1- SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital pazarlama tekniklerinin günümüzde en çok kullanılanları arasında yer alan SEO uygulaması arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve web sitelerinin arama motorlarında daha kolay bulunmasını sağlar. Kullanıcı erişimi ve etkileşimini arttırmak için yapılan bir çalışmadır. Sitenin hitap ettiği konu ve başlığa göre içerikler ve web sitesinde düzenlemeler yapılarak arama motoru optimizasyonu sağlanır. Ayrıca bu çalışmalar site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılır. Yapılan bu çalışmaların tümü Google ve benzeri arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar.

2- SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

Kısaltılmış hali SEM olan tekniğin Türkçe karşılığı arama motoru pazarlamasıdır. Bu teknikte arama motorları üzerine reklam pazarlaması yapılmaktadır. Belirlediğiniz bütçeye bağlı olarak arama motorlarında kendi hedef kitlenize ve anahtar kelimelerinize reklam verebilirsiniz. Bu teknik sayesinde daha fazla kullanıcı kitlesine erişim sağlamanız mümkün olmaktadır.

3- Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama günümüz şartlarında en çok kullanılan ve git gide popülerliğini arttıran dijital pazarlama tekniğidir. Mobil kullanıcı sayısındaki hızlı artış ve etkileşim oranlarındaki büyüme nedeniyle bu alanda yapılan uygulamalar büyük bir pazar haline gelmiştir. Mobil kullanıma uyumlu siteler ve applicationlar üzerinden yapacağınız reklam ve pazarlama çalışmaları sizleri büyük bir hedef kitleye hızlıca ulaştırmaktadır.

4- E-Mail Üzerinden Pazarlama

Aslında e-mail üzerinden yapılan çalışmalar bizlerin tahmin ettiğinden biraz daha farklı işlemektedir. Sandığımız gibi aslında e-mail ile reklam ve pazarlama dönemi henüz kapanmış değil. Özellikle dijital ticaret üzerine yapılan satışların çoğu hala e-mail pazarlaması sayesinde yapılmaktadır. Dijital pazarlama çalışmanızı yürütürken e-mail pazarlaması uygulamaktan çekinmeyiniz. Yüksek bir geri dönüş oranı elde edebilirsiniz.

5- İçerik Pazarlama

Kullanıcıyı kendinize çekmek ve ürününüzü fark ettirmek için maalesef ürün kaliteniz yeterli değildir. Blog sayfaları, sosyal medya, video içerikleri ve daha bir sürü içeril çeşidi hızla kullanımını arttırmakta ve kullanıcılar daha da çok istemektedir. Bu nedenle arama motorları artık web siteleri indexlerken kullanıcıya en faydalı olacak içeriği üst sıraya taşımaktadır. Bu nedenle içerik pazarlama stratejinizi iyi belirlemelisiniz ki kullanıcılarla etkileşim oranınız artabilsin.

6- Sosyal Medya

Bir markanız veya ürününüz varsa ve kullanıcıya nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız sosyal medyadan faydalanmak işinizi oldukça kolaylaştıracak bir tekniktir. Günümüzde kullanıcılar ihtiyaçlarını sosyal mecralar üzerinden araştırmakta ve bu alanlarda zaman harcamaktadır. Bu sebeple hedef kitlenize en uygun sosyal medya uygulamalarını belirleyip o mecralar üzerinden reklam ve içerik paylaşmanız geri dönüşlerinizi arttıracaktır. Ayrıca marka bilinirliğiniz için de iyi bir adım olacaktır.

 

7- E- Ticaret ve B2B/ B2C Pazarlama

E- ticaret iki ana başlık altında incelenmektedir B2B iki firma arası alışveriş anlamına gelirken B2C ise firma ve müşteri arası gerçekleşen alışveriş anlamını taşır. Bu alanda yapacağınız çalışmalar sayesinde doğrudan alıcıya etki etmenizi sağlar. Yapılan pazarlamanın anında satışa dönüşmesini sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir