İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması günümüzde markaların ve firmaların sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Arama motoru optimizasyonu için ve müşteriyle sıkı bir etkileşim bağı kurmak için önemli bir stratejidir. Belirlemiş olduğunuz hedef kitleye ulaşmak amacıyla direk hedef kitleye hitap eden içerikler üretmeye ve bu içerikleri yayınlamaya ve dağıtmaya dayanır. Amacı yüksek kaliteli içerik üreterek bu içerikleri hedef müşteriye ulaştırarak onları konu hakkında eğitmek, dikkatini çekmek ve müşeriyi elde etmektir.

İçerik pazarlaması sadece içerik üretmekten ibaret değildir. Eğer böyle olursa peşpeşe sıralanmış manasız kelimeler dizisinden pek de bir farkı kalmaz. Bir pazarlama tekniği olan içerik pazarlamasında önemli olan her zaman satıştır. Bu nedenle de gerçek ve güçlü potansiyele sahip olan müşterilerin zamanına ve ilgi alanlarına göre düzenlenir. Bu sayede geri dönüş alınması beklenir.

Unutmamalıyız ki içerik pazarlamasında başarılı olmak için potansiyel müşterilerinize ürün ve hizmetleriniz hakkında eğitici bilgiler vermek ve yaşadıkları durumlara örnekler sağlamalısınız.

 

Geleneksel pazarlama stratejilerinden farklı bir yöntem olan içerik pazarlamasında diğer pazarlama stratejilerinin aksine amacımız hedef kitleyi eğitmektir. Direkt olarak satış ve reklam aşamasına geçmeden müşteriyle aranızda bir etkileşim kurmanız gerekir. Bu nedenle yazı, fotoğraf, ses ve video gibi farklı yöntemler kullanarak da potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

 

İçerik pazarlaması sosyal medya kullanımı olarak karşımıza sıkça çıkmaktadır. Ancak hatırlatmamız gerekirse sosyal medya içerik pazarlamasının sadece bir kanalıdır. Kabul etmeliyiz ki sosyal medya çok sık kullanılan ve etkileşimi de oldukça yüksek olan aynı zamanda hızlı sonuç veren bir içerik pazarlaması kanalıdır. Sizlere de kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak tek başına yeterli olmayacaktır.

 

Bugünlerde tüketicilerin tamamı gerek web sitelerinde dolanırken gerekse sosyal medya araçlarını kullanırken hatta yolda yürürken veya toplu taşıma araçlarını kullanırken bile sürekli reklamlarla karşılaşmaktadır. Heryerde reklam görmekten oldukça sıkılan tüketicimize daha fazla reklam vermek can sıkıcı olacaktır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda çıkan sonuca göre tüketiciler günde ortalama 5000 reklam ile karşılaşıyor. Reklamlara güvenini tamamen kaybeden kullanıcılar da sürekli ihtiyaç duydukları ürün ve servisler hakkında doğru bilgiye ulaşabilmek için araştırma yapıyor.  Bu nedenle eğer tüketiciye gerçek ve doğru bilgi vererek iletişime geçerseniz hem tüketicinin ihtiyacını karşılamış olursunuz hem de bu durum iyi bir güven bağı oluşturmanızı sağlar. Reklam ve bilgi kirliliği içinde kaybolan tüketiciye aradığı doğru ve kaliteli bilgiyi sunmanız size diğer rakiplerinizin oldukça basamak üstüne taşıyacaktır.

 

İçerik pazarlamasının üzerinde çalışmanız sizlere hem marka değeri katarken hem de marka tanınırlığınızı arttırır ve aynı zamanda müşterinizle aranızda bir güven bağı oluşmasını sağlar. Bir firma daha ne isteyebilir ki? Bilgi çağında olduğumuz bu dönemde çok fazla bilgi verici mecra bulunmasına rağmen tüketiciler hala bilgiye aç durumdadır ve hep daha fazlasını beklemektedirler. Bilgiye bu kadar ihtiyaç duyan bir tüketici kitlesinin bu ihtiyacını karşılamak tüketicinin sizinle bir bağ kurmasını ve size geri dönüş yapmasını sağlamaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir