Açılış Sayfası Nedir? Açılış Sayfası Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Açılış Sayfası

Açılış sayfası, bağlantıya tıklandığı zaman kullanıcının karşılaştığı ilk sayfadır. Kullanıcının sitenize erişim sağladığı sayfalar olduğu ve birçok sitenin de trafik kaynağından biri için oldukça önemlidir. Açılış sayfası ister blog yazılarınız ister başka sayfalarınız olsun teknik anlamda kusursuz olması gereken sayfalardır. Ayrıca reklam kampanyalarının da önemli bir unsuru olan açılış sayfaları optimize edilmelidir.

Açılış sayfası hakkında hazırladığımız bu yazımızda sizlere açılış sayfalarının önemini ve nasıl optimize edildiğini açıklayacağız.

Açılış Sayfası Nedir?

Açılış sayfası (Landing Page), kullanıcıların bir bağlantıya tıkladığında karşısına çıkan sayfalara verilen addır. Kullanıcıların siteye ulaştığı sayfalar olduğu içinde büyük öneme sahiptir. Birçok sitenin trafik kaynağını oluşturan bu sayfalar reklam çalışmalarında da önemlidir.

Açılış sayfaları birçok parçadan oluşur. Her bir parçanın ayrı ayrı önemi vardır. Ayrıca bu parçalar kullanıcılara farklı mesajlar verir. Bu yüzden her bir parçanın eksiksiz bir biçimde optimize edilmesi gerekir. Aksi takdirde hedeflenen dönüşüme ulaşmak mümkün değildir.

Açılış Sayfa Neden Önemlidir?

Açılış sayfası yukarıda da değindiğimiz gibi kullanıcıların sitenize ulaştığı ilk sayfadır. Ayrıca belli parçalara sahiptir. Tüm bunlarla birlikte açılış sayfası belli nedenlerden dolayı öneme sahiptir. Açılış sayfasını önemli kılan nedenler:

1- AdWords Kampanyaları

AdWords, para vererek yapılan reklam yapılan kampanyalarından farklı olarak çalışır. AdWords’de kelimeler arasında yoğun bir rekabet vardır. Ayrıca AdWords kampanyalarında üst sırada çıkmak teklif ve kaliteye bağlıdır. Kalite açısından da en önemli unsur açılış sayfasıdır. Eğer bir kullanıcı reklam bağlantısına tıklayarak sitenizi ziyaret ediyorsa ve açılış sayfası dışında başka bir sayfa ziyaret etmeden sitenizden çıkış yapıyorsa AdWords için ayırdığınız bütçenin boşa gittiğini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca bu durum AdWords’de kalite puanınızın düştüğünü gösterir. Açılış sayfalarının AdWords kampanyalarında ki bu önem göz önünde bulundurularak açılış sayfalarının doğru bir şekilde düzenlenmesi gerekir.

2- SEO 

Kullanıcıların erişim sağladığı ilk sayfa olan açılış sayfaları, SEO açısından birden fazla öneme sahiptir. Açılış sayfalarının SEO açısından önemi:

  1. Sitede kalma süresini belirler.
  2. Satış oranları ve kullanıcıları satışa yönlendirme de belirleyicidir.
  3. Hemen çıkma oranını belirler.
  4. Dönüşüm oranını belirler.
  5. Organik backlinkleri etkiler.
  6. Diğer sayfalar için referans niteliğindedir.

3- Sosyal Medya Reklamları 

Sosyal medya reklam kampanyaları ve AdWords kampanyaları hedef kitlesinden açısından birbirinden farklıdır. AdWords kampanylarında bağlantıya tıklayan kullanıcılar, halihazırda bir bağlantıya tıklayarak aradıkları siteye veya içeriğe ulaşmak için eyleme geçerler. Sosyal medya reklamlarına tıkayarak sitenizi veya bir sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların davranışı bundan daha farklıdır. Kullanıcının amacı bir bağlantıya tıklamak değildir. Herhangi bir sosyal medya hesabına vakit geçirmek veya kontrol etmek gibi sebeplerle giriş yapar. Burada doğal olan ve olmayan iki süreç karşımıza çıkar. Kullanıcının herhangi bir sebeple sosyal medya hesabına girmesi doğal bir süreci tespit eder. Ancak doğal olmayan süreç reklam kampanyalarını içerir. Bu noktada kullanıcıyı yeterli bir biçimde ikna edip onları sitenizi ziyaret etmeye yöneltmek daha zordur. Bu noktada açılış sayfaları çok iyi bir şekilde tasarlanmalı ve düzenlenmelidir. Sosyal medya reklamlarında kullanıcının bağlantıya tıklayarak ziyaret ettiği açılış sayfası, kullanıcıları sitenizde vakit geçirmeye ikna etmelidir.

Açılış Sayfası Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Açılış sayfalarının farklı parçalardan oluştuğunu yukarıda sizlere söylemiştik. Her bir parçanın optimizasyonu farklı unsurları içermektedir. Bundan dolayı açılış sayfası optimizasyonunu belli parçalara ayırarak sizlere anlatacağız.

1- Başlık 

Başlıklar, açılış sayfası optimizasyonun temel parçasıdır. Bağlantıya tıklayarak sitenizi ziyaret eden kullanıcıya doğru sitede olup olmadığını gösterir. Açılış sayfasından yer alan başlıklar kullanıcıyı sitede kalmaya ve içerikleri okumaya ikna edecek şekilde hazırlanmalıdır. Ayrıca sayfa başlığı ile aynı başlıklara yer vermemelisiniz. Bunun yerine arama yapılabilecek terimleri ve anahtar kelimeleri belirleyerek kullanmalısınız.

2- İçerik 

Kullanıcılar genelde karışık olmayan yalın sayfalardan daha çok hoşlanır. Bundan dolayı da açılış sayfasında çok fazla içerik olmasını istemeyebilirsiniz. Bu noktada tercihiniz oldukça yerindedir. Kullanıcının kafasını karıştırmayan, mesajı doğrudan ileten kolayca okunabilecek akıcı içeriklere yer vermelisiniz.

Özellikle reklamlarda verilen bilgi sınırlı olmasına rağmen içerik etkileyicidir. Kullanıcılar daha fazlasını öğrenmek istediği için de bağlantıya tıklar ve daha fazlasını öğrenmek ister. Açılış sayfalarından bu yöntemi kullanarak içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca indirim gibi kullanıcıların mutlaka görmek istediği doğrudan bilgilere de açılış sayfasından yer verebilirsiniz.

3- Harekete Geçirici Mesajlar (Call to Action)

Açılış sayfasından yer vereceğiniz harekete geçirici mesajlar, hedeflediğiniz sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Açılış sayfasında yer alacak harekete geçirici mesajı uygun bir içerikle desteklemelisiniz. Kullanıcılar bu sayede hedeflediğiniz bir sonraki aşamayı gerçekleştirecektir.

Harekete geçirici mesajlara sadece açılış sayfasında değil her sayfada mümkün olduğunca yer vermeniz gerekmektedir. Bu sayede dönüşüm oranını yükseltebilirsiniz. Ancak birden fazla faktörün aynı anda kullanılmasıyla aynı başarıyı yakalayamazsınız. Ayrıca dönüşüm oranını artırmak yerine kullanıcının aklını karıştırarak karmaşa yaratacaktır.Sayfalarınızda harekete geçirici mesajları basitleştirerek ön plana çıkarın.

4- Tasarım 

Açılış sayfasının tasarımı en önemli parçalardan biridir. Ayrıca dönüşüm oranı üzerinde de önemli etkiye sahiptir. Açılış sayfasının tasarımında hedef kitlenizi ilgilendiren bazı psikolojik faktörlere yer vermelisiniz. Bunlardan ilki insandır. Açılış sayfasında yer alan görsellerde insanlara ya da insan yüzüne yer vermeniz gerekmektedir. Özellikle e-ticaret sitelerinde ürünler ve görsellerde yer alan insan figürleri özdeşleşmektedir. Ayrıca kullanıcıların ürünleri satın almasını da sağlamaktadır.

Açılış sayfasında zıtlıklara yer vermelisiniz. Örneğin sayfanızda hakim olan renk mavi ise kırmızı, yeşil veya çarpıcı zıt renkleri harekete geçirici mesajlarda kullanabilirsiniz. Sadece harekete geçirici mesajlarda değil açılış sayfasında hangi ögeyi ön plana çıkarmak istiyorsanız zıtlıklardan yararlanabilirsiniz. Açılış sayfasında kullanıcıların bir sonraki aşamaya geçmesi için gerekli adımları belirleyebilirsiniz. Yön okları bunun en iyi örneğidir.

5- Formlar 

Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların bir sonraki aşamaya geçmesini geciktiren gereksiz bilgi istemi yapılan formlar dönüşüm oranını olumsuz etkilemektedir. Açılış sayfasında yer alan formlarda olabildiğince az bilgi talebinde bulunmanız gerekmektedir. Kullanıcı için gereksiz olan seçenekleri formlardan çıkarmalısınız. Bu sayede kullanıcılarınızı müşteriye dönüştürebilir ve devam eden süreçlerde daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

6- Ölçüm 

Açılış sayfası ve diğer sayfalarınızın performansı ölçebilmek için çift yönlü testler yapılmalıdır. Bunun için iki farklı açılış sayfası oluşturmanız gerekir. Oluşturduğunuz iki farklı açılış sayfası farklı herhangi bir zamanda kullanıcıya sunarsınız. Zaman içerisinde iki farklı sayfanın hedeflerinize ne kadar ulaştığınız ölçümleyerek hangisiyle başarı elde edebileceğinizi belirlersiniz. Bu sayede hangi sayfa da ne yönde çalışma yaparsanız başarılı olacağınızı da ölçümlemiş olursunuz.

İki farklı modelde sayfanın düzenini, tasarımı, dili, kullanılan terim ve anahtar kelimeleri, içeriklerin fontunu, font büyüklüğünü, başlıkları ve başlık uzunlukları, içeriklerin uzunluğunu ve içeriğin genel yapısını değiştirerek çift yönlü test yapabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız unsurların yanı sıra, açılış sayfası optimizasyonun rakip analizi de önemlidir. Rakiplerinizin açılış sayfalarını takip ederek fırsatları ve farklı unsurları tespit edebilirsiniz. Bu sayede farklı fikirler oluşturabilirsiniz.

Eğer sitenizin etkileşimini ve dönüşüm oranını artırmak istiyorsanız yukarıda sıraladığımız unsurları göz önünde bulundurarak açılış sayfanızı optimize etmelisiniz. İlk etapta sağladığınız başarı küçük olabilir. Ancak zaman içerisinde açılış sayfasında yer alan parçaları doğru bir şekilde yerleştirdikçe başarınız artacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

  1. Kullanılan Page Builder temasını açılış teması olarak ayrı, kategorilerin ve post sayfasının olduğu yerleri ayrı bir temada alt alan veya farklı bir mysql hesabı açmadan kullanabilir miyiz peki?

    Anlatmak istediğimi anlatamamış olabilirim örnekleyeyim 🙂 Örneğin sizin açılış sayfanız easyweb ile kurulmuş; ama benim dediğim blogunuzdaki kategoriler ve postları newspaper ile açmak istiyorum ve bunu https://www.moradam.com/20180211203291/acilis-sayfasi-nedir-acilis-sayfasi-optimizasyonu-nasil-yapilir/ şeklinde değilde https://www.moradam.com/acilis-sayfasi-nedir-acilis-sayfasi-optimizasyonu-nasil-yapilir/ şeklinde yapmak istiyorum?Mümkün müdür? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir