Google’da Emoji ile Arama Özelliği

Google’da Emoji ile Arama Özelliği

Google’da Emoji ile Arama Özelliği

Kullanıcı deneyimini geliştirmeye ve eğlenceli hale getirmeye çalışan Google yine bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Google arama motorunda emoji kullanarak arama yapma özelliğini denediniz mi? Etkili ve eğlenceli bir arama yapabildiğimiz bu özellik sayesinde eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Google’ın bizlere sunduğu her özellik ve araç işimizi biraz daha kolaylaştırmaktadır. Kullanıcılarına oldukça değer veren ve önemseyen dünyanın en büyük arama motoru Google, bizleri memnun etmek için elinden gelen herşeyi yapıyor. Google’ın kullanıcılarına bir süprizi de emoji ile arama yapmaya izin veriyor olmasıdır. Kullanıcılarına eğlenceli ve keyifli vakit geçirtmeyi hedefleyen bu özellik sizleri minik süprizlerle karşılıyor.

Twitter üzerinden de emoji aramalarınızda Google’a ulaşırsanız sizlere yolladığınız emoji ile ilgili GIF’lerle karşılık vermektedir. Bu karşılığın altında da emojinizle bağlantılı arama motoru sonuçlarını listelemektedir. Hem aradığınıza ulaşmış hem de epey bir eğlenmiş olacaksınız.

Emoji ile arama nasıl yapılır?

Emoji ile arama yapmak özellikle mobil arama üzerinden oldukça kolay. Telefonlarımızın klavyelerinde bulunan emoji sekmesinden dilediğiniz bir emojiyi seçerek aramanızı yapabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden deniyorsanız da resim arama kısmından aramanızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Emoji ile arama nasıl sonuçlar verir?

1-Bir emoji ile arama yaptığınızda çeşitli sonuçlar sizleri karşılamaktadır. Örneğin bir köpek emojisi aradığınızda köpekler hakkında bilgilere, köpekle ilgili youtube videolarına, köpek cinsi çeşitleri aramasına, köpekler hakkında kitaplara kısacası köpek hakkında birbirinden bağımsız bir sürü içeriğe bir anda ulaşabilmektesiniz.

2-Emojileri yanına nearby yazarak aratmayı deneyin. Bu sefer bu emojiyle bağlantılı olan ve size en yakın olan mekanları listeleyecek olan Google’a bu işlemi yapabilmesi için konum bilgilerinize erişimine izin vermeniz gerekir. Örneğin bir hamburger emojisi ile yapacağınız nearby aramasıyla size en yakın hamburger restoranlarına ulaşabilmektesiniz.

3-Emojilerinizi kısaltma kelimeler olarak da kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse hediye paketi emojisinin yanına “fikirleri” kelimesini ekleyerek yaptığınız arama sonucunda hediye fikirleri anahtar kellimesini kullanarak arama yapmışsınız gibi hediye önerileri ile ilgili videolar ve web siteler karşımıza çıkmaktadır. Veya ayakkabı emojisi yanına “fiyatları” yazdığınız zaman sizlere instagram butikleri ve diğer e-ticaret yapan web sitelerini sunmaktadır.

4-Birkaç emojiyi bir arada kullanmayı deneyin. Bütün cümleyi emojilerle kurun. Örneğin Eiffel ve saat emojisini beraber kullandığınız zaman şehrin saatine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu emojilerin kullanıldığı farklı içerikler de oldukça eğlenceli ve sevimliler.

5-Hava durumu hakkında arama yapmak istediğinizde de sizleri tamamen klavyeden kurtarmaktadır. Hava durumları hakkında emojilerden birini arattığınızda hava durumu hakkında bilgiler hemen karşınıza çıkıyor.

Emoji Aramaları ve SEO

Yaptığımız incelemelere göre emoji aramalarında çıkan sonuçların bir kısmı sitelerinde emoji kullanmıyor olmasına rağmen sayfada yer alıyor. Bunun anlamı herhangi bir optimizasyona ihtiyacımız olmadan sitelerimiz Google tarafından bu aramaya optimize edilmiş durumdalar. Ancak emoji kullanılarak paylaşılan gönderiler daha sık karşımıza çıkıyor. Bu nedenle normalde alışık olmadığımız şekilde arama motoru üst sıralarında instagram hesapları yer alabiliyor. Hemen hemen herkesin artık aramalarını mobil Google kullanarak yaptığını düşünürsek, eğer konseptinize uygunsa web sitesi içeriklerinizde ve sitede emoji kullanımı ilerleyen dönemde popülerliğini arttıracak bu uygulamaya hemen optimize olmanızı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir