Mutlaka Kullanmanız Gereken Google Analytics Eklentileri

Mutlaka Kullanmanız Gereken Google Analytics Eklentileri

Mutlaka Kullanmanız Gereken Google Analytics Eklentileri

Google Analytics uygulamasının bizler için en önemli avantajı ücretsiz olarak kullanabiliyor olmamızdır. Birçok avantaj sağlayan Google Analytics’in bir diğer avantajı ise kurulumunun ve kullanımının da oldukça kolay ve pratik olmasıdır. Eğer web sitenizi verimli olarak kullanmak istiyorsanız, hedef kitlenize ulaşmak ve etkileşiminizi arttırmak için kullanmanız gereken bazı eklentiler mevcuttur. Dijital pazarlama alanında daha iyi çalışabilmenizi sağlayacak eklentilere bir göz atalım.

1- Hedefler

Web sitenizde sizden başka bir veya daha fazla admin veya kullanıcı varsa mutlaka kullanmanız gereken bir eklentidir. İşinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu eklenti bir satın alma, e-mail bültenine kayıt olma veya bir form gönderme işlemi yaptığınız zaman trafik kaynağını, cihaz bilgisini ve konum verilerini analiz etmektedir.

2- Huni Görselleştirme

Web sitenizi ziyaret eden müşteri veya kullanıcıların ilk andan satış sonlanana kadar süren aşamaya kadar web sitenizde geçirdiği süreyi, kullanıcıları sitenize bağlayan son aramayı, kampanya veya reklamlarla ilişkinizi görmenizi sağlayan oldukça kullanışlı bir eklentidir. Bu huniler önceden yapılan aramaların ve yönlendirmelerin sitenize ne kadar ve nasıl etki ettiğini görmenizi sağlar.

3- E-Ticaret İzleme

Bir e-ticaret web sitesi sahibiyseniz, geri dönüşleri görebilmek için e-ticaret izleme eklentisini mutlaka kullanın. Bu eklenti sayesinde ürün satışlarınız hakkında daha detaylı raporlar oluşturmanıza imkan veren eklenti ziyaretçilerinizin nereden geldiğini, hangi kaynağın size ne kadar desteği olduğunu görmenizi sağlayacaktır. Bu sayede dijital pazarlama ve ticaret stratejinizi kontrol edebilir ve stratejinizde düzenlemeler yapabilirsiniz.

4- Etkinlik İzleme

Etkinlik izleme ekran veya web sayfasının yüklenmesi dışında bunlardan bağımsız bir şekilde kullanıcı etkileşiminin izlenmesine verilen isimdir. Mobil reklam tıklanmaları, indirme oranları, video oynatılma oranları gibi özellikleri etkinlik izlemeye örnek olarak verebiliriz. Bu işlemleri takip edebilmeniz için bu eklenti oldukça işinize yarayacaktır.

5- Site Arama

Sitenize gelen ziyaretçilerin ne aramak için sitenize geldiğini, arama yaptıklarında bulamadıkları sonuçları size aktaran ve bu şekilde düzenlemeler yapmanız konusunda size bir pusula olan eklentidir. Özellikle e-ticaretle uğraşan web sitesi sahibiyseniz bu eklentiye önem vermelisiniz. Bu özellik sayesinde kampanya ve reklamlarınızı düzenleyebilir stratejinizi geliştirebilirsiniz.

6- Google Hesaplarını Bağlama

Google Analytics ile Adwords veya Adsense hesaplarınızın tümünü birbirine bağlayabillirsiniz. Bu ürünler arasında daha iyi fikir verici olacaktır. Ayrıca tek bir elden analiz edebiliyor oluşunuz da büyük bir avantaj ve kolaylık sağlayacaktır.

7- Dahili Trafiği Hariç Tutma

Siz ve çalışanlarınız sürekli olarak web sitenizi görüntülüyor ve analizler yapıyorsanız bu durum gerçek oranlarınızın değişmesine sebep olacaktır. Gerçek dönüşümü, bekleme süresi ve sayfada gezinme oranına etki edecek olan bu durum gerçek analizlerinize ulaşamamanıza sebep olur. Dahili trafiği hariç tutma özelliği sayesinde belli IP’ler için filtre oluşturabilir böylece kendi etkilerinizi analiz dışı bırakabilirsiniz.

8- Google Etiket Yöneticisi

Google etiket yöneticisi size siteye etiket eklemek istediğiniz zaman her defasında IT ekibine danışmanıza gerek kalmayacak bir hizmet sunmaktadır. Google Analytics, Adwords dönüşüm kodları, Webmaster Tools gibi aklınıza gelebilecek birçok kodu tek bir yerden sitenize ekleyebileceğiniz bir eklentidir. Eğer bu özelliklerden faydalanıyorsanız kesinlikle Google Etiket Yöneticisine kaydolmanızı öneririz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir