SEO Uzmanlarının Kullandığı SEO Araçları Nelerdir?- En İyi 10 SEO Aracı

SEO Uzmanlarının Kullandığı SEO Araçları

SEO uzmanlarının kullandığı seo araçları her zaman merak konusu olmuştur. Birçok başarılı analizde acaba hangi SEO aracı kullanıldı diye hep düşünmüşsünüzdür. Başlıktan da anlayacağınız üzere SEO uzmanlarının kullandığı SEO araçlarını sizlerle paylaşacağız.

SEO Uzmanlarının Kullandığı SEO Araçları

1- Ahrefs 

Ahrefs, yalnızca SEO uzmanları tarafından değil hemen hemen herkesin kullandığı önemli bir araçtır. Ayrıca genii site tarayıcıları açısından Google’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. SEO analizinde en iyi sonuçları elde etmek isteyen uzmanlar Ahrefs’in sunduğu Site Audit özelliğinden faydalanmaktadır. Genelde anahtar kelime analizinde karşımıza çıkıyor olsa da rakiplerin linklerini analiz ederken ve hangi içeriğe en çok link verildiği de bu araç sayesinde öğrenebilirsiniz.

2- Moz

SEO yazılımı olan ve SEO için ihtiyaç duyulan en iyi araçlara sahip Moz aynı zamanda Google’ın güncellemelerini de yakın bir biçimde takip etmektedir. Bu sayede yapılan algoritma değişikliklerini ve etkilerini sonuçlarda diğer araçlardan daha hızlı bir şekilde göstermektedir. Moz’un site performansı ile ilgili yaptığı analizler web sitenizin optimizasyonunda da oldukça işinize yarayacaktır. Sunduğu MozBar araç çubuğu ile tarayıcı üzerinden belli metrikleri de anında görüntüleyebilirsiniz.

3- Majestic

Dijital pazarlama için tavsiye edilen en iyi araçlardan biri olan Majestic, diğer araçlardan daha farklı özelliklere sahiptir. Bu sayede de farklı birçok veriye ulaşmanızı sağlamaktadır. Özellikle web sitesinin değer kaybettiğini düşünenler için Site Explorer özelliği son derece önemlidir. Bu özellik ile web sitenizin güncel mevcut durumunu analiz edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra anahtar kelime ve sıralama takibi için de SEO uzmanlarının kullandığı önemli araçlardan bir tanesidir.

4- SpyFu

SpyFu, ücretli bir araç olduğu için ilk aşamada mesafeli yaklaşabilirsiniz. Ancak SpyFu, ücretsiz versiyonunda oldukça önemli özelliklere sahip bir araçtır. Ücretli versiyonunda ise daha üst düzey özellikler sunulmaktadır. Eğer belli bir deneyiminiz yoksa bu aracın ücretsiz versiyonunu kullanmanız ilk adımda daha iyi olacaktır. Araç sayesinde anahtar kelimeleriniz bir ay içerisinde ne kadar arama aldığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimelerinizin sıralamasını öğrenebilir ve takip edebilirsiniz. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını, aylık tıklama miktarlarını, AdWords üzerinden oluşturdukları reklam kampanyalarını da öğrenme imkanı sunmaktadır. Son olarak SEO için hazırlanan mevcut araçlar içerisinde ne gelişmiş özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerekir.

5- SEOQuake

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi SEO araçlarından biridir. SEOQuake, chrome uzantısı olarak çalışmaktadır. Araç sayesinde sitenizi rakip siteler ile kıyaslayabilir, site içi denetimleri gerçekleştirebilir, dahili ve harici linkleri tanımlayabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime yoğunluğunu kontrol edebilir, anahtar kelime analizi yapabilir ve aracın sunduğu raporları farklı kişilerle paylaşabilirsiniz. Diğer SEO araçlarından daha farklı özelliklere sahip SEOQuake’in en büyük avantajı ise bu özellikleri ücretsiz olarak sunmasıdır.

6- SEMRush

SEMRush, neredeyse herkes tarafından bilinen bir araçtır. Pazarlama kapsamında çok fazla tercih edilmektedir. Araç, sitenizdeki içerikleriniz, sayfalarınız veya anahtar kelimelerinizin sıralamaları hakkında bilgi verir. Bu sayede de sitenizin performansını çok iyi bir şekilde ölçümleyebilirsiniz. Aracın Domain vs Domain özelliği, sitenizin rakip siteler ile karşılaştırılmasını sağlar. Trafik, sıralama ve arama verileri hakkında rakiplerinizin hangi durumunda olduğunu öğrenmeniz için en ideal araçtır. Ayrıca alan adınızı, anahtar kelimelerinizi diğer rakip siteler ile kıyaslayabilir, On-oage SEO Checker özelliği ile sıralamanızı sürekli takip edebilirsiniz. Elde ettiğiniz analiz sonuçlarının yanı sıra sitenizin performansını artıracak ipucu ve önerileri de görebilirsiniz.

7- KWFinder

KWFinder, anahtar kelime analizi için kullanılan en iyi araçlardan biridir. Özellikle son zamanlarda düşük rekabet ile başarı yakalamanızı sağlayacak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tespit etmenizi sağlamaktadır. Araç sayesinde hangi anahtar kelimenin en iyi olduğu, bu anahtar kelime ilgili linkler ve SERP değerlerini içeren detaylı bir rapora ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz anahtar kelimenin sıralamasını takip etmek için Rank Tracker özelliği de aracın özellikleri içerisinde yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra yeni anahtar kelimeleri bulmanızda da yardımcı olmaktadır.

8- Fat Rank

Fat Rank, Chrome uzantısı olarak çalışmaktadır. Uzantı, site performansının diğer araçlardan daha hızlı ve kolay bir şekilde kontrolünü sağlamaktadır. Ayrıca kullanılan anahtar kelimeleri baz alarak sitenizin sıralaması hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı da sağlamaktadır. Belirlediğiniz anahtar kelimenizin SERP içerisinde sıralamasını öğrenbilir, eğer ilk 100 içerisinde yoksa bu durum ile ilgili detaylı analize ulaşabilirsiniz. Elde edeceğinzi detaylı analiz ile başarısız anahtar kelimelerinizde çalışmalar yürütebilirsiniz.

9- Screaming Frog

Screaming Frog, SEO çalışmalarından kullanılabilecek en iyi araçlardan biridir. Araç üzerinden yapılan analizler hem detaylı hem de oldukça hızlıdır. Diğer tüm SEO araçlarına göre daha hızlı çalıştığını ve veri sunduğunu söylemek mümkün. Aracın sunduğu SEO Spider özelliği ise hemen hemen bütün SEO uzmanlarının kullandığı özelliktir. Kısacası araç sayesinde kopya içerikleri, sitede yer alan hataları ve link oluştururken geliştirmeniz gereken noktaları hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

10- CORA

CORA, kapsamlı veri analizlerinde çok fazla tercih edilen araçlardan biridir. Özellikle orta ve büyük ölçekli firmaların kesinlikle kullanması gerekmektedir. Araç sayesinde firmalar zayıf ve eksik kaldıkları tüm noktaları kolaylıkla tespit edebilmektedirler. Eğer sitenizde yürüttüğünüz SEO çalışmalarının birkaç adım yukarıya çıkmasını istiyorsanız detaylı verilere ulaşma imkanı sunan bu aracı kullanabilirsiniz.

SEO uzmanları tarafından kullanılan En iyi SEO araçları elbette bu kadarla sınırlı değil. Bildiğiniz üzere çok sayıda araç piyasada yer almaktadır. Ancak bu durum bütün araçların kullanılması gerektiği anlamına gelmez. Deneyiminize ve ihtiyacınıza göre hangi aracın sizler için faydalı olacağına karar vermelisiniz. Farklı analizleriniz için farklı araçlardan yararlanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir