Geçmişten Bugüne Google Algoritmaları

Geçmişten Bugüne Google Algoritmaları

Geçmişten Bugüne Google Algoritmaları

Google sıralamamızı yükseltmek ve SEO uyumu yakalamak için oldukça tanışık olduğumuz Google algoritmaları değişikliklere uğramış ve iyileştirilmeye çalışılmıştır. Bu algoritma değişimlerini sizlere anlatabilmek için derlediğimiz yazıya bir göz atın.

 

1- Panda

24 Şubat 2011 yılında Google Panda adını verdiği algoritma güncellemesini gerçekleştirdi. Bu güncelleme sayesinde sıralamalarda tüm dengeler değişti. Panda güncellemesi ile çok sayıda gereksiz anahtar kelime kullanan ve içeriği kalitesiz olan web siteleri bu yarıştan elendi. Arama motorlarının ilk sıraları sürekli kendini tekrarlayan düşük kaliteli sitelerden arındırılmaya başladı. Panda güncellemesinden sonra kaliteli içerik üretmek tüm web siteleri için zorunluluk haline gelmiştir.

2- Penguen

Google algoritmasının başlarda başarısını borçlu olduğu sistemi sitelere verilen bağlantılara göre sıralama oluşturmasıydı. Ancak bu durum fark edilince sitesinin ilk sıralara yükselmesini isteyen web site sahipleri yüzlerce siteden backlink almaya ve bu algoritmayı kandırmaya başladılar. Bu nedenle Google Penguen güncellemesini getirdi. Algoritmayı kandırmaya çalışan siteler ceza aldı. Ayrıca Penguen güncellemesinden sonra tüm siteler denetlenmeye başladı. Bu yüzden kalitesiz backlinkleri kesinlikle reddetmeniz gerekmeye başladı.

3- Hummingbird

İçeriklerin kalitesini arttırmak amacıyla anahtar kelime sıklığının önüne geçmek isteyen Google 2013 senesinde Hummingbird güncellemesini gerçekleştirdi. Bu sayede içeriklerde anahtar kelime sayısı fazla olsa bile içeriğin odak anahtar kelime çevresinde şekillenmesi sıralamayı etkileyen faktör oldu. Anahtar kelimelerden çok kavramlara odaklanan yeni sistem kullanıcı amacını esas alan bir sisteme geçmemizi sağladı. Anahtar kelimeniz birebir bulunmasa da aradığınız içeriğin doğru ve kaliteli olarak bulunduğu web sayfaları üst sıralara çıkmaya başladı.

4- Pigeon

Pigeon güncellemesiyle birlikte yeni bir kavram daha önemli bir hal almaya başladı. Bu kavram tabi ki yerel seo kavramıdır. Kullanıcıların çoğunun kendilerine konum olarak yakın olan işletmelere ulaşmak istediğini farkeden Google’ın yaptığı güncelleme sayesinde haritalar ve yerel sonuçlar devreye girdi. Kullanıcılar önce kendilerine yakın olan işletmelere ulaştırılmaya başladı.

5- Mobil

Mobil kullanımın hızlı ve emin adımlarla yükselişi mobil kullanıcılara kaliteli bir hizmet sunma gereksinimi doğurdu. Bu nedenle Google Mobil güncellemesi getirildi. 2015 yılında devreye giren güncelleme sayesinde mobil uyuma sahip olan web siteleri Google arama motorunda üst sıralara yerleşti.

6- Rank Brain

Hummingbird algoritmasına bir ek olarak 2015’de getirilmiştir. Kalitesiz içeriklere karşı verilen savaşın önemli bir aracı olmuştur. Makine öğrenimi sayesinde arama motoru kullanıcılarının sorgu alışkanlıkları ve ihtiyaçları tespit edilmeye başlanmıştır.

sorgu alışkanlarını ve hangi içeriklere daha çok ihtiyaçları olduğu gibi temel problemleri öğrenmek üzerine geliştirilmiştir. Bu durum kaliteli içerikleri ön plana çıkarmıştır.

7- Fred

Mart 2017’de duyurusu yapılan bu güncellemede kullanıcı deneyimi ön planda tutulmuştur. Reklam sayısı fazla ve alakasız reklam içeren web siteleri hızla arka sayfalara atılmaya başladı. Fred’in gözüne takılmamak için web sitenizin kalitesinden emin olun ve bol bol control yapın. Çok fazla reklam almaktan da kaçının. Aldığınız reklam ve backlinklerin de içeriğinizle bağdaşmasına özen gösterin.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir