Google Harita ve My Business Kaydı Nasıl Yapılır?

Google Harita ve My Business Kaydı Nasıl Yapılır?

Google Harita ve My Business Kaydı Nasıl Yapılır?

 

İşletmenizin arama motorlarında üst sırada yer alması için yapmanız gereken önemli işlerden biri de Google Harita kaydınızı yapmaktır. Harita kaydı oluşturduğunuz zaman iş yerinizin bulunduğu bölgedeki müşterilerin size ulaşmasını kolaylıkla sağlarsınız. Aynı zamanda arama motorlarının yerel sonuçlarında sitenizin görünür olmasını da sağlamış olursunuz. Böylece işletmenize ulaşmak isteyen müşteriler kolaylıkla sizinle iletişime geçebilirler.

Google My Business (Google İşletmem) Kaydı Nasıl Gerçekleştirilir?

 

1- İşletme Kaydı Oluşturma

Google haritalara kayıt olmanız için My Business hesabı oluşturmanız gerekir. Harita kaydınız da Google My Business uygulaması tarafından gerçekleştirilecektir. Google My Business’da işletmenize ait bilgileri doğru ve eksiksiz girerek hesap oluşturmanız gerekir. Kayıt işlemi gerçekleşirken size işletmenizin adresi, çalışma saatleri, telefon numarası, fax numarası, posta kodu  gib temel bilgiler sorulacaktır. En önemli nokta bu temel bilgileri doğru ve eksiksiz yazdığınızdan emin olmanız olacaktır.

2- Google My Business İşletme Onayı Alma

Google’ın bir işletme olarak kaydınızı açması için önce Google’dan onay almanız gerekir. Her bilgi ve içeriği yayınlamadan önce inceleyen ve kullanıcılarına iyi bir hizmet sunmak isteyen Google kuşkusuz ki Eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizden emin olduğunuz bilgilerin Google tarafından incelenip onaylanması için 4 farklı yol izleyebilirsiniz.

1- Posta Kodu İle Onay Alma

Yeni kurulmuş bir işletmeye sahipseniz ve My Business kaydınız henüz bulunmuyor ise Google öncelikle posta kodu ile onay işlemini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle posta kodunuzu ve adresinizi doğru bir şekilde girmeniz oldukça önem taşır. My Business sayfasından işletmenizi seçtikten sonra şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra doğrulama işlemini başlatmış olursunuz. Bu işlemden sonra yapmanız gereken adresinize gönderilecek olan postayı beklemek olacaktır. Bu postanın gönderilmesi hemen hemen iki hafta kadar sürmektedir. Ancak bu süre yoğunluk gibi size bağlı olmayan sebeplerle biraz daha uzayabilir. Size ulaşan postada bulunan onay kodunu girdikten sonra harita kaydını oluşturma işlemini tamamlamış olursunuz.

2- Telefon İle Onay Alma

Google bazı işletmelere telefon ile doğrulama yapma şansı verir. My business sayfasına girip şimdi doğrula seçeneğine tıkladıktan sonra eğer telefonla doğrula seçeneğini seçmenize izin veriliyorsa, bu işleme devam edebilirsiniz. Telefonla doğrula butonuna tıkladıktan sonra cep telefonunuza gelen doğrulama kodu mesajını gelen aramayı cevapladıktan sonra girerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Veya beni şimdi ara seçeneğine tıklayarak da işlemi gerçekteştirebilirsiniz.

3- E-Posta İle Doğrulama

Doğrulama kodunuzu e-posta ile almak istiyorsanız e-posta doğrulaması seçeneğini seçmelisiniz. Fakat bu seçenek de her işletmeye verilmemektedir. Eğer Google size izin veriyorsa tıklayarak işleminizi gelen onay mailinde bulunan doğrulama kodumu My business hesabınıza girerek gerçekleştirebilirsiniz.

4- Search Console İle Doğrulama

Eğer daha önce bir Search Console hesabı edindiyseniz ve işletmenizin bu hesaptan doğrulamasını sağladıysanız posta, e-mail veya telefonla doğrulama yapmanıza gerek kalmayacaktır. My business’a Search Console’da doğrulama yapmış olduğunuz hesap aracılığıyla giriş yaptığınız takdirde doğrulama işlemi kolaylıkla gerçekleşecektir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir