Blog Yazılarının Etkileşimini Arttıracak Teknikler

Blog Yazılarının Etkileşimini Arttıracak Teknikler

Blog Yazılarının Etkileşimini Arttıracak Teknikler

Blog yazıları web sitenizin SEO uyumunu etkileyen önemli etkenlerden biridir. Blog yazılarının düzenli yazılması, içerik oluşturulması web sitenin indexlenme sürelerini arttırmaktadır. Ancak yazıların SEO uyumlu ve son derece kaliteli olması önemlidir. Aksi taktirde emekleriniz boşa gidecektir.

Blog yazılarının ziyaretçilerinin kaçının hemen çıkış yaptığına ve kaçının yorum bıraktığına hiç dikkat ettiniz mi? Blog yazılarına gelen yorumlar yazının ne kadar başarılı olduğunun temsillerinden biridir. Çünkü eğer bir ziyaretçi yorum bıraktıysa yazınızı okumuş anlamış ve fikir beyan etmiş demektir.

Bu yüzden blog yazılarınızda ziyaretçileri harekete geçirebilecek ve dikkatini çekebilecek içerikler yazarak hem okunma oranını arttırabilir hem de yorum ve sosyal medyada paylaşım sayılarını yükseltebilirsiniz.

1- Soru İle Başlamak

Okuyucuların ilgisini en baştan çekebilmek için sorular sorarak başlayabilirsiniz. Sorduğunuz sorular daha önce hiç şüphe etmedikleri ve emin oldukları konular hakkında olabilir. Hem de soru sormak yazının devamının okuması için de oldukça başarılı bir tekniktir. Nasıl? Neden? Merak ettiniz mi? gibi sorularla başlayabilirsiniz.

2- Belirli Bir Hedef Kitleye Yazmak

Blog yazılarında çok fazla insana ulaşmak başarılı olmak anlamına gelmez. Ancak hakikaten konu ile ilgilenen kullanıcıları bir yazının altında toplamayı başarabilirseniz işte o zaman gerçekten hedef kitleye ulaşmış olursunuz.Hedef kitlenin büyük veya küçük olması kesinlikle önemli değildir. Önemli olan onlara ulaşabilmektir.

3-Okuyucunun İlgisini Çekecek Yorumlarda Bulunmak

İçeriğinizin kalitesini arttırabilmek için kendinizden bir şeyler katabilirsiniz. Kimi kişisel yorumları ve deneyimleri aktararak kullanıcılarınızın ilgisini çekmeniz mümkün olabilir. Bu durumda yorumunuzun altında devam eden yorumlar aynı zamanda onların sizle aynı fikirde olduğu anlamına da gelecektir. Bu şekilde kullanıcıların sitenize yorum yapmalarını sağlamış olursunuz.

4-Sonucu Sindire Sindire Vermek

Sonucunda vermek istediğiniz mesajı daha en başta yazmak yazınızın geri kalan kısmının okunmamasına neden olur. Merak uyandırarak başladığınız yazınızda ulaşılacak sonucu yazının en akıcı olduğu yerde vermeye çalışın.

5- İstatistikler Sunmak

Okuyucularınızı ikna etmenizin en kolay yolu onlara istatistikler sunmak olacaktır. Elde ettiğiniz verileri, konuyu açıklamak ve savunmak için kullanabilirsiniz.

İstatistikler, içeriklerinizde kaliteyi önemli derecede arttıran unsurlardan biridir. Bir yazı yazmadan önce kullanacağınız istatistikleri toplamanız gerekir. İstatistikler, kullanıcı yararını ön plana çıkaracağından Google sıralamanızı yükseltecektir.

6- Okurların Hayal Gücünü Tetiklemek

Okuyucularınızı düşünmeye teşvik etmelisiniz. Okurlarınızın hayal kurmalarına imkan sağlayan bir dille yazınızı kaleme alın. Bu tip yazılar kullanıcıların ilgisini çekecektir. Eğer hayal kurmalarını ve düşünmelerini sağlamayı başarabilirseniz okurlarınız yazı altına yorumlar bırakacak ve sosyal medya sitelerinde de yazıyı paylaşacaktır. Sosyal medyada etkileşimi artan içeriğiniz hedef kitlenize blog yazılarının tanıtımını yapacaktır.

7- Başka Makalelerden Alıntı Yaparak Katılmadığınız Yerleri Açıklamak

İçerikler içerisinde örnekler vermek kaliteyi ön plana çıkaran etmenlerden biridir. Google kullanıcı yararına yapılan çalışmalara ve içeriklere değer verir. Bu tür kullanıcı faydası sağlayan içerikler oluşturmak site içi SEO çalışmalarına değer katar. Fakat bazen ortalığı biraz karıştırmanız dikkat çekmek için gerekli olabilir. Farklı makalelerin katılmadığınız bölümlerini alıp yorumlayabilirsiniz. Böylelikle bir tartıma ortamı yaratmış olursunuz. Dolayısıyla bu tartışmanın içine birçok okuyucu katılacak ve yorum bırakacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir