En Kullanışlı İnstagram Analiz Araçları

En Kullanışlı İnstagram Analiz Araçları

En Kullanışlı İnstagram Analiz Araçları

700 milyon kullanıcı sayısını aşmış olan İnstagram en popüler sosyal medya kanallarından biridir. Hem bireysel hem de işletme hesapları için oldukça önemli ve üzerinden oldukça maddi gelir de sağlanan da bir mecradır. Bu nedenle takipçi sayıları ve etkileşim oranları İnstagram pazarlama faaliyetleri için veya direkt olarak instagramda da satış yapan işletmeler için oldukça önem arz eder. Bu nedenle İnstagram hesabınızı kontrol altında tutabilmek ve değerlendirebilmeniz için önereceğimiz araçlara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

1- Iconosquare

Instagram analiz araçları içerisinde en popüler olan araçlardan biri Iconsquare’dir. Takipçi sayıları, paylaşım zamanları, etkileşim oranları, beğeni ortalamaları, en iyi paylaşım zamanları gibi onlarca istatistiğe kolay kullanımı sayesinde hızlıca ulaşabilirsiniz. Instagram üzerinden takipçi kazanmak ve etkileşim almak için paylaşım yaptığınız saatler çok önemlidir. Iconosquare doğru saatlerde paylaşım yapmanızı sağlamak için istatistikler paylaşır. Instagram paylaşımlarınızda en çok hangi hashtagleri kullandığınızı ve en çok hangi filtreleri tercih ettiğinizi bu araç sayesinde control edebilirsiniz. Etkileşim istatistiklerine bakarak takipçilerin en çok hangi paylaşımlardan hoşlandığını tespit edebilir ve bir strateji oluşturabilirsiniz.

2- Social Rank

Social Rank aracı Instagram ve Twitter için kitle ölçümleri sunar. Aracın en önemli özelliğinden biri gerçek zamanlı veriler veriyor olmasıdır. Instagram’da kimlerin ne hakkında konuştuğunu, popüler konuların ne olduğunu gerçek zamanlı veriler şeklinde öğrenebilirsiniz. Bu sebeple SocialRank online itibar yönetimi için de son derece önemlidir.

3- Simply Measured

Simply Measured rakip sayfalar ile kendi performansınızı karşılaştırmanız için oldukça etkili bir araçtır. Bu araç içinde etkileşime dayalı onlarca metrik bulabilirsiniz. Tıpkı Google Analytics’de olduğu gibi edinme, davranış, geri dönüşüm, gibi istatistiklere ulaşabilirsiniz.Simply Measured’da sayfa görüntüleme sayıları gibi istatistikleri analiz edebilirsiniz. Aracın ücretsiz sürümü mevcut ancak satın aldığınız zaman daha çok istatistiğe ulaşabilir ve anlık olarak yapılan paylaşımların performansına göz atabilirsiniz. Hedef kitleyi, rakipleri, takipçileri, gönderileri analiz etmenizi sağlayan bu araç sayesinde en verimli çalışmaları analiz edebilirsiniz.

4- Sprout Social

Sprout Social Facebook, Twitter, gibi farklı sosyal medya hesaplarınızı kullanırken içerik takvimi oluşturmanıza imkan verir. Hashtag performanslarına ve takipçilerin coğrafi bölgelerine bu aracı kullanarak göz atabilirsiniz. Instagram hesabının performansına ilişkin bilgilere ise deneme sürümüyle ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

5- Minter i.o

Minter.io aracı diğer analiz araçlarından farklı olarak bir diğer adıma geçiyor ve Instagram performansını arttırabilmek için taktikler ve stratejiler sunuyor. Minter.io  takipçilerin daha fazla katılımcı olmasını sağlıyor. Sunduğu metrikler eşliğinde takipçilerin günde kaç paylaşım yaptığına kadar birçok ayrıntılı bilgiyi öğrenebilirsiniz. Böylelikle paylaşım sıklıklarını ayarlayabilirsiniz.

6- Social Bakers

Social Bakers rakip analizi için akla gelen en güçlü araçlardan biridir. Rakiplerin Instagram stratejilerini, en popüler paylaşımlarını ve kampanyalarını takip edebilirsiniz. Social Bakers ayrıca Instagram reklamlarınızı da analiz eder. Böylelikle hem sizin hem de rakiplerin reklam performanslarını da inceleyebilir, Instagram’a ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini tahmin edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. instanebo’ya bu listede bir şans vermemek olmaz. Tamamen ücretsiz ve haftalık sayfa raporları otomatik şekilde maile geliyor

  2. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir