Hedef kitlenizi analiz edebileceğiniz 5 araç

Hedef kitlenizi analiz edebileceğiniz 5 araç

Hedef kitlenizi analiz edebileceğiniz 5 araç

Dijital pazarlama üzerine yapılan işlerin asıl amacı, satın alım potansiyeline sahip olan kullanıcıları web sitesine ve bu doğrultuda da satın alma işlemine yönlendirmektir. Bu yüzden siteyi ziyaret eden kullanıcı kitlesinin büyük bir çoğunluğunun potansiyel müşteri olması istenir. Hedef kitleyi web sitesine çekebilmek için onlar gibi düşünmek, içerikleri hedef kitlenin istediği şekilde oluşturmak, görsel seçimlerinden yazı fontlarına ve tüm tasarım unsurlarında sitenizin hedef kitleye göre dizayn edilmesi gerekir. Bu nedenle hedefinizi iyi tanımanız gerekir. Hedef kitlenzin demografik bilgilerinden web kullanım alışkanlıklarına kadar olabilecek her bilgiyi elde etmek için paylaşacağınız ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz.

1- Consumer Barometer

Consumer Barometer Google tarafından internet kullanıcılarının davranışlarını analiz etmek için sunulan bir hizmettir. Buradan ülkelere göre kullanıcı davranışlarına mutlaka göz atınız. Consumer Barometer’i açtığınızda ilk önce karşınıza 4 seçenekli bir ekran çıkar ve bunlardan ilki Grafik oluşturucu ile verilere göz atma seçeneğidir. Bu butona tıkladığınız zaman yapmanız gereken şey sol üst köşeden ülkeyi seçmektir. Ardından merak ettiğiniz datalara menü yardımıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Dijital trend verilerine göz atma seçeneğinde ise ülkemizdeki dijital medya trendlerini yıllara göre görüntüleyebilirsiniz. Yıllara göre mobil kullanım tablet kullanım yüzdelerine de bu kısımda erişebilirsiniz. Yaş gruplarına göre internet kullanım oranları, ve aynı zamanda yaş gruplarına göre hangi cihazlar ile internete ulaşım sağlandığı gibi verilerin istatistiklerini bu araçtan bulabilirsiniz.

2- Google Trends

Dijital pazarlamada güncel kalmayı başarmak zor olmasıyla beraber son derece önemlidir. Özelikle güncel reklam kampanyaları eşliğinde yatırımlarınızın karşılığını epey kısa sürede alabilirsiniz. Bu yüzden internette en çok konuşulan konular ve güncel olaylar gibi bilgilerin tamamına erişebileceğiniz bir platform kullanmalısınız. Bu konuda Googlee Trends imdada yetişiyor. Bir anahtar kelime arattığınız zaman trend olan ve en çok tıklanan haberler veya bağlantılar ile ilgili bilgiler zamana ve konuma göre istatistikler karşınıza çıkacaktır. Bu sorguları hedef kitlenizi filtreleyerek de yapmanız mümkün.

3- Quantcast

Quantcast aracı hedef kitle davranışlarını ölçen ve hedef kitleyi daha iyi tanımaya dayalı istatistikler sunan bir analiz firmasıdır. Çok sayıda internet sitesine sahip alt yapıları sayesinde hede kitle davranışlarını öğrenmek isteyen müşterilerine yardımcı oluyorlar. Quencast ile hedef kitleniz hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenin demografisi, alışveriş alışkanlıkları, medya alışkanlıkları, eğitim durumları, etnik kimlikleri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

4- Similarweb

Kullanıcı davranışları konusunda dayalı oldukça çok çeşitli bilgiler sunar. Bu bilgiler coğrafi bölgeler, kullanıcı ilgi alanları gibi hedef kitle ile doğrudan alakalı olan önemli bilgilerdir. Similarweb rakiplerinizin de istatistiklerini görmenizi sağlar. Bu sayede stratejilerini çözer ve önlerine geçebilirsiniz. Üstelik özel bir kurum olduğu için doğruluk oranı oldukça yüksektir.

5- Alexa

Rakip analizi, anahtar kelime araştırması, site performansı araştırması gibi çeşitli verileri sağlayan Alexa yıllardır web masterlerın bir numaralı tercihi durumundadır. Bu çok kullanışlı aracın önemli bir diğer özelliği de hedef kitleyi analiz edip onları tanıyabilecek verileri sunmasıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir