Google Alışveriş Reklamları Nasıl Verilir?

Google Alışveriş Reklamları Nasıl Verilir?

Google Alışveriş Reklamları Nasıl Verilir?

Online ticaret siteleri SEO uyumunun yanında ayrıca arama motoru reklamları ile de satışlarını arttırma yoluna başvurur. Çünkü neredeyse her e-ticaret ile ilgili kelime oldukça yüksek oranda rekabet değerine sahiptir. Bunun yanında, online ticaret siteleri için oluşturulan reklam modellerinde geri dönüşüm oranının yüksek olması da e-ticaret firmalarının arama motorlarına reklam vermelerinin en büyük sebeplerinden biridir.

Google alışveriş reklamları da geri dönüşüm oranı hayli yüksek e-ticaret reklamı seçeneklerinden biridir. Bu sebeple en fazla tercih edilen reklam modelidir.

Google Alışveriş Reklam Modelinin Avantajları

Google alışveriş reklamları Görüntülü reklamlarına veya Adwords reklamlarına göre farklı avantajlara sahiptir. Çünkü bu reklam modeli doğrudan alıverişe yönlendirmeye odaklıdır. Bu sebeple de satış arttırma konusunda son derece başarılıdır. Hatta en başarılı kanaldır diyebiliriz.

Bir ürün aratıldığı zaman çıkan sonuçlar arasında en üst sırada Google Alışveriş Reklamları çıkar. Gösterilen reklamların içeriğinde ürünün resmi, indirimin yüzdesi, ürünün fiyatı ve sitenin ismi yer alır. Dolayısıyla internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen müşterilerin en çok merak ettikleri soruların cevapları bu reklamlar üzerinden verilir.

Ziyaretçiler daha fazlasını görüntüle butonuna tıkladıklarında birbirine benzer ürünlerin bulunduğu Google alışveriş ekranına yönlendirirler. Bu sitenin arayüzü e-ticaret sitelerinin arayüzlerine benzemektedir. Ürünleri fiyatlarına ve satıcı isimlerine göre de aratma şansınız vardır. Ayrıca çıkan sonuçları fiyatına ve güncelliğe göre de sıralayabilirsiniz.

Bütün bu özellikler sayesinde reklamlardan siteye ulaşan kullanıcılar artık tamamensatın alma evresine hazır bir hale gelmiş şekilde siteye erişim sağlamaktadır. Bu nedenle Google alışveriş reklamları yatırım getirisi diğerlerine oranla oldukça yüksek bir reklam modelleridir.

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant Center alışveriş reklamlarının düzenlendiği, listeleme işlemlerinin gerçekleştiği ve yayınlandığı hizmettir. Merchant Center’da bütün ürünlerinizi listelersiniz. Bütün ürünlerinizi sadece buraya bağlandıktan sonra reklama çıkabilir.

1- Merchant Center Kaydı Yaptırmak

Alışveriş reklamı verebilmek için ihtiyacınız olanlar hesaplar vardır. Gmail hesabı, aynı Gmail hesabına bağlı Adwords hesabı,Adwords hesabına bağlı Merchant Center hesabı açmış olmanız gereken hesaplardır.

Bu sebeple Merchant Center hesabınızı oluşturmanız gerekir. Google sizlerden web sitenizin URL adresini, mağaza adını, ülke bilgilerini kısacası temel bilgilerinizi isteyerek ardından sitenizin onayını gerçekleştirir ve sonra Merchant Center kaydınız gerçekleşmiş olacaktır.

2- Ürünlerin Yüklenmesi

Merchant Center kaydınızı oluşturmanızın ardından ürünleri bu sayfaya yüklemeniz gerekiyor. Ürünlerin yüklenmesi işlemine veri feed’i denilmektedir. Veri Feed’i için ürün bilgilerinin kusursuz bir biçimde eklenmesi gerekmektedir. Ürün markası, fiyat, stok bilgisi, ürün görseli, kısa ürün açıklaması gibi bilgileri girmeniz gerekir.

Veri Feedleri eklendikten sonra bilgilerin geçerliliği kontrol edilir. Hemen hemen 3-4 gün içinde Feedlerin onay işlemi gerçekleştirilir. Veri Feed’in onayının sonrasında artık alışveriş reklamları için kampanya oluşturmaya başlayabilirsiniz.

3- Alışveriş Kampanyası Oluşturma

Adwords hesabınız ve Merchant hesabınızın ilişkilendirmesinin sonrasında artık Adwords’a giriş yaparak kampanya oluşturmaya başlayabilirsiniz. Artık hesaplarınız ilişkilendirilmiş olduğu için Merchant hesabınızın bilgileri de gelecektir. Böylelikle anahtar kelime, bölge bilgileri girip tıklama başı teklif vererek kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir