Yandex SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yandex SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yandex SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemize bakıldığında ise %90’dan fazla bir oranla Google’un kullanım üstünlüğüne sahip olduğunu  görüyoruz. Ancak sonrasında en çok kullanılan arama motoru Yandex olarak karşımıza çıkıyor. Rus bir şirkete ait arama motoru olan Yandex, yatırımları ile ülkemizde önemli bir kullanıcı sayısına sahip oldu. Bu nedenle Google ile birlikte Yandex arama motoru optimizasyonuna da ihtiyaç vardır.

Yandex SEO için nelere dikkat ediyor ve nasıl Yandex aramalarında üst sıralara çıkarsınız bunlara bir göz atacağız.

1- Anahtar Kelime Araştırması

Tüm arama motorları gibi Yandex’de de anahtar kelimelere son derece önem verir. Anahtar kelimeleri Yandex istatistiklerine göre seçerek işe başlayabilirsiniz. Anahtar kelimeleri sıklıkla kullanmak Yandex SEO için olumsuz bir sonuç elde edecektir.

2- İçerik Oluşturma

Arama motorları, içeriklerde aynı şeyleri görmeyi ister. Yandex’te de oluşturulan içeriğin özgünlüğü önemlidir. İçeriğiniz ne kadar özgün olursa  sıralamalarda yükselmeniz o kadar hızlı olacaktır.

Kullanıcı faydasını göz önünde bulundurduğu için başlık ve yazı uyumunda önemlidir. Bu nedenle başlık ve içerik uyumuna dikkat etmelisiniz

3- Yandex SEO’da Kullanıcı Deneyimi Ön Planda

Yandex aramalarında web sitenizin yükselmesini sağlamak için kullanıcı deneyimini önem gerekir. Yandex’in kullanıcılara hızlı ve kesin bilgi verme vaati sebebiyle bu oldukça önemlidir.

Yandex’in en dikkat ettiği içerik özelliği ise reklamların en aza indirilmiş olmasıdır. Sitenize reklam alırken ya da backlinkler alırken bu koşula dikkat edin.

4- Yandex SEO İçin Domain Yaşı Oldukça Önemli

Yandex Google’a göre domain yaşına daha fazla önem veren bir arama motorudur. Be sebeple eğer siteniz yeniyse ve Yandex’te yükselmiyorsa beklemeye devam edin. Muhtemelen sitenin otorite kazanması zaman alacaktır. Eski sitelerden birini yenilemek iyi bir seçenek olacaktır.

5- Yandex SEO İçin Backlink Alma Şekilleri

Google backlinklerin önemini aza indirdi. Ancak hala Yandex için backlinkler sitenizin sıralaması için hala çok önemlidir. Backlink almaya devam edin tabi ki. Sadece bu noktada dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Tek sayfadan 3 veya 4’ten fazla backlink almamaya özen gösterin. Çünkü Yandex’te paralı backlinkleri ayırt edebiliyor.Bu yüzden organik backlink almanızda fayda var.

6- Yandex SEO Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları da sitenizin sıralamasına etki eder. İçeriklerle uyumlu ve açıklayıcı meta açıklamaları sitenin yükselmesini sağlayacak..

Yandex meta açıklaması uzunluğu 170 karakter ile sınırlıdır. Kısa ve öz bir şekilde içeriği özetlemeniz gerekiyor. Özellikle Yandex’ten sitenize ziyaretçi alırken meta açıklamalarının önemi oldukça artıyor. Çünkü kısa olan yazılar her zaman daha çok tercih edilmektedir.

7- Spam Yorumlara Dikkat

Yandex algoritması spam yorumlar konusuna aşırı hassas yaklaşıyor. Bu sebeple sitenizde spam mesajlar yorumlar asla bulunmaması gerekiyor. Bunun için anti spam eklentileri kullanın. Yorumların mutlaka onaylandığına emin olun. Spam mesajları denetleyin ve sitenizi bu mesajlardan koruyun.

8- Yandex Yerel SEO Başarısı

Yandex haritalar özelliği ile bu alanda başarılı olduğunu herkese sergiledi. Aynı zamanda yerel SEO için de gayet başarılı bir sisteme sahip. Yerel bir işletme sahibiyseniz mutlaka Yandex haritalar kaydı oluşturun. Yandex yerel SEO için ana sayfada kurum bilgilerini, iletişim bilgilerini ve özellikle posta kodu gibi bilgileri doğru ve kusursuz eklemeyi unutmayın.

9- Yandex SEO’da Sonuçları Gözlemlemek Zaman Alıyor

Google’a göre Yandex botları daha yavaş işlem yapıyor. Bu nedenle sayfaların performansını değerlendirmek biraz zorlaşabiliyor. Sitede yaptığınız güncellemelerin geç algılanması sizi korkutmasın. Optimizasyon hareketlerinin olumsuz etki ettiği sonucu yanlış olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir