Gelecekte Yapay Zeka Sosyal Medyayı Nasıl Etkileyecek?

Gelecekte Yapay Zeka Sosyal Medyayı Nasıl Etkileyecek?

Gelecekte Yapay Zeka Sosyal Medyayı Nasıl Etkileyecek?

Yapay zeka teknolojisi günden güne hızlı bir şekilde gelişmektedir. Özellikle chatboların az bir sürede öğrenebilme ve geliştirebilme yeteneği hayatımızın her kısmında olduğu gibi SEO, dijital pazarlama, sosyal medya gibi alanlarda da hızla aktif olmaya başladı. Sosyal medya ve dijital pazarlamada büyük firmaların yapay zeka kullanımıyla elde etmek istediği beceriler ve hedefler insan hatalarından kurtulmak, yapay zekanın uyumunu sağlayarak insanların daha çok yaratıcı uğraşlarla ilgilenmesini sağlamak,müşterilere daha seri hizmet sunmak, müşterileri daha net anlayabilmek, teknoloji altyapısını yapay zekadan yardım alarak geliştirmektir.

Sosyal medya mecralarında yapay zeka ile neler değişiyor ve yapay zeka neleri değiştirebilecek güce sahip gelin birlikte inceleyelim.

1- Sosyal Medya Analizlerini Yapay Zekalar Yapacak

Sosyal medya analizlerini yapmak uzun zaman alan ve oldukça zahmetli iştir. Geliştirilmiş yapay zekalar sayesinde hem kendi sosyal medya çalışmalarınızı hem de rakiplerinizi kolaylıkla analiz edebilme şansı yakalayacaksınız. Geliştirilebilmesile cazip olan yapay zekalar sürekli öğrenmeye devam eder ve bu nedenle analizler sonucunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunabilirler.

2- Yapay Zeka İçerik Üretimine Doğrudan Etki Edecek

Yapay zekaların şimdiden içerik yazıları ve görsel içerikler ürettiğini bildiğimize göre bu konu çok da imkansız görünmüyor. Bugün bile makale yazmakta olan yapay zekalara örnek olarak;Contenttop,Articoolo,Curatayı örnek verebiliriz. Merak ediyor ve bilmiyorsanız göz atabilirsiniz. Gerçek bir insan kadar kaliteli içerik üretme potansiyeli olan bir zeka geliştiğinde sosyal medyadaki paylaşımların ne kadar başarılı olacağınız artık siz düşünün.

Yapay zekalar hedef kitleyi her ayrıntısıyla tanıyan, seçmesi gereken görsellere kadar duruma vakıf, renklerin psikolojisi bilgilerine hakim yapay zeka tarafından oluşturulacak olan içerikler kullanıcıları etkilemeyi başaracaklar. Yapılan çalışmalar sonucunda Chatbotların çok hızlı biçimde her konuyu kolayca öğrenebildiklerini ve hatta birbirleri ile iletişime geçtikleri zaman daha da hızlı iletişme geçebilmeleri için yeni bir dil bile oluşturduklarını gördük. Korkutucu olmasının yanında bu kadar hızlı öğrenebilen bir mekaniğin yazacağı içeriklerin kalitesi de son derece başarılı olacaktır. Bu durum ilerde başarınızın kilit noktası olacak gibi görünüyor.

3- Yapay Zeka, Sosyal Medyada Kişiselleştirme İçin Kullanılabilir

Her işletme müşterileri ile yakından ilgilenmek ve onlara dair her bilgiye sahip olmak ister. Ancak bu hizmet için ayrılacak zaman ve iş gücü çok fazla olduğu için müşterilerin her birini araştırmak imkansızdır. Bugün müşteriyi daha iyi anlayabilmek için onların web sitelerde ve sosyal medyada neler yaptıklarına en çok hangi ürünleri araştırdıklarına hangi saatlerde çevrimiçi olduklarına ulaşabiliyoruz. Ancak bu kadarla sınırlı olan analizlerimiz yapay zekalar sayesinde her bir birey için oldukça detaylı verilere ulaşmamızı sağlayacaklar. Bu sayede tek tek her müşterinize özel kampanyalar ve reklamlar bile oluşturabilir hale geleceksiniz.

4 -Markanın İtibarını Koruma Çalışmaları Yapay Zekaya Bırakacağız

Online itibar yönetimi markaların veya bireysel hesapların dijital varlıklarını sürdürmek için başka kişi ve hesaplar tarafından yapılan çalışmaları denetleyebilme çalışmalarıdır.

Online itibar yönetimi oldukça zor ve uğraştırıcı bir iştir. İşinizi kolaylaştırmak için üretilen hali hazırda birçok araç mevcuttur. Ancak bu araçlar tek başlarına çalışmıyorlar maalesef. İleride yapay zeka tarafından yapılacak online itibar yönetimi çalışmalarıyla internette bulunan aklınıza gelebilecek tüm içerikler analiz edilebilir. Yapay zeka itibar için zararlı olan içerikleri sizin haberiniz dahi olmadan kaldırabilmeyi sağlayabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir