Yapay Zeka Çalışmaları ve Makine Öğreniminin Seo’ya Faydası Nedir?

Yapay Zeka Çalışmaları ve Makine Öğreniminin Seo'ya Faydası Nedir?

Yapay Zeka Çalışmaları ve Makine Öğreniminin Seo’ya Faydası Nedir?

Makine öğreniminde ve yapay zekadaki her gün hızla ilerleyen gelişmeler, alışkanlıklarımızı, çalışma alanlarımızı, öğrenim şekillerimizi gibi birçok doğru bildiğimiz şeyi değiştirebilir. Her sektörün ileri gelen güçlü firmaları yapay zeka yatırımlarına başladı bile. Siz de bunlardan geri kalmamak ve rakiplerinizin önüne geçebilmek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Bugün makine öğrenimi ve yapay zeka kavramlarının SEO uyumu çalışmaları üzerinde ne gibi etkileri olacağını anlatacağız.

1- Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Kavramları

Makine öğrenimi, adından oldukça açık anlaşıldığı gibi makinenin öğrenme becerisine denmektedir. Endüstri 4.0 ile beraber oldukça gerekli olan ve yapay zeka çalışmalarının en zorlu evrelerinden biridir. Makine öğrenimi yapay zekanın bir alt kolu veya bir süreci olarak görülebilir. Bu sebeple makineyi özgürleştirebilmek oldukça önemlidir.

2- Algoritma ve Google

Algoritma aslında izlenen yol anlamına gelir. Ancak algoritmaların işleyiş şekilleri sonuca varış süresi ve sonuç üzerinde farklı etkiler gösterir. Dolayısıyla kesin sonuç almak isteyen arama motorları her zaman en gelişmiş algoritmaları kullanmak zorundadır.

İleride oldukça yardımını alacağımız yapay zekalar da algoritmaları öğrenebilir hatta bir Google’dan bile daha iyi bir algoritma yazabilir. Bu sebeple makine öğrenimi ve derin öğrenme aşamalarının geçilmesi gerekmektedir.

 

3- Yapay Zeka Google Sıralamalarını Nasıl Etkileyecek?

Google zaten yapay zekayı az da olsa kullanıyor. RankBrain algoritması da zate bu amaçla ortaya çıktı. Rankbrain insan gibi düşünen ve insanların hangi durumlarda hangi sonuçlara ulaşmak için hangi kelimeleri kullandıkları üzerine düşünen bir algoritmadır. İlerleyen zamanda oluşacak ve oluşmaya başlamış etkileri inceleyelim.

İçeriğin Önemi Artıyor

Ziyaretçiler arama yaparken istedikleri sonuçlara ilk sırada ulaşmayı isterler. Bu nedenle aranan sorulaara direct olarak içeriklerde yer vermemiz gerekecek. Yapay zekalar da içerikleri ayrıntılı analiz ederek kullanıcılara doğru ve kesin bilgiler sunacak.

Bu durum domain otoritesinin değerini azaltabilir. Trafiği çok fazla olmayan veya yeni sayılabilecek internet sitelerini arama sonuçlarında üstlerde görmemize neden olabilir. Yani kıdem veya trafik değil kaliteli içerik bazlı bir sisteme geçmiş olacağız.

Sesli Aramaların Önemi Artıyor

 

Mobil teknolojinin hızla akıllı kişisel asistanları yaşantımıza dahil etti bile. Arama motorlarının sesli aramalara yanıt vermesi için yapay zekalar çoktan devreye girdi bile. Sesli aramaların kullanımı da arttıkça web sitenizin sesli arama optimizasyonu zorlu ve önemli bir süreç olarak sizleri karşılayacak.

Bağlantılar ve Teknik Detaylar Önemini Yitiriyor

 

Yapay zekalar SEO sistemini kökünden değiştirebilir. Çünkü makine öğrenimi kullanımı hakim oldukça, web sitesi haritaları, meta açıklamaları, komut dosyaları gibi teknik konuları bilmenize ve üzerine çalışmanıza gerek kalmayacak. Bu vesileyle de sitenizin teknik açıdan kusursuz olmasına gerek kalmaz. İlerleyen yıllarda hata oluşur oluşmaz Search Console’u kullanan yapay zeka ve  makineler bunu fark ederek kendiliğinden sizin haberiniz bile olmadan düzeltebilir.

Yapay zeka kuşkusuz ki en çok backlinkleri vuracak gibi duruyor. Algoritma aynı sektörde yer alan sitelerin birbirleri arasında oluşan bağlantıları önemseyecektir. Örneğin bir haber sitesinden alınan backlink haber sitesinin kalitesi ne olursa olsun önemsenmeyebilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir