İnstagram TV (IGTV) Nedir?

İnstagram TV (IGTV) Nedir?

İnstagram TV (IGTV) Nedir?

Şu anda hepimizin kullandığı hem bireysel hem de firma adına içerikler ürettiği en popüler sosyal medya mecrası olan Instagram bu hafta yeni bir özellik yayınladı ve bunu duyurdu. Hep birlikte tanıştığımız ve şimdiden ses getiren bu uygulamanın adı Instagram TV. Daha önce İnstagram’da en fazla bir dakikalık videolar yayınlanabiliyordu. Bu nedenle içerik üreticileri ve bireysel kullanıcılar içerik üretirken video paylaşımındaki süre limiti nedeniyle baskı altında ve kısıtlanmış olarak çalışıyordu. Ancak Instagram TV yaptığı bu yenilikle instagram’a yeni bir soluk getirirken içerik üreticilerine de özgürlük tanımış oldu.

IGTV üzerinden yayınlanan videolar içinde reklam olup olmayacağı veya YouTube benzeri diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi yayıncıların para kazanıp kazanmayacağı ise henüz kesinleşmedi. Ancak reklam alınmasa bile içerik üreticilerinin yayınlarında ürün yerleştirme ve ürün tavsiyesi ile reklam yöntemini kullanabileceği öngörüler arasındadır.

Instagram’ın kurucusu Kevin Systrom, reklam alımı konusunda henüz bir karar vermek için düşünmeye başlamadıklarını ve acele edilmeyeceğini söyledi. Aslında şuan bir deneme sürümü kullanmaktayız yorumu da bu cümleler üzerine rahatlıkla yapılabilir.

IGTV’de paylaşılan videolar portre modunda, yani dikey olarak yapılmak zorunda. Systrom, bunun insanların doğal telefon tutuş şeklinden dolayı tercih edildiğini açıkladı. Her zaman mobil kullanıma öncelik veren İnstagram’dan da beklenen adım tam olarak buydu.

Instagram’da paylaşılan videolar sadece bir dakika olarak, uygulamanın ‘hikayeler’ kısmında yayınlanan videolar ise 15 saniye süreyle oluşturulabiliyor. Bu videolar da sadece 24 saatayında kalıyor ve 24 saatin sonunda da siliniyor. Bu durum instagram üzerinden çalışanlar için sürekli içerik üretme zorunluluğu oluşturuyor. 24 saat içerik üretmediğiniz taktirde sayfanızda görüntülenebilecek içerik kalmıyor demek oluyor. Ziyaretçilerinizi sayfanıza uğradıkları zaman eli boş döndürüyorsunuz anlamına gelen bu sistemin dezavantajlarını ortadan kaldıran bu yenilik ne kadar kullanılacak, nasıl kullanılacak hepimizin merakla takip ettiği bir durum.

 

IGTV, Instagram’ın içerisinden yönlendirme ile erişilmesinin yanında ayrı bir uygulama olarak da yayınlandı.

BBC Newsbeat’e bu yenilikten bahseden Systrom, insanların televizyon karşısında daha az zaman harcadıklarını, hatta buna oranla telefon başında daha fazla zaman geçirmesi üzerine böyle bir karara vardıklarını ve bu yeniliği getirdiklerini söyledi.

IGTV ile hayatımıza girecek olan bir diğer özellik de içerik üreticileri ve bireysel kullanıcıların bilgisayar üzerinden de video yükleyebilmesi olacak. Bu sayede editlenmiş ve yüksek kalitede içerikler de yayınlanabilecek.

 

Uygulamaya girildiği anda içerikler oynatılmaya başladığı için arama yapmayı gerektirmiyor. Bu nedenle kullanımı da oldukça kolay olan bu yeni özellik hayatımıza hızla girecek ve sosyal medya alışkanlıklarımız arasında yerini alacak gibi duruyor.

YouTube‘un aksine, IGTV sadece tam ekran dikey videolar için olan bu yeni özellik, YouTube’da da olduğu gibi özel bir kanal oluşturmak isteyen tüm kullanıcılara uygundur. Kullanıcılar kanalları izleyebilir ve yorumlar bırakarak video içerik oluşturucularıyla etkileşimde bulunabilir. Bu sayede sayfanızın trafiğini de arttırabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir