Google Güncellemeleriyle Değişmeyecek Olan 5 SEO Tekniği

Google Güncellemeleriyle Değişmeyecek Olan 5 SEO Tekniği

Sürekli olarak hem Google Algoritmalarının, hem de SEO konusunda kullanılan tüm yöntemlerin zaman içinde değiştiğini görüyoruz. Google’ın en önemli algoritma güncellemeleri çoğunlukla yılda birkaç defa yapılıyor. Yapılan bu yenilemeler bazı zaman yepyeni bir sıralama özelliği oluşturup tüm dengeleri değiştirebiliyor. Bazen de bu güncellemeler, sadece arama sonuçları görünümünü değiştirmek üzerine oluyor. Yapılmakta olan önemli değişimler ise genelde internette de yayınlanan sitelerin bir kısmının sıralamalarında yükselmesine veya alçalmasına sebep oluyor.

Ancak sıkça yapılan güncellemelere rağmen SEO ve Google’ın temel olan arama algoritmaları son on yılda neredeyse hiç değişmedi. Yani temel bilgiler geçerliliğini hiç değiştirmeden koruyor ve iyi bir SEO stratejisinin temel alt yapısı olmaya hala devam ediyor.Bu nedenle de, bu temeller uzun yıllar boyunca da geçerliliğini koruyacak gibi duruyor.

SEO temelleri nelerdir?

1-Botların sitenizi görmesi gerekir. 

İlk başta, Google sunduğunuz içeriği göremiyorsa sitenizi sıralamaya dahil etmez veya sitenizin var olduğunu görmez. Arama motoru sıralamalarının gerçekleşmesinde Google’ın ilk yaptığı şey, internette bulduğu bütün yazıları kullanıcılarla buluşturmaktır. Bu nedenle, web sitelerini anlamak için örümcekler adı verilen öğeler kullanırve bu sayede içerikleri keşfeder ve sıralamaya ekler. Eğer bu botlar sizin sitenizi göremezse, Google arama motorunda listelenmezsiniz

2-Site yapısı, sitenizin temelini oluşturur.

Web sitenizin botlar tarafından algılanmasını sağlayan kod yapısı, Google algoritmasının sitenizi değerlendirmsine ve sıralamalarda görünmesine yardımcı olur. Sayfa başlığınız ve açıklamanız meta verisinden elde edilir ve yapacağınız tüm meta eklemelerini google arama sonuçlarında yer almanızı sağlar.

3-İçerik kalitesi her zaman önemlidir.

Google’ın asıl amacı, kullanıcıları en iyi içeriğe yönlendirme eğiliminde olmaktır. Bu sebepten aramalarda yer elde etmek için sitenizdeki içeriklerin sorunsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer sadece içerik paylaştığınız bir siteniz varsa, her bir içerik için ortalama 750 kelimelik yazılar oluşturmanız uygun olacaktır. Önemli olan bir diğer adım ise, anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmenizdir. Ayrıca yazılarınızın okunabilir, olması da oldukça önemli bir ayrıntıdır.

4-Kaliteli backlinkler elde edin.

Tabi ki bir tek kaliteli içerikle rekabeti yüksek olan kelimelerde üst sıralarda yer alamazsınız. Bu sebeple hazırladığınız içeriği sunmak adına kaliteli ve güvenilir sitelerden elde edeceğiniz backlinklerle sitenizi desteklemeniz gerekir. Sitenizi öneren otoriter sitelerin sayısı yükseldiği zaman siteniz de bir o kadar güvenilir algılanacak ve üst sıralara çıkacaktır.

5- Spam Yapmayın.

Google sürekli olarak spam ve sıralama manipülasyonu çalışmalarına karşı güncellemeler yapmaktadır. Google aramalarında hızlıca üst sıralara yerleşmek isteyen black hat SEO uzmanları, bazı programlar eşliğinde backlink ağı oluşturma, anahtar kelime doldurma ve gizli anahtar kelimeler gibi hilelere başvururlar. Google, bu çalışmaları algılamaya yönelik çalışmalar ve testler yapmaktadır. Bu nedenle SEO çalışmaları yaparken illegal yöntemleri izlemeyi tercih ederseniz, kaş yaparken göz çıkarabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir