Not Provided Kelimeleri Nasıl Buluruz?

Not Provided Kelimeleri Nasıl Buluruz?

Not Provided Kelimeleri Nasıl Buluruz?

Kısa zaman öncesine kadar sahip olduğumuz web sitesine gelen kullanıcıların arama sonuçlarındaki hangi anahtar kelimeleri kullanarak bize ulaştığını rahatlıkla görüyorduk.

Google analytics not provided çözümü diye bahsedilen bu Google uygulaması uzun bir zamandır arama sonuçları doğrultusunda ziyaretçilerin hangi kelimelerden geldiğinin google tarafından kasıtlı bir şekilde gizlenmesi uygulamasıdır. Google bu durumun sebebini G+ kullanıcıları için veri güvenliğini sağlamak olarak özetliyor. Ancak bu uygulama site sahipleri için belirsizlik oluşturmakta.

 

Provide kelimesinin türkçe anlamı sağlamak demektir. Not provided ‘in açılımı ise sağlanamaz olarak türkçeye çevrilir. Google tarafından sitenize gelen arama sorgularının hangi kelimelerden olduğunun belirlenemediğini ifade eden bu kelime başta da açıkladığımız gibi gmail hesabı aracılığıyla giriş yaparak arama yapan kullanıcıların kullanıcı gizliliğini sağlamak ve verilerin 3. kişilerin eline geçmesini engellemek amaçlıdır.

Ancak Seo uzmanlarına göre bu uygulamanın açıklaması tam olarak böyle değil. Bu durumun Google algoritmaları ile bağlantılı olduğunu ve kullanıcı gizliliğinin bir bahane olduğunu düşünmekteler.

Not provided gözüken kelimeler nasıl bulunur ?

Google analytics > Edinme > Tüm Trafik >  Kanallar > Organik Search > Anahtar Kelimeler seçeneği altında bulunan kısında tüm gelen aramaların hangi sayfalarınıza geldiğini görüntüleyebilir ve çözüm hakkında ufak da olsa fikir sahibi olabilirsiniz.

Sizler için listelediğimiz adımları uyguladığınız taktirde çok basit bir yöntemle bilinmeyen anahtar kelimelerin hangi sayfanıza ziyaretçi ve trafik getirdiğini görüntüleyerek bilgi elde edebilirsiniz

Google Analytics bilenmeyen kelimeler için çözüm önerimiz :

  1. Adım: Google analytics hesabınıza üye girişi yapın.
  2. Adım: Edinme menüsüne tıklayın.
  3. Adım: Anahtar Kelimeler’i seçin.
  4. Adım: Daha sonra Organik bölümüne geçin.
  5. Adım: Yukarıda yer alan ikinci boyut sayfasına tıklayın ve arama bölümünde açılış sayfasını seçin.
  6. Adım: Bu işlemden sonra artık not provided sorunu çözülmüş hale geldi.

 

Bu yöntemle beraber web siteniz Google Search Consol’a ekli değilse önce Google Search Consol’a sitenizi ekleyin. Google Webmaster Tools ve Google Analytics entegrasyonunuzu gerçekleştirin. Daha sonra WMT ve Anlytics araçları arasında veri akışı sağlanmaya başlayacak. Veri akışı sonrasında Search Console da yer alan arama trafiği ( search analytics ) sekmesini açmanız gerekiyor. Açılan ekranda bulunan tüm tıklamalar seçili olsun. Bir alt sekmede sorgular kısmına geçin ve tarih bölümünden istediğiniz aralığı seçin. Bu sistem oldukça başarılı ve güzel bir şeklide çalışmakta ve hangi anahtar kelimelerde çıktığınızı sorunsuz bir şekilde göstermektedir. Tek problem veriler bir kaç gün gecikmeli olarak yansımaktadır.

 

Sürekli yapılan güncellemeler nedeniyle bu verilerde değişimlerle karşılaşmanız mümkün. Google hala bu bilgileri paylaşmak konusunda maalesef ki biraz geri planda kalmayı tercih ediyor. Eğer tüm bu işlemleri gerçekleştirmenize rağmen hala istediğiniz verilere ulaşamıyorsanız lütfen sorununuzu çekinmeden yorumlar kısmına bırakın.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir