Firefox İçin Dev Güvenlik Özelliği

Firefox İçin Dev Güvenlik Özelliği

Firefox İçin Dev Güvenlik Özelliği

Firefox 2017 yılında güvenlik uzmanı Troy Hunt ile beraber Firefox için gelecek yeni güvenlik özelliğini hayata geçirmek için çalışmalarını başlatmıştı.

Bu yüksek güvenli özelliği kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; Eğer internette dolaşırken uğradığınız web site veya içeriklerin biri tarafından bir saldırıya uğrarsanız ve çevrimiçi hesaplarınızın tehlikede altında olduğunu fark ederseniz bu durumunda arkadaş çevrenizin uyarılması isteniyor.

Bu haliyle kulağa epey karmaşık ve anlaşılması zor gibi geldiğinin farkındayız. Firefox Monitor’un güvenik için getirmiş olduğu bu özelliği tüm detayları ile sizlere aktarmaya çalışacağız. Ayrıntıları açıklamaya ve incelemeye başlayalım.
Veri ihlallerini ve güvenlik sorunlarını indeksleyen Troy Hunt web sitesi Have I been Pwned adı verilen (HIBP) verileri için hala daha geliştirme sürecine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Mozilla, Firefox Monitor güvenlik aracının 250 bin kullanıcı eşliğinde test edilmeye başlanacağını açıkladı. Testi deneyecek olan ve bu sürece dahil olan kullanıcıların genel olarak ABD vatandaşı olacağını ve test aşamasının gelecek hafta başlayacağını duymaktayız. Test süreci boyunca aranan ve elde edilmek istenen sonuçların alınması durumunda ise üretilen bu servis tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Bahsetmiş olduğumuz Firefox güvenlik aracı;bütün aktif internet kullanıcılarının sahip olduğu tüm hesaplarının güvenliği için hali hazırda karşılanmamış olan tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış bir araçtır. Şuanda çalışmakta ve hizmet vermekte olan diğer tüm internet tarayıcılarını kullananlar da alışkanlıklarını değiştirmeden bu araçtan faydalanabilir ancak bu özelliklere ek olarak Firefox sahip olduğu kendi kullanıcıları için bu özelliğin gelmesiyle birlikte kullanıcılarına ekstra özellikler sunmaktadır. Bu extra özelliklerin Firefox kullanımına teşvik edeceğini düşünmekteyiz. Eğer siz de verilerinizin ve bilgilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız bu yenilikten sonra eğer değilseniz de Firefox kullanıcıları ailesine katılacak kitleye dahil olabilirsiniz.

Firefox Monitor web sitesine, e-posta adresi ile birlikte giriş yapan kullanıcılar hesaplarındaki verilerin kapsamı da dahil olmak üzere, raporlanan veri ihlallerinden etkilenip etkilenmediklerini kolay ve hızlı bir şekilde kontrol edebilirler.

E-posta adreslerinin sahip olduğu HIBP veritabanında özel olarak kontrol edildiğinden hepimizin bir şekilde haberi olmuştur. Mozilla,geliştirmiş olduğu bu yeni güvenlik aracı ile birlikte paylaşılan tüm verilerin anonim olarak saklanması için diğer rakiplerini oldukça geri planda bırakacak farklı bir yöntem geliştirmiş. Bu geliştirme işlemlerini yaparken aradaki bu büyük farkı yaratabilmek için de HIBP’ye ek olarak Cloudflare’den de faydalanılmıştır.

Web sitesinde karşılaşabileceğiniz herhangi bir veri ihlalinin yaşanması durumunda hesabı güvence altına almak için ise Firefox en iyi yöntemi kullanıcılarla paylaşıyor. Tüm bunlara ek olarak şirket, kullanıcıların kişisel verilerini içeren yeni veri ihlallerinden haberdar olmasını sağlayacak bir hizmet de başlatmayı düşündüklerini dile getiriyor. Veri güvenliğini sağlayabilmek için oldukça önemli hizmetler sunan bu uygulamayı bizler heyecanla bekliyoruz. Şimdiye kadar kullandığımız uygulama ve araçlar maalesef yeterince güvende hissettirmiyorken yolda olan bu yenilik hakkında bilgi almak için bizleri takipte kalın.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir