Markanızı Müşterilere Sevdirmenin Yolları Nelerdir?

Markanızı Müşterilere Sevdirmenin Yolları Nelerdir?

Markanızı Müşterilere Sevdirmenin Yolları Nelerdir?

Günümüzde her marka sahibi için oldukça önemli olan konulardan biri de müşteriler ve marka arasında oluşacak olan bağdır. Müşteriler bir markayı severse ve aldığı hizmetten memnun kalırsa sürekli aynı mağazayı tercih eder ve olası sorunlar karşısında marka ile kurduğu bağ sebebiyle bu sorunlara daha ılımlı yaklaşır veya görmezden gelir. Müşterilere markanızı sevdirmenin ve güçlü bir bağ kurmanın formülünü merak ediyorsunuz değil mi? Merak etmeyin bu yazımız tam da istediğiniz sorunun cevabını veriyor. Aşağıda yazdıklarımızı dikkate alarak müşterilerin markanızı sevmesini ve aranızda sürekli bir bağ ve etkileşim kurmayı kolaylıkla sağlayacaksınız. Hazırsanız hemen başlayalım.

 

1- Harika ve özenli müşteri hizmetleri sunmanız gerekiyor.

Müşterilerin 73%’ü samimi ve çözüm odaklı müşteri hizmetleri aldıkları için markaları seviyorlar. Satın alma işlemi sırasında müşterilerin 70%’i kendisine davranılırken nasıl hissettiğine dikkat ederek marka ile arasındaki ilişkiyi inşa ediyor. Müşterilerin 55%’i daha iyi müşteri deneyimi için daha fazla ödeme yapmayı bile kabul ediyor. Müşterilerin 89%’u ise kötü müşteri hizmetleri deneyimlerinden sonra firmayla iş yapmayı durduruyor ve bir daha iletişim dahi kurmuyor. Güven bağınızın temelini oluşturacağınız müşteri hizmetlerine önem vermeniz gerekiyor.

2- Şık tasarımlara sahip olmanız gerekiyor.

Her konuda kesinlikle mükemmeliyetçi olun. İnsanların 46%’sı şirketin güvenilirliğini belirleyen bir numaralı etkenin web sitenin tasarımı olduğunu düşünüyor. Daha güçlü şirket marka imajı hisse senedi fiyatınızı ortalama 5-7% arttırıyor. Satın alma kararların 90%’ından da fazlası görsel faktörler doğrultusunda etkileniyor. Logonuzda ve sitenizde hakim olan renk de marka tanınırlığı 80% arttırıyor.

3- Kusursuz içerik oluşturmalısınız.

İnsanların sosyal medya üzerinden markaları takip etmelerinin en iyi 3 sebeplerinden biri de kuşkusuz ki ilgi çekici içeriktir. Blogları olan B2B firmalar her ay blogları olmayan firmalara oranla 67% daha fazla müşteri potansiyeli yaratıyorlar. Twitter kullanıcıların 67%’si takip ettikleri markaların ürünlerini daha çok satın almaktalar. Aynı zamanda tüketicilerin 60%’ı şirketin sitesindeki içerikleri okuduktan sonra o şirkete daha olumlu yaklaşıyorlar. Tüketicilerin 70%’i şirketleri reklamlardan çok makalelerle tanımayı ve takip etmeyi tercih ediyorlar.

4-Duyguları uyandırmanız gerekiyor.

“Harika Faktör” Yaratın. Satın alma deneyimlerin 75%’i duygusal sebeplere dayanır. Neticede hepimiz insanız. Bu nedenle oluşturduğunuz reklam ve içeriklerde müşterilerinizin duygularını yakalamaya çalışın.

5- Müşterileri hayal kırıklığına uğratmamanız gerekiyor.

Müşterilerinizi mutlu etmek için elinizden gelen herşeyi yapın.Her 4 müşteriden 3’ü geçmişi olumlu deneyimlere sahip şirketlerle fazla iletişime geçiyorlar ve alışveriş yapıyorlar. Burdan çıkan sonuç ise rakam değeriyle söylemek gerekirse; müşteri sadakatinin değeri bir satışın 10 katı kadar olabiliyor.

6- Geri bildirimleri kesinlikle dikkate alın.

Mutsuz müşterilerinizin yorumlarını aldığınız iyi yorumlardan daha çok dikkate alın. Her bir şikayetin arkasında 26 tane diğer mutsuz sessiz kalan müşteri bulunur. Tüketicilerin 89%’u kötü müşteri hizmeti deneyiminden sonra şirketle iş yapmayı kesiyor. Müşteri yorumlarını web sitenize eklerseniz satışlarınızı 250% hatta daha da fazla arttırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir