Backlink’leriniz Neden Etkisiz Olur?

Backlink’leriniz Neden Etkisiz Olur?

Backlink’leriniz Neden Etkisiz Olur?

Büyük ihtimalle sizler de son dönemde backlink alıyor ama olumlu bir etki göremiyorsunuz veya tam tersi geri düşüyorsunuz. Muhtemelen bu durumla sık sık karşılaşmaya başladınız.

Web sitenize birkaç tane backlink alıyorsunuz, hatta backlinkleriniz için ciddi bir para harcıyorsunuz. Bir hafta bekliyorsunuz, 2 hafta bekliyorsunuz, hala pek bir şey yok. Bir ay sonra da zaten beklentiniz tamamen bitmiş oluyor ve bununla beraber backlinklere ödediğiniz para da boşa gitmiş oluyor.

Ve hatta daha da kötüsü bir senaryo var ki o da backlinkleri aldıktan sonra sıralamada düşmeye başlamanız.

Eğer bu durumla karşılaştıysanız doğru yere geldiniz. Merak etmeyin, bu yazımızla az önce anlattığım oldukça kafa karıştıran ve can sıkan sorundan nasıl kurtulacağınızı paylaşacağız.

link building seo search engine optimization world connect hands blue vector

Sebep 1 – Site içi Optimizasyon Sorunu

Eğer bu sorunla karşı karşıya iseniz aldığınız backlinkler alındıktan sonra sıralamaya etkisi olmayacaktır.

SEO’da başarı elde etmek oldukça rekabetli bir yarıştır. Sitenizin site içi SEO kalitesi oldukça önemlidir. Backlinkler de sitenizin referansları olacaktır. Eğer kötü ve kalitesiz bir siteden backlink alırsanız başarıya ulaşamazsınız .

Kalitesiz veya gereğinden fazla optimize edilmiş site içi SEO’ya sahip web siteler için alınan backlinklerin etkisi çok az olur, veya az önce bahsettiğimiz gibi hiç olmaz.

Aşırı optimize edilmiş site içi SEO’ya sahip siteye backlink alırsanız bu tür sonuçla karşılaşmanız normaldir:

 

Bu sorundan nasıl kurtulursunuz?

Site içi sorunları çözmek kolaydır. Site dışı SEO’nun aksine site içi SEO kuralları basittir.

Site içi SEO’da en önemli şey de etkisini çabuk göstermesidir, düzeltmeleri yaptıktan sonra yeniden index’lettiğinizde birkaç saniye içinde de etkisi ortaya çıkabilir, birkaç hafta içinde de.

Sebep 2 – Anchor Text Optimizasyon Sorunu

Eğer backlink aldıysanız ve buna rağmen backlinkler alındıktan sonra google ve diğer arama motorlarında sıralamanızda düşüşlerin yaşanması durumu söz konusuysa muhtemelen bu sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Bu durumda yükseltmeye çalıştığınız sayfa için anchor text dağılımı aşırı ya da yetersiz optimizasyon yapılmıştır. En üst sıralardaki rakiplerinizin backlinklerini analiz ederek anchor text oranlarının ortalamasını öğrenin, bunu da kendi sitenizde uygulayın

 

Sebep 3 – Rastgele Belgeler (The Random Documents) Algoritması

Eğer Linkleri aldıktan sonra sıralamalarda düşüşler yaşanıyorsa bu sorunla da karşı karşıya olabilirsiniz.

Sabırlı olun ve 20 gün boyunca hiçbir hamle yapmayın. Eğer yaptığınız çalışma sonrasında sıralamalarda düşüşler meydana gelmeye başlarsa, hiçbir şey yapmadan 20 gün bekleyin.. Aynı şekilde linkleri almaya, sosyal medya paylaşımları yapmaya ve diğer çalışmalarınıza devam edin. Fakat sıralamada yaşadığınız düşüşe neden olan çalışmanızı iptal etmeyin veya ona benzer çalışma yapmayın.

Eğer gerçekten yaşadığınız sorun Rastgele Belgeler Algoritması ise ve zaman geçtikçe yine hiçbirşey yapmadan sıralamalarda yükselmeye başladığınızı göreceksiniz. Endişelenmenize kesinlikle gerek yok demektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir