Potansiyel Müşterilerinizi Neden Kaybettiğinizi Anlamanız İçin 10 Araç

Potansiyel Müşterilerinizi Neden Kaybettiğinizi Anlamanız İçin 10 Araç

Potansiyel Müşterilerinizi Neden Kaybettiğinizi Anlamanız İçin 10 Araç

Eğer web sitenizi kullanıcılarınızı hızlıca müşteriye veya aboneye dönüştürecek şekilde düzenlemek istiyorsanız, ziyaretçilerinizin  neden sitenizi terk ettiğini anlamanız önemlidir.

Ziyaretçileriniz sitenizi ziyaret edip hiçbir işlem yapmadan çıkıyorsa, onların ne istediğini anlamanız gerekir.  Onları harekete geçmeleri için ikna eden şeylerin ne olduğunu anlamalısınız.

Fakat web dünyasında bu iş oldukça zordur, ama iyi haber şu ki imkansız değil. Bunun için kullanabileceğiniz 9 tane aracı sizlerle tüm detayları ile paylaşıyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Mind Map Team – Illustration

1-Google Analytics

Ziyaretçilerinizin hangi yönlendirmeler ile geldiğini ve hangi bağlantılara tıkladıklarını Google Analytics kullanarak kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Web analytics aracı sitenize gelen ziyaretçilerinizi anlamak için çok faydalıdır. Aslına bakacak olursak çoğu web sitesi sahibi Google Analytics aracını zaten mutlaka kullanıyordur, ancak çoğu kişi maalesef sadece sitesine gelen ziyaretçi sayısını ve diğer basit bilgileri öğrenmek için kullanıyor. Profesyonel şekilde kullanmayı maalesef bilmiyoruz, hâlbuki bu muhteşem araç ile ziyaretçilerinizi, satışlarınızı, gelirinizi arttırabilmeniz için önemli adımlar atabilirsiniz. Web sitenizin tüm ziyaretçileri hakkında ayrıntılı istatistikleri sunabilen bu uygulama işinize oldukça yarayacaktır.Google Analytics ücretsiz olmasına rağmen oldukça gelişmiş bir araçtır ve çoğu site sahibi için yeterlidir.

2-Crazy Egg

 

Crazy Egg‘in heatmaps’i türkçesi ile ısı haritası ziyaretçilerinizin tam olarak nereye tıkladığını gösterir, bağlantı olmayan yere tıklamış olsa dahi bu verileri görebilirsiniz.

Google Analytics size ziyaretçilerinizin hangi bağlantıya tıkladığını gösterir, ancak Crazy Egg aracı ziyaretçilerinizin sayfalarınızın hangi kısımlarına tıkladıklarını gösterecektir. Dikkat ettiyseniz ikisi arasında ufak bir farklılık var: Crazy Egg ziyaretçilerinizin sadece bağlantılara değil, sayfanın herhangi bölgesine tıkladıklarını bile gösteriyor. Bu bilgi heatmap yani ısı haritası olarak gösterilir. Bu özellik birçok avantaj getiriyor.

Crazy Egg tıklanmayan (bağlantı olmayan) tıklamalı  da gösterir. Örnek olarak, eğer ziyaretçiler ürün fotoğrafına tıkladıklarını görürseniz, sitenize fotoğrafı büyütme özelliği ekleyebilirsiniz. Eğer sayfanızda aynı URL’ye giden birkaç bağlantı varsa, Crazy Egg ziyaretçilerin hangi bağlantıları tıkladıklarını da gösterir. Ziyaretçilerinizin sayfaları aşağıya ne kadar kaydırdıklarını da bu araç ile öğrenmeniz mümkün. Crazy Egg ısı haritası ile size bunu da görme şansı tanıyor. Böylece sayfalarınızın hangi kısımları ziyaretçileriniz için önemli olduğunu öğrenebilirsiniz.

3-ClickTale

 

Clicktale ziyaretçilerinizin ekranlarının videolarını sizlere gösterir. ClickTale Google Analytics’in mükemmel bir tamamlayıcısıdır diyebilmemiz mümkün.

Clicktale bir sayfa içi analitik aracıdır. Bu da Crazy Egg’e benzeyen, ancak bunun yanı sıra tuş vuruşlarını ve fare’nin hareketlerini ölçen bir araçtır. Bunun oldukça işe yarayan fonksiyonları vardır. Ziyaretçilerinizin sitenizde gezinirken onların ekranlarını video olarak görme imkanını da sizlere sunuyor. Her ziyaretçinin tarayıcı oturumlarını Flash video olarak dilediğinizce izleyebilirsiniz.Kaç adet video’nun kaydedilebileceğine dair bir sınırı var. Bu uygulama imkansız gibi gözükebilir, fakat kullanınca gerçek olduğunu anlayacaksınız. Aynı zamanda ülkelere göre de ayırarak ziyaretçilerin ekran videolarını seçerek izleyebilirsiniz, sitenizde ne kadar zaman harcadıklarını ve kaç sayfayı ziyaret ettiklerini rahatlıkla görebilirsiniz.

4-Olark

Sayfanızdaki eksiklikleri ziyaretçilerinizin size söylemesi için Olark’ı kullanmanızı öneririz. Canlı sohbet aracılığı ile size ulaşamayan ziyaretçilerinizi dinlemeniz için bu araç size yardımcı olur. Kullanıcıların canlı sohbeti tecih etme sebepleri telefonla size ulaşamıyor olmaları, müsait olmamaları olabilir. Canlı sohbet ile bu engelleri aşarsınız. Hangi sayfaların insanlara hata verdiğini,insanlar hangi ürünler hakkında sorular sorduğunu,onların önemli sorularını, endişelerini ve itirazlarını,hangi cevaplarınızın, garantilerinizin ve itirazlara verdiğiniz cevaplarınızın ziyaretçilerinizi harekete geçmelerini ikna ettiğini öğrenebilirsiniz. Canlı sohbet kullanarak dönüşüm oranınızı oldukça arttırabilirsiniz, çünkü müşterilerin harekete geçmelerine yardımcı olan bir uygulamadır.

5-SurveyMonkey

 

Müşterileriniz hemen hemen tüm pazarlama sorularınızın cevabını sizlere verebilecek kişilerdir. Neden sorularınızı onlara danışmayı denemeyelim.

SurveyMonkey kolayca anket gönderebilmeniz için sizlere imkan veriyor, daha sonra da anket sonuçlarını toplayabilirsiniz ve yorumlayabilirsiniz.

6-iPerceptions

 

iPerceptions aracını kullanarak bu araç eşliğinde ziyaretçilerinize neden sitenizi ziyaret ettiğini sorabilir ve ziyaretlerinin başarılı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Web analitik uzmanı Avinash Kaushik kullanıcılarınızın web sitenizi neden terk ettiğini direkt olarak onlara sormanızı öneriyor. Onlara aşağıdaki çok etkili ve açıklayıcı olacağını umduğumuz soruları sorabilirsiniz.

Soru 1: Bugünki ziyaretinize göre genel olarak site deneyiminizi nasıl değerlendirirsiniz?

Soru 2: Sitemizi ziyaret ederek aradığınız şeyi bulabildiniz mi?

7-Qualaroo Insights

 

Qualaroo Insights yani eski ismi ile KISSinsights mükemmel bir anket yapma aracıdır, Crazy Egg ve KISSmetrics araçlarının kurucuları tarafından oluşturulmuştur. Web sitenizin alt köşesine şık duracak anketleri kolayca ekleyebilmenize imkan verir. Bazı özellikleri ise şöyledir:

1-İstediğiniz yanıt türünü seçebilirsiniz, radyo düğmeleri (radio buttons), birden fazla cevap onay kutuları veya metin alanları.

2- Ankete katılacak kişileri de kendiniz seçebilirsiniz. Örneğin, anketi sadece sayfayı 50 saniyeden fazla görüntüleyen ve sonucunda geri dönen ziyaretçilere gösterebilirsiniz.

3- Tek seferde birkaç soru birden sorabilirsiniz.

4- E-posta ile bildirim alabilirsiniz.

5- Web sitenize kod eklendikten sonra Qualaroo kontrol panelden anketler oluşturarak yayınlayabilirsiniz, böylece web yazılımcılara ihtiyaç duymazsınız.

8-Ethnio

 

Ethnio aracı yardımı ile pop-up anketler kullanarak kullanılabilirlik testleriniz için katılımcıları rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Ethnio web sitenize kolaylıkla pop-up anket ekleyebilmenizi sağlıyor. Ankete katılmaları için ziyaretçilerinize küçük hediyeler sunmak teşvik edici olacaktır.

Ziyaretçiler anketi bitirip sonuçlandırdığı zaman, sonuçları Ethnio arayüzünde gözükecektir. Bu verileri kullanarak sitenizin kullanılabilirliğini geliştirebilirsiniz.

9-Kampyle

 

Kampyle aracını kullanarak ziyaretçilerinizin web sayfalarınıza geri bildirim göndermelerini kolayca sağlayın. Kampyle hesabınıza giriş yaptıktan sonra tüm geri bildirimlere hızlıca ulaşabilirsiniz. Unutmayın, bu veriler oldukça değerli ve önemli olacak, sakın gözardı etmeyin. Dönüşüm oranını arttırmak için Kampyle harika bir araçtır.

10-Google Analytics Content Experiments

 

Web sayfalarınızın çeşitli versiyonlarını test etmek için Google Analytics Content Experiments aracını kesinlikle kullanın. Ziyaretçilerinizi daha iyi anlayabilir ve web sitenizde değişiklikler yapacağınızda çok fazla fikirlere sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir