Sizleri Takip Etmeyen Arama Motorları Nelerdir?

Sizleri Takip Etmeyen Arama Motorları Nelerdir?

Sizleri Takip Etmeyen Arama Motorları Nelerdir?

Arama motoru denildiğinde akla ilk google arama motoru gelmektedir Bunun sebebi google arama motorubub rakiplerinden açık ara farkla önde olmasıdır. Google arama motoru gelirlerinin çok büyük bir kısmını reklamlarından elde etmektedir. Google ve diğer arama motorları hedef kitleye yönelik reklamlar yapabilmek için sizleri sürekli olarak takip eder ve sizzler hakkında analizler yaparlar. Bu analizler sonucunda sizin zevklerinizi, alışkanlıklarınızı ve diğer rutinlerinizi tespit ederek size özel reklamlar sunarlar. Ayrıca belirtmeliyiz  ki Chrome, Firefox ve benzeri tarayıcılar üzerinden yeni gizli sekme açarak internet gizliliğinizi sağladığınızı düşünüyorsanız üzgünüz ki yanılıyorsunuz. Arama motorları sizi izlemiyor olsa bile bir araç çok yüksek ihtimalle sizleri takip ediyordur.

Arama motorlarının sizi izlemesini engelleyen ve proxy hizmeti veren arama motorlarını sizler için bu yazımızda düzenledik.  Sizleri izlemediğini söyleyen bu arama motorları arama yaptığınız terimleri, lokasyon bilginizi, ip adresinizi ve bunlar gibi belirgin sonuçları gizlediğini söylemektedir. Net olarak kesinlikle doğru mu emin olamayız fakat açıklamaları bu şekildedir. Bizler bu arama motorlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım.

1- DuckDuckGo

Gabriel Weinberg tarafından Amerikada kurulan DuckDuckGo arama motoru gizliliğe büyük önem vermesiyle biliniyor. Ayrıca kullanıcı verilerini kullanarak arama sonuçlarını iyileştirmiyor.  Reklamlar olmadan gerçekten verilmesi gereken sonuçlarını sunuyor. Günlük 10M üzerinde siteyi taramaktadır ve Perl dilinde kodlanmıştır.

DuckDuckGo Özellikleri

1- Kullanıcılarına cloud sunmaktadır. Kaydettiğiniz ayarları başka bir yerde tekrardan  yükleyebiliyorsunuz.

2-Bölgeye göre arama yapabiliyorsunuz.

3-Arama sonuçlarını kategorize edilmiş halde görebiliyorsunuz.

4-Arama sonucunun altında kısa cevaplar resimlerle görebiliyorsunuz. Google Rank Brain algoritması benzeri

5-Bütün arama sonucu tek bir sayfada.

6-Reklamları kapatabiliyorsunuz.

7- ! ile belirli sitelerde arama yapabiliyorsunuz. Örneğin twitterda arama yapmak için duckduckgo arama bölümüne !twitter seotech yazmanız yeterli olacaktır.

2- Startpage

Startpage dünyanın en iyi gizli arama motoru olma sloganı ile hayatımıza girmiş bir arama motorudur. Arama yaptığınız zaman bilgilerinizi saklamaz. Arama sonucunu size getirerek ip adresinizi kaydetmez ve sizi izleyen çerezleri kullanmaz.

Arama sonuçlarında gizli kalmanızı sağlayan proxy seçeneği bulunmaktadır. Diğer güzel bir yanı da Hightlight özelliğine sahip olmasıdır. Arama sonuçlarında yazdığınız terimleri gireceğiniz sitede net görmek istiyorsanız bu seçeneği kullanarak ilerleyebilirsiniz. Chrome’a ekleyerek de kullanabilirsiniz.

3- WolframAlpha

Wolfram Alpha sistematik bilgiler sunan bir bilgi motorudur. Wolfram Alpha ile aradığınız terimlere kesin sonuçlar vermektedir. Geliştiricisi Stephen Wolfram daha önce de gelişmiş matematiksel işlem yapmayı sağlayan Mathematica projesinin kurucusudur. Kurucusu WolframAlpha’nın daha da gelişmiş bir versiyonu bulunduğunu da söylemektedir.

WolframAlpha İstanbul yazdığınız zaman İstanbul’a ait tarihsel ve güncel bilgileri sunuyor. Harita, sıcaklık, İstanbulda doğan ünlü kişiler, popülasyon, yakın şehirler gibi onlarca bilgi bir arada karşınıza çıkıyor.

WolframAlpha arama motorunun bir de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Gelimiş analizler üzerinden arama sorguları yapmak için  http://www.wolframalpha.com/pro/? adresinden detaylı bilgilerin tümüne bakabilirsiniz.

4- Privatelee

Privatelee arama motoru diğer rakipleri karşısında biraz da olsa geri planda kalıyor ve daha az biliniyor. Arama yaptığınız zaman kullandığınız anahtar kelimeleri takip etmiyor. Aynı zamanda PowerSearch komutlarını da içermektedir. Bu komutlar ile birlikte büyük siteler üzerinde duckduckgo’nun sunmuş olduğu hizmete benzer şekilde aramalar yapabiliyorsunuz. https://privatelee.com/search/?q=PowerSearch adresinden bu komutların listesini hemen görebilirsiniz.

5- Hulbee

Hulbee arama motorlarının lokasyon ve arama geçmişinizi takip etmeden arama yapmanıza olanak sağlayan bir arama motorudur. Hulbee takip edilmeden güvenli arama yapabileceğinizi söyleyen bir arama motorudur. Hulbee diğer gizlilik sunan arama motorlarından farklı olarak lokasyon ve dil seçeneği bulunduruyor. İstediğiniz dile ve bölgeye göre arama sonuçlarını hulbee üzerinden kolaylıkla ve hızlıca alabilirsiniz. En sevilen ve en güzel özelliği de direk müzik arayabiliyor ve listeler oluşturabiliyorsunuz.

6- Lukol

Lukol proxy serverları üzerinden google arama motorundan arama yapılmasını sağlamaktadır. Google üzerindeki izlenebilir yöntemleri kaldırır ve işletim sistemi, ip adresi, lokasyon gibi bilgilerinizin kaydedilmesini engeller.

7- Yippy

Diğer arama motorlarından farklı bir yapıya sahip olan yippy arama sonuçlarını kümeler halinde görüntüler. Arama sonuçlarını manuel olarak da filtreyebilmeniz mümkün. Yippy resim, web, haber, iş, blog, devlet hatası gibi tiplerde arama yapmanıza olanak veriyor.

8- Gibiru

Oldukça hızlı olan gibiru bilgilerinizin 3. parti uygulamaları ile paylaşılmasını engelliyor. Google’ın izleme yöntemlerini kaldıran gibiru ile verilerinizi gizli tutarak arama yapabilirsiniz.

9- Metager

Alman yapımı olan arama motoru metager ile aramalarınızı gizli tutabilirsiniz. Aradığınız anahtar kelimelerinizi ve izlenebilir bilgilerinizi metager kesinlikle kaydetmemektedir.

10- Oscobo

Birleşik Krallığın Anonim Arama Motoru adına sahip olan web sitesi verilerinizin izlenmesini engellemektedir. Resim, video ve haberleri burada arayabiliyorsunuz. En göze çarpan özelliği ise proxy serverları üzerinden arama sonuçlarını anonim olarak açmanıza imkan veriyor olmasıdır. IP adresinizi gizli tutarak metager.de yoluyla proxy ile arama sonuçlarındaki sitelere de bağlayabiliyorsunuz. Proxy ile kullandığınız zaman biraz yavaş oluyor ve arada resimler gidebiliyor.

Bu Araçlar Ne Kadar Etkilidir?

Yukarıda yer alan arama motorlarının büyük bir çoğunluğu google, bing gibi arama motorları üzerinden izlenmemenizi sağlamak üzerine kurulmuştur. Bu araçlar ile uğraşmak yerine vpn hizmeti de alabilirsiniz. İnternetiniz yavaşlamaz ve kesin bir şekilde ip adresinizi ve diğer bilgilerinizi kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Ayrıca bazı chrome ve firefox eklentileri ile de sitelerin sizleri izlemesi için koyduğu çerezleri kaldırmaktadır.

Web sitelerin gelirleri tamamen diyebileceğimiz kadar yüksek oranda reklamlardan gelmektedir. Bundan dolayı siteler sizleri sürekli olarak izleyerek davranışlarınızı analiz eder ve bu sayede ilginize ve zevklerinize yönelik içerikler, reklamlar gösterir. İnternette gerçek anlamda gizlenmek kolay olmayabilir. Kesin emin olabilmek için güvenlik uzmanı olmanız gerekmektedir. VPN de dahil bu araçları kullandığınızda sizleri bulabileceklerini belirtmekte fayda var. Yüzde yüz koruma ve güvenlik garantisi maalesef bilinmiyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir