Web Sitesi Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Web Sitesi Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Web Sitesi Renk Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ziyaretçileriniz ile site arasındaki ilk etkileşim olan web siteniz, ziyaretçi iletişim sürecinin önemli bir belirleyicisidir. İlk etkileimi oluşturan etkenler sitenin kodlama yapısı, içerik kalitesi, kullanılan grafikler ve renk tonları, tüm elementlerin birbiri ile uyumu, kullanılan yazı tipleri ve biçimleri, açılma hızı, sitenin içeriği gibi etkenlerdir. Özellikle de web siesi tasarımı hakkında bu işe yeni başlayanlar için renk kodlarının html karşılığı ve uyumlu renklerin kolayca ve hızlı bir şeklide tespit edilmesi zamandan epey tasarruf sağlayacaktır. Bunun yanında bu yazımızda anlattığımız tercih yapma işlemi sadece site tasarımında değil, logonuzu veya kartvizitiniz veya sosyal medya hesaplarınız gibi diğer müşteri ile sizleri buluşturan araçların tasarımını yaparken de kullanılabilir.

Site Tasarımı ve Renk Seçimi Nedir?

İnternet sitenizin görsel seçiminde hangi sektöre, hangi yaş gurubuna, hangi kitleye hitap ettiğinizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanında renk uyumunuz ve web siteniz her zaman olduğu gibi kurumsal kimliğinize dikkat edilerek tasarlanmalıdır. Kurumun logosu ile uyum içinde olacak olan renk tonları siteyi daha da etkili kılar. Örneğin bir şirketin web sitesinin yapımı sırasında tercih ettiğimiz renk kurumun işlevi ve logosuyla bağlantılı olmalıdır ki ziyaretçiye güven veren bir görünüme sahip olsun. Neticede internet siteleri sanal ortamda kurumların ilk temsilcisi olarak ziyaretçiyle iletişimde bulunan ilk halkadır. Karar verirken ziyaretçinin sağlık durumu da kesinlikle hedef kitle baz alınarak düşünülmelidir. Gözleri yorucu tonlar tercih edilmemelidir. Örnek vermek gerekirse lacivert arka planın üzerine kırmızı yazı veya pembe renk  üzerine sarı yazı bu gibi göz yorucu seçimlerden uzak durmanız gerekir ki ziyaretçileriniz içeriklerinizi merak ediyor olmasına rağmen renkler sebebi ile rahatsız olup web sitenizden ayrılmak zorunda kalmasın. Yine renk körleri ve göz rahatsızlıkları düşünülerek kırmızı ve yeşil renklerini de dikkatli kullanmaya özen gösterin deriz.

 

Rgb nedir ?

Red ( Kırmızı) , Green ( Yeşil ) ve Blue ( Mavi ) renklerinin birleşiminden oluşan renk uzayıdır. Çoğunlukla bu renklerin birleşimiden oluşan milyonlarca renk vardır. Özellikle web sitelerinde RGB renk kodları sıklıkla kullanılır.

Cmyk nedir ?

Cyan, Magenta, Yellow, Black yani Cam Göbeği, Eflatun, Sarı ve Siyah renklerinin karışımıdan oluşan renkkategorisidir. Bu renk uzayı daha çok baskı grafiğinde kullanılan bir renk grubudur.

Renk uyumu nasıl bulunur ?

Site tasarımlarında tek bir ton kullanılması yerine genellikle iki veya üç tonun birlikte kullanımı tercih edilir.  İnternet sitesinin işlevine, kurumsal kimliğine uygun bir şekilde karar alındıktan sonra bu tona uygun diğer alternatiflere de ihtiyacımız oluyor. Birbirine uyumlu olan renkleri bulabilmek çoğu zaman tasarımlar için oldukça önem taşıyan bir unsurdur.

Doğru rengi ve seçtiğiniz renge uyumlu olacak diğer tonları bulabilmek için bize yardımcı olabilecek çeşitli colorscheme siteleri mevcuttur. Bu siteler ile renk kodlarını HTML / CSS kodu olarak ve Photoshop paleti olarak alabiliyorsunuz. Böylece web tasarım yaparken hangi renkleri kullanmanız gerektiğini en başta rahatlıkla belirleyebiliyorsunuz.

 

Hangi renk neyi ifade ediyor ?

Kırmızı : Heyecan ve aksiyon uyandırır

Sarı : İnsanlarda rahatlama sağlar

Mavi : Ciddiyet, özgürlük ve hoş görünüm için idealdir. En çok kullanılan seçimdir.

Turuncu : İnsanlarda sıcak bir izlenim oluşmasını sağlar

Beyaz : Sadeliği simgeler

Yeşil : Huzurun rengidir.

Siyah : Tutku ve gücü anlatır. İnternet sitelerinde oldukça güzel durur.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları da okumalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir