Seo ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Seo ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Seo ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Google, Yandex ve benzeri  arama motorları özellikle de son zamanlarda yeniledikleri ve piyasaya  çıkardıkları algoritmalar ile daha çok kullanıcı deneyimini esas almaya başladılar. Yani ziyaretçileriniz sitenize girdikten sonra verdikleri sinyaller oldukça önemli hale gelmiştir. Arama motorları sitenize gelen ziyaretçinin hangi sayfadan giriş yapmış olduğu, sayfada ne kadar kalmış olduğu, başka alt sayfalar dolaşıp dolaşmadığı, hemen çıkma oranının ne kadar olduğu gibi ölçümlerden faydalanarak sitenizin kullanıcı tarafından ne kadar beğenildiği , rağbet gördüğü gibi sonuçlar elde ederler. Elbette google başta olmak üzere tüm arama motorları sıralamanızı belirleme çalışmasını gerçekleştirirken 200 den daha fazla sinyali değerlendirirler. Yapılan canlı deneylerde de kullanıcı metriklerinin çok önemli olduğu ortaya çıkartılmıştır.

Kullanıcı deneyiminin sıralamaya etkisine dair Vaka analizi

 

Rand Fishkin tarafından yapılmış olan bir örnek deneyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Twitter üzerinden tüm takipçilerinden bir kelimede google arama motoru üzerinden bir aratma yapmalarını istiyor. Ve çıkan sonuçların ardından 1. siteye girdikten bir kaç saniye sonra geri butonuna basarak çıkmalarını istiyor. Ardından 3. Sırada çıkmış olan siteye de girip bir kaç dakika kalmalarını, bir kaç alt sayfaya da girerek web sitesi içerisinde dolaşmalarını istiyor. Dakikalar içinde çıkan sonuç oldukça ilginç bir sonuç oluyor. Yapılan deneyde seçilmiş olan o anahtar kelimede 1. sırada yer alan web site çok ama çok kısa süre zarfı içerisinde Google arama motorunda yapılan aramalarda 4-5. sıraya kadar düşüyor. 3. sıradaki site ise bu kısacık süre zarfı içerisinde hızla 1. sıraya yükseliyor.  Bu deneyin sonucunda da yukarıda bahsettiğimiz kullanıcı deneyimini artırmanın arama sonuçlarının üzerinde ne kadar fazla ve güçlü bir şekilde etkili olduğunu ortaya net olarak koyan bir vaka analizidir.

 

Tasarım aşamasında yapılması gerekenler

Ui tasarım , Görsel tasarım, Etkileşim tasarımı,  Kullanılabilirlik, Kullanıcı araştırması, İçerik stratejisi döngüsünde Ux Designer tarafından oluşturulur. A/B testleri yardımı ile sitenin farklı versiyonları oluşturularak hangi versiyonun ziyaretçiye daha çok değer kattığı değerlendirilir ve kullanılması gerekilen arayüze bu yöntem ile kolayca karar verilir. Tasarım aşamasında kullanıcı deneyiminde genel olarak aşağıda belirtecek olduğumuz soruların cevaplarına dikkat edilir.

 

Kullanıcı ihtiyacı :

Web sitesinin tasarıma bir kullanıcı gözü ile bakıldığı zaman sizin için yeterli geliyor mu ?

 

Sitede kullanılan elementleri ve bölümleri Unbounce, Optimizely, Vwo, Kissmetric, Google web site optimizer gibi araçlar ile A/B testini kullanarak değerlendirme yaptınız mı?

 

Kullanıcı ergonomisini olumlu etkileyen bir site hiyerarşisi ve navigasyon yapısına sahip olduğunuz konusunda emin misiniz ?

 

Hedef kitlenizi ve hedef kitlenizin beklentilerini belirleyip gelebilecek her bir olası talebi öne çıkaracak şekilde bir tasarım yapıldı mı ?

 

Mobil uyumluluktan başlayarak web site hızına kadar tüm belirleyici özellikler üzerinde çeşitli araçlar yardımı ile gerekl, testler yapıldı mı ?

 

Kullanıcı tarafından zor olarak görünen alanları belirgin bir hale getirerek görülmesini sağladınız mı ?

Örnek vermek gerekirse bir e- ticaret sitesinde mutlaka olması gereken satın al botununun nereye koyulması gerektiğini direk olarak sormak suretiyle diğer insanlardan fikir aldınız mı ?

 

Kullanılabilirlik :

E- ticaret sitelerinde video alanı, resimlerin büyüklüğü, benzer ürünler ve bu bilgilendirmelere benzer kullanıcıya yetecek kadar bilgi sunmak, siparişin hızlı bir biçimde verilmesi gibi vakalar analiz edilerek en iyi sonuç için bir denek grubundan veya bir hedef kitle topluluğundan fikirlerini aldınız mı?

 

Yararlılık :

Sitenize giriş yapmış olan ziyaretçinin işine yarayacak olan en güncel trendleri takip ettiğinizden kesin olarak emin olabiliyor musunuz? Örnek olarak hizmet veriyor olduğunuz sektörünüzde rekabet ediyor olduğunuz diğer popüler sitelerde iletişim formu her açılan sayfada footer da yer alıyor olabilir. Bu eklemeyi sizin de yapmanız ziyaretçilerinizin yararına olur mu ?

Mobil sitenizde yer almakta olan ve mobil kullanıcı için gereksiz olan öğelerin kaldırılması yapıldı mı ?

 

Seo çalışması ile kullanıcı deneyimini artırma

İyi ve yüksek bir kullanıcı deneyimine sahip olmak ve kullanıcı deneyimini artırmak için tasarım aşaması tamamlandı diyorsanız bu işlemin sonrasında da sürekli olarak analizler ve çalışmalar yapıyor olmanız gerekir. Bu analizleri genel olarak aşağıda sizler için özet ve anlaşılır şekilde sayabiliriz.

Ziyaretçilerinizi doyuracak ve tatmin edecek içerikler sitenizde var mı ?

Ziyaretçilerinize ve müşterilerinize sunuyor olduğunuz her ürün veya hizmeti detayları ile birlikte anlaşılır ve net olarak anlatıyor muyuz ?

Anahtar kelime analizlerinizi sağlıklı bir şeklide yapıyor musunuz ?

Unutmayın ki rakip analizleri kullanıcı deneyimini artırmak konusund oldukça etkili teknikler bulmanıza yarar. Rakip firmaların web sitelerini araştırıyor musunuz?

Sitenizde yer almakta olan tüm formlar kullanıcıdan minimum seviyede bilgi istemeye yönelik olarak ayarlı mı ? Unutmayın ki ne kadar az bilgi isterseniz o kadar tercih edilir olursunuz.

Ziyaretçilerin sevdiği ve çok sık girdiği içerikleri tespit edip bunlarla ilintili veya bunlara benzer içerikler oluştuluyor mu ?

Ulaşılamayan sayfalar kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler ve bu yüzden düzenli olarak kırık link kontrolü yapılıyor mu ?

Sektörünüz ile alakalı sıkça sorulan sorular gibi bir sayfa oluşturmanız kullanıcı deneyimini nasıl etkiler ?

Ziyaretçilerin sağlıklı bilgilereye hızla ulaşmasını sağlayacak bir soru – cevap köşesi eklemek sizin web siteniz için uygun olur mu ?

İyi bir web site içi linkleme yaptınız mı ?

 

Sonuç olarak kullanıcı odaklı bir web sitesi yaptığınız zaman google gibi kullanıcı deneyimini ön planda tutan arama motorları da sizi sevecektir ve üst sıralara taşıyacaktır. Ziyaretçilerden gelen sinyalleri iyi analiz etmeniz halinde ise kullanıcılarınıza daha ergonomik bir site sunma şansına sahip olmanız mümkündür.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir