Tatil Siteleri İçin SEO Önerileri

Tatil Siteleri İçin SEO Önerileri

Tatil Siteleri İçin SEO Önerileri

Hepimizin özellikle de tatil sektöründe hizmet veren site sahiplerinin bildiği gibi en rekabetli kelimelerden ilk 10 tanesini bir liste yapsak “tatil” kelimesi bu listede ilk 10’a rahatlıkla girebilir. Hatta belki ilk 5’in içerisine bile rahatlıkla girebilir diyebiliriz. Bu sebeple “tatil” anahtar kelimesini içeren sitelerde arama motoru optimizasyonu yapmak oldukça zordur ve rekabet oranı da epey yüksektir.

Tatil, seyahat, konaklama, otel gibi kelimelerde hemen hemen aynı oranda rekabet söz konusudur. Bu sektörde optimizasyon başarısı elde etmek sabır isteyen bir süreçtir ve profesyonel ekipler tarafından yardım alınarak yapılması gereken çalışmalarla mümkündür.

Tatil siteniz için arama motorlarından organik ziyaretçi almak istiyorsanız yapmanız gerekenlere adım adım bir göz atalım.

1- Anahtar Kelimeleri Düzenleyin

Tatil sektörü epey rekabetli bir sektördür. Bu rekabet oranı da haliyle anahtar kelime seçimlerinin önemi de kat kat arttırıyor. Eğer dev firmalar ile rekabet etmek gibi bir amacınız yoksa anahtar kelimeler seçerken daha az rekabetçi kelimeleri kullanabilirsiniz. Anahtar kelime planlayıcı araçlar kullanarak kelimelerin rekabet oranlarını kolaylıkla öğrenebilir ve seçeceğiniz yeni kelimeler üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Kullanacağınız anahtar kelimelerin tam olarak müşterilerinize verdiğiniz hizmetlerle örtüşmesi gerekiyor. Hangi şehirler ya da bölgeler için hizmet veriyorsanız bu bölgelere ve yer isimlerine odaklanmanızı tavsiye ederiz. Rekabetten kaçınmak için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

2- Ana Sayfayı Yapılandırın

Web sitenizin ana sayfanın kullanışlı olması sitenize gelen potansiyel müşterilerinizin sitede kalmasını ve zaman geçirmesini sağlar. Bu sebeple ana sayfanın yapılandırılması oldukça önemlidir. Tatil sitelerinde, kullanıcılar ilk olarak web sitede yer alan arama butonlarına odaklanırlar. Ana sayfanın üst tarafına bir arama butonu eklemeniz kullanıcıların aradıkları bilgileri daha kolay bulabilmelerini sağlar.

Tatil Sitelerinin Ana Sayfalarında Yer Verilmesi Gerekenler

1-Oteller, fırsatlar, tanıtıcı kaliteli fotoğraflar

2- Fırsatlar, teklifler

3- Popüler blog içerikleri

4- Hizmetleriniz

5- Kolay kullanımlı arama butonu

6- Mülklerin bulunduğu bölgeler

7- Popüler yerler

8- İletişim bilgileri

9- Kategoriler

10-Sosyal medya hesaplarınız ve takip et butonları

11- Mobil uygulanızın indirme bağlantıları

3- Blog Oluşturun

İçerik oluşturma her site ver her sektör için oldukça önemlidir. Bu sebeple makaleler ile sitenizin güncel kalmasını sağlayıp belirli bölgeler hakkında yazacağınız yazılar ile de siteye ziyaretçi çekebilir ve trafiğinizi arttırabilirsiniz. Tatil sitelerini ziyaret eden müşteriler diğer sektörlere oranla daha fazla blog yazılarını okumaya tercih ederler. Çünkü tatil hakkında yayınlanan blog yazıları tatil arayışında olan kullanıcıların haliyle ilgilerini çeker. Tatil bölgeleri, şehirler, ülkeler hakkında yazacağınız blog yazıları yaptığınız iş ile direct olarak ilgilidir. Müşterilerinize sunduğunuz hizmetleri de içine alan anahtar kelimelere sahip olan blog yazılarına en çok tatil sektörü için çalışan web sitelerinin ihtiyacı vardır. Bu sebeple blog yazılarını elinizden geldiği kadar sık aralıklarla yazmaya özen gösterin. Sıklıkla ve kısa aralıkla oluşturduğunuz blog yazılarını sayıları fazla olacağı için kategorilere ayırarak sunmanız bu yazıların daha kolay bulunmasını sağlayacaktır.

 

4- Yerel SEO’ya Önem Verin

Tatil siteleri için hele bir de birkaç işletme ile birlikte çalışıyorsanız ya da bir otel sahibi iseniz kesinlikle haritalar kaydınızı gerçekleştirmiş olmanız gerekir. Yerel SEO için sadece Google’da değil Yandex ve Bing gibi diğer tüm harita uygulamasına sahip olan arama motorlarında da işletmenizin gözükmesini sağlamanız gerekir. Bu nedenle yerel SEO çalışmalarınız sırasında Google dışında diğer arama motorlarının haritalarına da kayıt yaptırmayı unutmayın.

Bir otelin veya bir acentanın sitesi üzerinde SEO çalışmaları yapıyorsanız yerel SEO diğer tüm sektörlere oranla daha fazla önemli hale geliyor. Belirli bir bölge için hizmet veren işletmeler ve firmalar hizmet sundukları ve bulundukları bölgelere göre içeriklerini planlamaları gerekir. Çünkü hedef kitleniz sadece bulunduğunuz bölge ile ilgilenen insanlar olacaktır. Bu sebeple de alt sayfalarınızda ve blog yazılarınızda yerel bölge hakkında içerikler üretebilirsiniz.

Otel, konaklama tesisi, tatil köyü gibi işletmelerin arma motoru optimizasyonunu gerçekleştirirken Tripadvisor, Zomato gibi derecelendirme ya da rezervasyon sitelerine kayıt yaptırmaları ve o mecralarda yüksek puana sahip olmaları da son derece önemlidir. Küçük bir tatil işletmesinin SEO çalışmalarında dahi kullanıcı görüşlerine yer verilmesi tatilcilerin seçim yapmaları üzerinde tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkilidir. Müşterilerinizi işletmeniz hakkında bu mecralar üzerinden değerlendirme yapmaları için mutlaka teşvik edin. Rezervasyon sitelerinde sahip olacağınız olumlu görüşler sayesinde daha fazla müşteri size tercih edecektir.

 

5- Sitenin Güvenilir Olmasını Sağlayın

Öncelikle rezervasyon sitelerinin optimizasyonu olmak üzere tüm tatil sitelerinde kullanıcıların önceliği hiç şüphesiz ki güvenliktir. Eğer web sitenizde online satış yapıyorsanız comodo secure, 3d secure gibi kredi kartı güvenlik hizmetleri ile çalıştığınızdan kesinlikle emin olun. Kredi kartı güvenliğinin dışında ayrıca sitenin güvenliğine de çok dikkat edin. Çünkü işletmenin büyüklüğü her ne olursa olsun mutlaka sitede SSL alınmış olması gerekmektedir. Rekabetli bir kelimede yükselmeye çalışmanın bazı zorlukları vardır. Bu nedenle sunucu güvenliği de dahil olmak üzere her türlü güvenlik tedbirinin kesinlikle alınmış olması hatta bu işin uzmanlarından yardım alınıyor olması gerekir.

 

6- Site Hızınıza Mutlaka Dikkat Edin

Hızlı açılmayan siteler maalesef ki ziyaretçi kaybı ile karşı karşıya kalmaya mahkumdur. Arama motorlarında sıralamada ne kadar yükselseniz bile eğer sayfalarınız hızlı yüklenmiyorsa ziyaretçiler sitede kalmayacaktır ve web sitenizi maalesef terk edeceklerdir. Bu durum sebebi ile sitede kalmayan ziyaretçiler hemen çıkma oranlarınızı arttıracaktır ve Google da siteniz sırasını kaybedecektir.

Bu yüzden sitenin hızlı açılması için elinizden gelen bütün optimizasyon çalışmalarını yaptığınızdan emin olun.

Web sitelerinin açılma hızları konusunda en sabırsız olan kullanıcılar mobil girişi ile gelen kullanıcılardır. Mobil cihazlar aracılığı ile size ulaşan kullanıcıları sitenizde tutmak için AMP gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

 

7- Sosyal Medyadan Yardım Alın

Sosyal medya hesaplarınız olmadan tatil sitenizin sıralamalarda yükselmesini, sitenin hit almasını beklemeniz büyük bir hatadır. Tatil sektöründe hizmet veren işletmeler için SEO çalışmaları yaparken sosyal medyanın gücünden kesinlikle faydalanmanız gerekir. Özellikle son zamanlarda popüler olan Instagram gibi fotoğraf ve görsel içerik paylaşımının yüksek olduğu mecralarda yapacağınız başarılı hesap yönetimi sayesinde sitenize önemli oranda ziyaretçi çekebilirsiniz. Instagram işletme hesabı oluşturarak sahip olduğunuz takipçilerinizi de kolaylıkla internet sitenize yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medya mecralarında sahip olduğunuz aktif hesabınızdan blog yazılarınızı da paylaşabilirsiniz. Gezi ve tatil hakkında yapılan paylaşımlar göze hitap eden ve dikkat çekici fotoğraflar olduğu zaman kullanıcıların paylaşmaktan hoşlanacakları içerikler olacaktır ve bu etkileşim sizlere yüksek oranda trafik olarak geri döner. Tatil sektöründe rekabet oranının çok yüksek olmasına rağmen sosyal medya kullanıcılarının tatil içeirklerine olan olumlu yaklaşımı bu sektörü canlı tutan ve çekici kılan özellikleri arasında yer almaktadır.

Sosyal medyada vereceğiniz reklamlar ile de başarılı olabilirsiniz. Düzgün hazırlanmış tanıtıcı videolar ya da ilgi çekici fotoğraflar ile alacağınız reklamların geri dönüş ve etkileşim oranları yüksek olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Yazılarınıza kesinlikle katılıyorum. Ayrıca nitelikli sayfalardan backlinkte turizmde seo’yu hızlandıran faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir