E-ticaret Siteleri İçin Tavsiye Edilen Adwords Stratejileri

E-ticaret Siteleri İçin Tavsiye Edilen Adwords Stratejileri

E-ticaret Siteleri İçin Tavsiye Edilen Adwords Stratejileri

 

E-ticaret sitesine sahip olan ve internet üzerinden satış yapmaya uğraşan kişiler için Adwords reklamlarının önemi hepimizin bildiği gibi oldukça büyüktür. Bu nedenle bu makalemizde  sizler ile e-ticaret yapan web siteleri için kullanmanız gereken Adwords hakkında püf noktalarını aktarıyoruz.

Eğer sizde bir Adwords reklamları kullanıcısı iseniz mutlaka sahip olduğunuz kampanyanızdaki şlk hedeflerinizden biri hatta en önemlisi reklamlarınıza mümkün olduğu kadar elinizden gelen en fazla tıklanmayı almayı başarabilmek olacaktır. Tabi ki, almış olduğunuz reklamlara daha fazla kullanıcı tıkladığı zaman siz de haliyle daha fazla para harcıyor olacaksınız ancak aynı zamanda daha da fazla ticaret gerçekleşitiryor olacaksınız. Çünkü daha fazla tıklanma sayısına ulaştığınız zaman, ya da bir diğer bakış açısı ile her bir reklamınızdaki tıklanma oranınız daha yüksek olduğu zaman, rakiplerinizin tıklanma başına ödeyeceği miktardan çok daha az para ödeyebileceğinizin farkında olmanız oldukça önemlidir.

Özellikle son zamanlarda Google, gerçek anlamda arama motorunun ücretli olan arama bölümünü bir hayli geliştirdi ve üzerine hala çalışmaya da devam ediyor. Eğer isterseniz bir örnekle hemen bu durumu iyice anlaşılır hale getirelim.  Hemen şuan istediğiniz herhangi bir anahtar kelime ile arama gerçekleştirin. Bazı reklamların nasıl da diğerlerinden daha “optimize edilmiş” ve daha vasıflı olduğunu anında farkedeceksinizdir. Bu durum kesinlikle daha fazla ilgi çekiyor ve bu sayede de daha fazla kullanıcı tıklanması elde etmektedir. Daha fazla sizleri meraklandırmadan hemen uygulamamız gereken stratejilerden bahsedelim ve tabi ki her birimizin kafasında kocaman bir soru işareti olan Google’da reklamlarınızı optimize etmek ve mümkün olan en fazla tıklanmayı alabilmek için neler yapabilirsiniz? sorusunu cevaplayalım.

1-İlk 3′te Yer Almak:

 

Öncelikle yapmanız gereken şey kuşkusuz ki anahtar kelime seçimine özen göstermektir. Rekabet oranı yüksek bir anahtar kelime üzerinde eğer reklamınız ilk 3 sıralama arasında giriyorsa ya da bir diğer deyişle, arama motorlarındda sağ tarafta değil de onun yerine üst sıralarda yer alacağınızdan kesinlikle emin olduğunuz bir anahtar kelime üzerinden teklif sunduğunuz zaman, tıklanma oranınız da çok büyük ihtimalle rakiplerinizden daha yüksek olacaktır.

 2-Faydaları Vurgulayın:

Şimdi bahsedeceğimiz strateji aslında her reklam için oldukça önemli bir unsurdur. Eğer bir ürünü pazarlamak ya da satış yapmak istiyorsanız kullanıcılarınız bu ürünün özelliklerinin yanı sıra daha çok ürünün kendilerine sağlayacağı faydaları bilmek isteyeceklerdir. Bu nedenle de ürünün özellikleri faydalarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bu nedenle çalışmalarınızı gerçekleştirirken “Ürün kullanıcılarına nasıl etki edecek? Hayatlarını daha iyi hale getirecek mi? Daha kolaylaştıracak mı? Daha sağlıklı hale getirecek mi? Ürün ne kadar kullanışlı? “ gibi soruların cevaplarını veren hatta belki faydaları listeleyerek açıkladığınız bir reklam çalışmanızın değerini arttıracaktır.

3-Site Bağlantılarını Kullanın:

Google arama motoru son zamanlarda, site bağlantıları (sitelinks) uzantısını bütün reklamcıların kullanımına açtı. Google’ın hizmete sunmuş olduğu bu özelliğini websiteniz ile ilgili olan bütün diğer sayfaları gösterebilmek için kullanmanızı öneriyoruz. Bu şekilde sahip olduğunuz diğer sayfalara da trafik sağlamanız mümkün olacaktır.

4-Ürün Uzantısı:

Şimdi bahsedecek olduğumuz teknik, e- ticaret ile satış yapan işletme sahipleri için Google’ın arama motoruna eklediği en iyi ve en faydalı özelliklerden birisidir. Bu özellik, reklamlarınıza tüketiciler için ek ürünler eklemenizi sağlar. Bu özellik sayesinde anahtar kelimelerinizi gerçekten özgün kelimelerden seçtiyseniz çalışmalarınızdan yüksek verim ve geri dönüş sağlamanız mümkün olacaktır. Bu özelliği kullanabilmek için Adwords platformundaki ilgili seçeneği aktif hale getirmelisiniz ve bunun yanında da Google Base (Google Shopping) üzerinden işlem gerçekleştirmelisiniz. Ürün uzantıları reklamı belirgin kılan bir özelliktir. Eğer hala kullanmaya başlamadıysanız denemenizi öneririz.

5-Emir Kipleri:

Tıklanma başına ödeme (PPC) reklamcılığının ilk günden bu güne emir kipleri kullanılarak yapıldığını duymaktayız. Herhangi bir PPC reklamı için emir kipleri kullanımı anahtar unsurlardan biridir. Hemen satın alın, bugün başlayın, %50 indirimle ödeyin, 1 tane alın ikincisi bedava ve buna benzer cümlelerden bahsediyoruz. Cümleler oldukça tanıdık geliyor değil mi? Bütün bu emir kipleri tüketiciyi reklamınıza tıklaması için teşvik ve motive eden güçlü anahtar kelimelerdir.

7-Fiyat ve Bulunurluk:

Eğer e-ticaret ile ilgileniyorsanız, emin olun ki reklamınıza fiyatı ve bulunabilirliği ekliyor olmanız tıklanma oranınızı epey yüksek bir oranda arttıracaktır. Bu durum sebebi ile, bütün yazılarınızdaki özellikler arasında tüketicinin sizin reklamınıza daha fazla tıklamasını sağlayacak olan en önemli unsur fiyat bilgisi vermek olabilir. Reklamınızdaki fiyat ve bulunabilirlik bilgileri tüketiciye ürünün ücretini ve ürünü bulup bulamayacağını anlatacaktır. Eğer bir de sunduğunuz fiyat uygunsa satışa giden yolu yarılamışsınız demektir. “Şimdi satışta!”, “Bugün satışlar başladı!” ve “Ürün stoklarla sınırlıdır, hemen satın alın!” gibi cümleleri de kullanabilirsiniz.

Reklam hazırlamakla direkt olarak ilgili olmasa bile en önemli ipuçlarından bir diğeri ise iyi hazırlanmış bir kampanyaya sahip olmaktır. Çoğu zaman yeni şirketlerin bir kampanyanın nasıl görünmesi gerektiğini bile bilmeden PPC reklamları hazırladığına şahit olmaktayız. Peki bu reklamlardan nasıl sonuçlar alınıyor sorusu hemen aklımıza gelecektir. Temelde sadece bir reklam grubuna, 100 anahtar kelimeye ve bir tane reklama sahip bir kampanya elde etmiş oluyorlar. Kampanyanıza ücretli reklamcılık işinde başarılı bir dönüş sağlayacak doğru bir yön verebilmek için yapılandırılmış ve organize bir kampanya metodu kullanın. Bu size kampanyanızla ilgili daha çok fikir ve net bir görünüm sunacaktır. Böylelikle tıklanma oranınızı arttırabilir, anahtar kelimelerinizden daha yüksek verim sağlayabilir ve buna benzer pek çok fayda kazanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir