Teknik SEO Denetimi Nedir?

Teknik SEO Denetimi Nedir?

Teknik SEO Denetimi Nedir?

Eğer web siteniz ile bulunduğunuz sektör içerisinde başarılı olmayı istiyorsanız yapacağınız bütün SEO çalışmalarınızdan en üst seviyede verim alabilmek için yöntemler bulmalısınız. Eğer SEO çalışmalarınızdan tam anlamıyla verim almayı başaramazsanız firmanız ya da web siteniz rakiplerinize oranla geri kalacaktır. Bu nedenle hiçbir zaman istediğiniz başarıyı elde edemeyebilirsiniz.

SEO dediğimiz bir web sitesini arama motorlarına uyumlu hale getirme yöntemi, pazarlamacılar için en önemli ve gerekli çalışmadır. Pazarlamacıların büyük bir çoğunluğu temel olarak odaklanılması gereken noktalarının bu olduğunu her fırsatta belirtmektedir. Her biri bu alanda çalışmalar yapmaktadır ve sizler de kesinlikle yapmalısınız. Eğer ki bu durumu göz ardı ederseniz sahip olabileceğiniz satış potansiyelinden de  vazgeçmiş olursunuz.

SEO için çalışmalara hangi noktadan başlamanız gerektiğini biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız üzülmeyin. Çünkü bu sorunun cevabı oldukça basittir. Sitenin şuanki SEO uyumunu gözden geçirerek işe başlamalısınız. Gözden geçirme işlemini yapabilmenin en basit ve hızlı yolu bir SEO denetimi gerçekleştirmektir. Sitenizin hali hazırda sahip olduğu sıralamaları görmeli ve geri kalan niteliklerini daha iyi hale getirebilmek için neler yapabileceğinizi bulmaya çalışmalısınız.

Bu konu hakkında çalışmaya yeni başlayanlar için bu kulağa biraz zor ve korkutucu geliyor olabilir. Ancak neler yapılması gerektiğini en ince ayrıntısına kadar öğrenebilmeniz mümkündür. Sadece bir saatlik bir zaman ayırarak ve birkaç aracın yardımı ile bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Harcayacağınız süre oldukça az olmasına rağmen etkisi oldukça fazla ve güçlü olacaktır.

Önce ilk olarak SEO denetiminin temelini öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO Denetimi Nasıl Olmalıdır? Ne İşe Yarar?

Sitenizde bulunmakta olan içeriklerin sitenizi ziyaret eden insanlarla ilgili olması gerekir.

Geçmiş dönemde oldukça popüler olan SEO teknikleri ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi sağlamaktan oldukça uzaktırlar. Anahtar kelimeleri ardı ardına doldurma, bir anahtar kelimenin farklı kombinasyonlarını girmek  için farklı alt sayfalar oluşturmak ve mikro siteler oluşturma yöntemi ile trafik kaynağı oluşturmak bu eski ve artık işe yaramayan yöntemlerden bazılarıdır. Geçmiş stratejilerin maalesef çalışmadığını ve artık geride kaldığını ve son zamanlarda artık sıralamanın yükselebilmesi için gerekli olan faktörlerin farklı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Mobil dostu olan ve kullanıcının beklenti ve ihtiyaçlarına karşılık veren sitelerin ön plana çıktığını ve üst sıralarda yer almayı başardığını belirtmek isteriz.

Arama motorları sitenizi sürekli olarak tarar ve farklı faktörlerine bağlı olarak sıralamanızı belirler. Bu belirleme işlemi sırasında sitenizi diğer siteler ile karşılaştırmayı sağlayan algoritmalar sayesinde sitenize bir değer biçerler. Bu değer biçme görevini gerçekleştirirken size verilen değerin içerisinde çoğu zaman kullanılabilirlik ve ilgililik en çok dikkat çeken niteliklerdir. Sitenizin içerisinde erişilebilir olan her sayfa bir bir taranarak sitenizin kullanışlı ve uygun içeriğe sahip olup olmadığı belirlenir. Siteniz taranırken arama motorları güvenli, hızlı ve kullanımı kolay olup olmadığını da kontrol etmektedir. Tüm bunlardan sonra sahip olduğunuz her sayfa bir sıralama değeri kazanır. Bu sıralama değeri sitenin arama motoru sonuç sayfasındaki konumunu belirlemektedir. Bir kullanıcı uygun anahtar kelimelerle arama yaptığı zaman bu şekilde sıralanarak oluşturulan sonuçlarla karşılaşmaktadır. Her ne kadar detaylı ve karmaşık gibi görünen bir konu olsa da aslında SEO tamamen bununla ilgili bir durumdur.

Ancak, SEO uyumu ile ilgili faktörler sürekli olarak değişmektedir.

Her arama motorunun kendine özgü yapılandırmış olduğu algoritmaları ve bu algoritmaları geliştirip daha verimli olmalarını sağlayan güncellemeleri mevcuttur. Algoritmalar endişelenmeniz gereken tek konu değildir.

Rakipleriniz sizden daha yüksek bir sıralama elde edebilirler. Daha önce paylaşılan içeriklerin güncellenerek içinde bulunduğunuz zamanın koşullarına uyumlu hale getirilmesi gerekir. Kurallar değişmeye devam ettiği sürece sizler de sürekli yeni SEO taktiklerine ayak uydurmaya çalışmalı ve kırmızı bayraklardan kaçınmanın çözümlerini bulmalısınız. İşin en kötü yanı ise sitenizin tamamen bozuk olması ve elde edebileceği trafiği kaybetmesi olacaktır. Bu sebeple sürekli olarak SEO denetimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Arama motorlarının dikkatini çekecek bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız bu denetimler sayesinde eksikliklerinizi farketmeli ve düzeltmelisiniz.

Denetimi gerçekleştirirken yapmanız gereken değişiklikler ile birlikte sitenizin sağlık durumunu görmüş olursunuz. Arama algoritmaları ve teknoloji hızla değiştiği için aylık olarak ufak denetimler yapmayı düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu mini denetimlerin tam SEO denetimleri kadar faydalı olmayacağını belirtmek isteriz. Muhakkak bunun yanında her 6 ayda bir tam denetim gerçekleştirmeye özen gösterin.

En iyi sonuçları elde edebilmek için ise yıl içerisinde her çeyrekte tam denetim ve aylık olarak mini denetim gerçekleştirerek çalışmanız faydalı olacaktır. Başarılı bir denetim için SEO denetiminin en önemli elementlerinin neler olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

 

SEO Denetiminde En Önemli Unsurlar Nelerdir?

Eğer SEO denetimi yapmak istiyorsanız kesinlikle göz ardı edemeyeceğiniz üç önemli faktör bulunmaktadır. Bunlar; arkaplan ile ilgili faktörler ,önplan  ile ilgili faktörler ve referanslardır.

Sitenizin SEO çalışmalarının en önemli bölümü gelen trafik değerleriniz ve gelen ziyaretçilerinizin hangi içeriklerinizi ve sayfalarınızı gördüğüdür. Eğer web siteniz mobil kullanıma uyumlu değilse bu konuda çok ciddi sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Mobil öncelikli indeks yaklaşımı arama motorları tarafından ilk olarak kabul edilen bir faktör olduğu için sitenize ait elde ettiğiniz verilerin arama motoru sonuç sayfasında görünümünü kontrol etmeniz gerekir.

Google üzerinden gerçekleştirilen aramaların bir çoğu mobil cihazlar aracılığı ile yapıldığı için Google kendi algoritmasını mobil öncelikli hale getirerek bu yaklaşımı br üst boyuta taşımıştır.

Bir mini SEO denetimi uyguladıktan sonra arama motorunda hangi noktada yer aldığınızı açık bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir