Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed Insights uzun süredir hayatımızda olan ve severek kullandığımız bir araçtır. Her SEO uzmanını heyecanlandıran ve şaşırtan yeni sürümü ile Google PageSpeed Insights  Google Chrome kullanıcılarından gerçek zamanlı veriler alarak çalışmaya başlıyor.

Google çok sevilen ve sıklıkla kullanılmakta olan aracını tekrar yeniledi ve geliştirdi. Pagespeed Insights aracı artık site hızınızı gerçek zamanlı olarak ölçebilen bir araç haline geldi. PageSpeed Insights aracı sağladığı verileri Chrome kullanıcı deneyiminden alarak kullanıcının değerlendirmesine sunacak şekilde güncellendi. Kullanıcı memnuniyetini ön planda tutmak isteyen web site sahipleri için bulunmaz fırsatlardan birisi olan bu yeni geliştirme tüm bu avantajlarının yanında analiz edilen sayfaları belirli seviyelere göre de ayırarak sizlere sunacak. Bu ayrımların ana başlıklarını hemen sizler için sıralayalım.

Sayfanız Hızlı, Orta ve Yavaş olarak üç seçenek altında değerlendirilecektir. Sayfanın hızlı olarak değerlendirilmiş olması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın hızlı değerlerde çalıştığını ve bir problem yaşanmadığını göstermektedir. Sayfanın orta seviye başlığı altında yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın ortalama değerlerde olduğunu göstermektedir. Yine bir düzenlemeye gitmenizde fayda var anlamına gelir.Sayfanın yavaş seviye başlığı altında yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın yavaş değerlerde olduğunu göstermektedir. Eğer bu başlıkla karşılaşıyorsanız düzenleme yapmanız gerekecektir.

 

PageSpeed aracının güncellemeden önceki hali düşünüldüğü zaman yeni eklentileri ile birlikte tüm özelliklerini en baştan ele almak gerekmektedir. Özetle PageSpeed aracının yeni halinin belirgin özellikleri şu şekildedir:

Araçta yer alan hız skoru hesaplayıcısı ile araç artık sayfalarınızın her birini hızlı, orta veya yavaş başlıklı değerlere göre değerlendirmektedir. Bu ayrım ile FCP ve DCL olarak belirlenen iki ana ölçümün ortalamasına göre oluşturulmaktadır. Eğer sayfa her iki ölçümün ilk üç kategorisinde yer almayı başarıyorsa herşey gayet yolunda demektir.

Sahip olduğumuz bir diğer özellik olan Optimizasyon skoru hesaplayıcısı ise artık sayfaları derecelendirerek üç farklı başlık altında sınıflandırmaktadır. Burada yapılan hesaplamalar daha çok ekranın üst kısmıyla ilişkilidir. Amaç ise geliştiricinin siteyi uygun görünümde tutması ve sayfaya işlevsellik kazandırmasını sağlamaktır.

Analitik olarak bize oldukça değerli veriler sunan bir diğer özellik olanSayfa Yükleme Dağıtımları bölümü sayfanın FCP ve DCL etkinliklerinde verilerinin payını göstermektedir. Bu etkinlikler, Chrome kullanıcı deneyimi raporlarından alınmış olan verilerde sayfanın değerlerini ve başarı durumunu göstermektedir.

Bir diğer veri toplarken işimize yarayacak olan özellik ise Sayfa İstatistikleri alanıdır. Bu alan sayfanın kullanıldığı toplam veri miktarını sunar ve bu verileri sayfa yükleme dağıtımları ile karşılaştırarak size sunmaktadır. Bu kısım sayfa geliştiricisinin gereken değişiklikleri yapması durumunda sayfayı hızlandırabileceği anlamı taşır.

Seo çalışmaları için olmazsa olmazımız olan optimizasyon çalışmaları için bizleri yönlendiren Optimizasyon Önerileri başlığında sayfa üzerinde yapılabilecek en hızlı ve kolay yöntemlerden bahsedilmektedir.

PageSpeed aracında sayfanıza ait olan verilerin tamamının karşınıza gelmesi biraz zaman alacaktır. İlk olarak Chrome kullanıcı deneyimi raporunda sitenize ait sayfalarla ilişkili olan yeterli veri bulunması gerekmektedir. Bazı sitelerin yeterli miktarda veriye sahip olmaması durumunda yapılan analizler sonrasında hız kısmının boş kalması durumu ile karşılaşılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. […] ayrıca size daha yüksek bir Google PageSpeed ​​Insights puanı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir