Google PageSpeed Insights Yenilendi


Google PageSpeed Insights Yenilendi

Google PageSpeed Insights yeni sürümü sayesinde Google Chrome kullanıcılarından gerçek zamanlı veriler alarak çalışacak.

Google site hızını ölçen aracını tekrar yenileme ve geliştirme çalışması gerçekleştirdi. Pagespeed Insights aracı artık site hızınızı gerçek zamanlı olarak ölçebilen bir araç haline geldi. PageSpeed Insights aracı sağladığı verileri Chrome kullanıcı deneyiminden alarak kullanıcının değerlendirmesine sunacak şekilde güncellendi. Kullanıcı memnuniyetini ön planda tutmak isteyen web site sahipleri için bulunmaz fırsatlardan birisi olan bu yeni geliştirme tüm bu avantajlarının yanında analiz edilen sayfaları belirli seviyelere göre de ayırarak sizlere sunacak. Bu ayrımların ana başlıklarını hemen sizler için sıralayalım.

1- Hızlı: Sayfanın bu başlık altında yer alıyor olması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın hızlı değerlerde çalıştığını ve bir problem yaşanmadığını göstermektedir.

2- Yavaş: Sayfanın yavaş seviye başlığı altında yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın yavaş değerlerde olduğunu göstermektedir. Eğer bu başlıkla karşılaşıyorsanız düzenleme yapmanız gerekecektir.

3- Orta: Sayfanın orta seviye başlığı altında yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın ortalama değerlerde olduğunu göstermektedir. Yine bir düzenlemeye gitmenizde fayda var anlamına gelir.

PageSpeed aracının güncellemeden önceki hali düşünüldüğü zaman yeni eklentileri ile birlikte tüm özelliklerini en baştan ele almak gerekmektedir. Özetle PageSpeed aracının yeni halinin belirgin özellikleri şu şekildedir:

1- Hız skoru hesaplayıcısı artık sayfaları hızlı, orta veya yavaş başlıklı değerlere göre sınıflandırmaktadır. Bu sınıflandırma FCP ve DCL olarak belirlenen iki ana ölçümün ortalamasına göre oluşturulmaktadır. Eğer sayfa her iki ölçümün ilk üç kategorisinde yer almayı başarıyorsa sayfa hızlı olarak adlandırılır.

2- Optimizasyon skoru hesaplayıcısı ise artık sayfaları iyi, orta ve düşük olarak üç farklı başlık altında sınıflandırmaktadır. Burada yapılan hesaplamalar daha çok ekranın üst kısmıyla ilişkilidir. Amaç ise geliştiricinin siteyi uygun görünümde tutması ve sayfaya işlevsellik kazandırmasını sağlamaktır.

3- Sayfa Yükleme Dağıtımları bölümü sayfanın FCP ve DCL etkinliklerinde verilerinin payını göstermektedir. Bu etkinlikler, Chrome kullanıcı deneyimi raporlarından alınmış olan verilerde sayfanın Hızlı (en hızlı üçte bir), Orta (orta üçte bir) ve Yavaş (alt üçte bir) başlıkları arasındaki durumunu göstermektedir.

4- Sayfa İstatistikleri alanı ise sayfanın kullanıldığı toplam veri miktarını sunar ve bu verileri sayfa yükleme dağıtımları ile karşılaştırarak size sunmaktadır. Bu kısım sayfa geliştiricisinin gereken değişiklikleri yapması durumunda sayfayı hızlandırabileceği anlamı taşır.

5- Optimizasyon Önerileri başlığında sayfa üzerinde yapılabilecek en hızlı ve kolay yöntemlerden bahsedilmektedir. Sayfanız hızlıysa bu öneriler varsayılan olarak gizli durumda kalır.

PageSpeed aracında sayfanıza ait olan verilerin tamamının karşınıza gelmesi biraz zaman alacaktır. İlk olarak Chrome kullanıcı deneyimi raporunda sitenize ait sayfalarla ilişkili olan yeterli veri bulunması gerekmektedir. Bazı sitelerin yeterli miktarda veriye sahip olmaması durumunda yapılan analizler sonrasında hız kısmının boş kalması durumu ile karşılaşılabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.