Kısa Sürede Teknik SEO Denetimi Nasıl Yapılır?


Kısa Sürede Teknik SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

 

Teknik SEO Denetimi her site sahibinin düzenli olarak mutlaka yapması gereken bir çalışmadır. Teknik SEO hakkında ayrıntılı bilgiye bir önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz. Şimdi sizlerle sadece 1 saatte teknik SEO denetimi yapımını 6 adımda paylaşacağız. Hazırsanız hemen başlayalım.

 1- Tarama Yaparak Denetime Başlayın

SEO denetiminin en önemli noktası şüphesiz ki taramadır.

Herhangi bir çalışma yapmadan önce sitenizi taramadan geçirmelisiniz. Bu tarayıcılar sayesinde bozuk linkler, başarısız anahtar kelimeler, kötü görseller, sayfa başlığı sorunları, kopya içerikler, bağlantısız sayfalar ve ihtiyaç duyulandan fazla eklenen yönlendirmeler gibi çok çeşitli hataları bulabilir ve çözümleyebilirsiniz.

2-Sitenizin Tek Versiyonunun Görüntülenebilir Olduğundan Emin Olun

Siteniz aynı URL’nin farklı versiyonları ile çalışabilir olmalıdır.

Eğer ki sitenizin aynı halinin farklı versiyonları mevcutsa arama motorları tarama işlemi gerçekleştirirken tarayıcılara hangi versiyonunuzun doğru versiyon olduğunu saptayamayacaktır.

Arama motorları web sitenizi potansiyel trafik noktalarına nasıl göstereceğini belirleyemez ve bu durum sebebi ile sitenizin SEO çalışmaları başarı kaybedecektir. Bu duruma mobil ve masaüstü versiyonların aralarında yarışması da dahildir. Bunun haricinde “https” ve “http” versiyonlarının birbirinden ayrı siteler olarak algılanması durumu da yaşanabilir. Bu durum SEO çalışmalarınızın başarısını olumsuz etkileyecektir.

HTTP ve HTTPS arasında meydana gelen karmaşıklık çok sık rastlanan bir problem olduğu için bu konuda endişe etmemelisiniz.

Bazı siteler HTTPS’ye geçiş yaptıktan sonra AdSense kazançlarında bazı düşüşler yaşamışlardır. Fakat SSL koruması olmadığı sürece Google’da SEO çalışmalarınızın ileriye doğru yönelebilmesi artık pek mümkün değildir. Çünkü Google web sitelerde SSL korumasının olmasına dikkat etmektedir. Google Chrome bağlantısı son zamanlarda SSL olmayan siteleri “güvenli değil” olarak adlandırmaktadır.

Gerçekleşen bu değişiklikler sebebiyle Google’ın beklentisi sitelerin “https” versiyonlarının kullanılmasıdır. Bu beklentiye karşılık verebilirseniz SEO konusunda daha avantajlı olabilirsiniz.

3- Site İçi SEO Kontrollerini Gerçekleştirin

Tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken sitenizin doğru bir şekilde optimize edilmiş olmasına özen gösterin. İlk olarak kopya sayfalara, başlıklara ve başlık etiketlerine göz atmanızı öneririz. Benzer temalara sahip fazla içerik paylaşımı yaptıysanız tarama sırasında ilgisiz içeriklerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum gayet normaldir. Siz aynı içeriğin kopyalarını incelemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

4- Dahili ve Harici Linkleri Yönetin

Mantıksal bir öncelik sırasına sahip olan her web sitenin arama motoru sıralaması açısından rakiplerinden önce olma ihtimali yüksektir. Bu sebeple ilk önce kontrol etmeniz gereken detay dahili ve harici linklerden oluşmaktadır.

Genellikle web sitelerin sayfaları silindiği zaman veya taşındığında web sitenizde bozuk link problemi karşınıza çıkabilir. Bu yüzden korkmanıza gerek yok. Çünkü her birini tek tek kontrol etmenize gerek kalmayacak. Integrity ve Xenu Sleuth adlarında iki indirilebilir araç yardımı ile sitenizde bulunmakta olan bozuk linkleri kolayca tespit edebilirsiniz. Her iki aracın da kullanımı epey zahmetsiz ve basittir. Araçların bir tanesini indirdikten sonra URL alanına sitenizin adresini girip ardından taramayı başlatmanız yeterli olacaktır. Tarama işlemi başladıktan sonra ise bu araçlar sitenizde yer alan tüm linkleri sizler için teker teker kontrol edecek ve daha sonra bu analizleri bir rapor olarak size sunacaktır. Araçlar kontrol ettikleri link miktarını ve kaçının kötü durumunda olduğunu da sunduğu raporlarda sizlere belirtecektir. Sitenizin boyutuna ve sahip olduğu link miktarına göre bu raporları elde etmek biraz zaman alıcı olabilir. Ancak sonuçları link, sayfa, durum veya düz görünüm şekilde görüntüleyerek ihtiyacınız olan incelemeleri yapmayı deneyebilirsiniz. Bozuk olduğunu farkettiğiniz linkleri düzenlemeli veya değiştirmelisiniz. Sitenizde bozuk link yer alması SEO çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

5- Sitenizin Hızını Kontrol Edin

İnsanlar internet kullanırken son derece sabırsızdırlar. Google ve diğer tüm arama motorları da bunu bilmektedir.

Müşterileriniz hiçbir zaman beklemek istemezler. Sayfalarınız ne kadar geç yükleniyorsa müşterilerinizin kaçıp gitme olasılığı da bir o kadar yüksektir. Bu nedenle Google site hızını sıralama faktörü olarak oldukça önemli boyutta dikkate almaktadır ve bir ölçü olarak kullanmaktadır. Bu sıralama faktörü etkisini 2018 yılının sonlarına doğru daha da fazla gösterecektir.

Bu duruma karşı nasıl hazırlık yapabilirsiniz?

Site hızını kontrol etmelisiniz. Google’ın PageSpeed Insights aracı size bu konuda yardımcı olacaktır.

Google’ın PageSpeed Insights Aracı

Google’ın bu aracı size birkaç konuda bilgi verebilmektedir:

1-Sitenizin hızı konusunda size bilgi verebilir.

2-Diğer sitelere göre sitenizin performansını gösterebilir.

3-Site hızını iyileştirmek için tavsiyelerde bulunabilir.

İlk olarak PageSpeed Insights aracını ziyaret ederek siteniz için rapor oluşturmalısınız. Aracın kullanımı hakkında bilgi almak için önceki Google PageSpeed Insights yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu raporda yer alan veriler ile neler yapmalısınız?

Site hızınız iyi durumda değilse müdahale etmeniz gerekmektedir. Google size siteniz için birkaç optimizasyon tavsiyesi sunacaktır. Bu tavsiyeleri dikkate alarak yapacağınız değişiklikler ile sitenizi hızlandırabilirsiniz.

6- Analiz Verilerini Kullanın ve Site Metriklerini Karşılaştırın

Bu bölümde ise göz atmanız gereken konu Google Analytics ve benzeri diğer analiz servislerinin size vereceği anlık verilerdir. Öncelikli olarak analiz kodunun doğru bir biçimde eklenip eklenmediğinden emin olmanız gerekir. Analiz kodunuz doğru bir biçimde eklenmemiş ise bu durumda ilk olarak onu düzeltmelisiniz.

Google Analytics kullanarak analizlerinizi gerçekleştiriyorsanız izleme kodunu her sayfanın <header> kısmına eklemeniz gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Eğer yararlandığınız analiz hizmetiniz doğru bir biçimde çalışıyorsa elde ettiğiniz verileri daha önce gerçekleştirmiş olduğunuz aramalarla karşılaştırmaya çalışmalısınız.

Analiz verilerinde yer alan sayfa miktarının mutlaka kendi yaptığınız aramada yer alan sayfa sayısı ile uyum sağlaması gerekir. Eğer eşleşme doğru değilse belirli sayfaların doğru bir biçimde taranmadığı sonucuna varmalısınız ve hataları düzeltmek için tekrar bir kontrol yapmalısınız.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.