Pinterest Kullanarak SEO Çalışmalarınızı Destekleyin

Pinterest Kullanarak SEO Çalışmalarınızı Destekleyin

Pinterest Kullanarak SEO Çalışmalarınızı Destekleyin

Pinterest bir sosyal resim paylaşım web sitesidir. Bu yazımızda SEO çalışmalarınızda Pinterest uygulamasını nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz. Pinterest sitesinin detaylarına hemen bir göz atalım.

Pinterest Nedir?

Pinterest yeni ve git gide popülerliğini arttıran bir sosyal medya mecrasıdır. Facebook, Twitter, Stumble, Google Plus, LinkedIn gibi sosyal medya pazarlamasında oldukça faydalı çalışmalar yapılmasına olanak sağlayan bir mecradır. Aynı zamanda bu mecra sosyal medyaya yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor. Pinterest, üzerinde sevdiğiniz şeyleri düzenleyip paylaşabileceğiniz bir sosyal medya aracı olarak sizleri karşılamaktadır. Sosyal medya araçlarında asla doyum yoktur ve bu sebeple Pinterest de çığ gibi büyümektedir. Facebook gibi bazı sosyal medya araçları popülerliğini ve büyüme hızlarını kaybederken bu mecraların kullanıcıları yeni mecralarda aktif olmaya başlıyor. Hal böyle olunca yeni sosyal medya mecraları üzerinde çalışmalar yapmak trafiği git gide arttığı için çok sayıda kullanıcıya ulaştırma konusunda oldukça idealdir.

Pinterest Kullanımının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Pinterest ile ilgili olarak kullanıcıların ilk izlenimleri, onu ilginç ve farklı yapan birkaç dikkat çekici özelliği olmasıdır. Aslında alıştığımız bir konsept ile hayatımıza girmiş olan Pinterest bir resim paylaşım sitesidir. Ancak hayatımızda olan diğer sosyal medya sitelerinin baş etmeye çalıştığı telif hakları sorununu aşabilmiş bir mecradır. Kullandığı teknik sebebi ile, bu sorun karşısında diğer mecralara göre daha avantajlı olan pinterest sitesi üzerinde bir siteden alıntı olan bir resim paylaştığınız zaman, duvara bir resim iğnelediğinizde ait olduğu orijinal siteden otomatik olarak alıntı linki eklenmektedir. Orijinal yazarın kullanılan resmin bu yöntem ile paylaşılması çalışmasında bir payı olmayabilir ancak çoğu yazarın yazılarından ve resimlerinden alıntı yapılarak paylaşım yapılmasını desteklediği ve zaten kullanıcıların da istediklerinin bu olduğu düşünülürse ortada bir anlaşmazlık, ya da problem olmayacaktır. Eğer kullanıcılar bu durumdan memnun değilse onun da bir çözümü düşünülmüş. O zaman pinterest sitesi üzerindeki Pin’i kaldırmak için “Report Pin” özelliğini kullanmaları yeterli oluyor ve tüm problem ortadan kalkıyor.

Pinterest aynı zamanda rakip olduğu Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarından her seferinde tekrarladığımız gibi oldukça farklıdır. Bu sitede link paylaşmıyor ya da arkadaş edinmiyorsunuz, sadece internet üzerinde beğendiğiniz, hoşunuza giden çalışmaları düzenleyip, toplayıp o çalışmalardan oluşturduğunuz panoları paylaşıyorsunuz. Bu şekilde, kullanımı kolay, kullanıcı dostu, görsel olarak da oldukça çekici bir imleme servisi kullanmış oluyorsunuz.

 

Pinterest’in SEO Çalışmalarındaki Rolü Nedir?

Pinterestin sunmuş olduğu servis kullanışlı bir imleme tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; herhangi bir site üzerinden pinlenen bir resim ya da yazıyı, alıp kendi sitenizde paylaşırsanız, Pinterest’i bu işlemde bir SEO aracı olarak kullanmış olursunuz. Yani dikkat çeken, sitenizde bulunan görsellerinin paylaşıldığı bu sistem hem kullanıcılar tarafından ziyaret edilebilir ve sitenize direk trafik çeker, hem de daha rahat, problemsiz görsel yayınlama, alıntılama yapmanız için kolaylık sağlar. Bu kullanımı ile pinterest SEO için çok kullanışlı,pratik ve yararlı bir araçtır.

Bu kullanım sayesinde, eğer isterseniz yapmak istediklerinizi, planlarınızı, yazılarınızı da paylaşabilirsiniz ve bu Pinterest’i diğer sosyal medya araçlarından farklı ve tercih edilir yapan bir özelliktir.

Bu konuda ilk dikkat edilmesi gereken konu özel entegre alıntı linklemesi, pinterest linki ve viral doğası sebebi ile sadece Pinterest üzerinden bir görseli “Beğen” “ReTweet” veya resmi “Embed” gibi paylaşmak yerine bu resmi istediğiniz her yerde, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede doğal pinterest backlinki sağlamış olursunuz. Bütün sosyal medya mecraları aracılığı ile pin paylaşabileceğiniz, sitelerinizde resim yayınlayabileceğiniz, doğal ve yasal bir yöntem kullanmış olursunuz. Kullanıcılarınız da bu yöntem ile, sizin sitenizdeki görselleri pinterestten pinlediği zaman otomatik olarak yine pinterestten backlink almış olursunuz ve pinterest SEO açısından çok yararlı bir kullanım yöntemi haline gelmiş olur. Kendi sitenizin tüm görsellerini bu şekilde pinterest backlink sağlar, lakin bundan daha da iyisi, sitenizin ziyaretçiler tarafından pinlenmesi ve promosyonların yanı sıra, ilgi çeken paylaşımlarınızın doğal bir şekilde imlenmesi ve bu imlemelerden sitenize trafik çekilmesi sağlanmış olur. Bu pinterest SEO uygulamasını gören diğer site sahipleri, sizin pinlerinizi sitelerinde yayınladığı zaman yine pinterest backlink almış olursunuz.

Bu sayede, sitenizde yayınlamış olduğunuz, başka bir sitenin pini, ya da sizin pinlerinizin kullanılması, bu sitelere hem backlink hem de trafik sağlayarak mükemmel bir SEO çalışması sağlar. Pinterest kullanan yayıncılar, bu aracı kullanmaya başladıktan sonra sitelerinin hitlerinde belirgin bir artış sağladıklarını söylemeye başlamıştır. Bu demek oluyor ki siz de güzel ve dikkat çekici, görsel pinterest kampanyaları oluşturursanız, sitenize ziyaretçi çekebilir, resimlerinizin alıntı ile paylaşılmasını sağlayabilir ve sitenize birçok doğal backlink almış olursunuz.

 

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest kullanımı çok kolay bir sosyal medya aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Üye olmak için gerekli butona tıkladığınızda karşınıza doldurmanız gereken bir e-mail formu çıkar. Buraya e-mail adresinizi yazıp davetiyenizin gelmesini beklemeye başlayabilirsiniz.

Formu doldurduktan sonra “Teşekkürler! Size en kısa zamanda davetiye göndereceğiz. Bu sırada, siz de bazı pinleri kontrol edebilirsiniz.”uyarısı karşınıza çıkıyor. Eğer yayın temelli: ünlüler, gıda, moda veya seyahat gibi konularda bir siteniz varsa siz de büyük ihtimal kabul alacaksınız demektir.

Pinterest üzerinde formlar, veriler, grafikler, tarifeler, ilhamlar, stil, ev tasarım, düğün tasarımları gibi yüzlerce konu hakkında görsel paylaşımlarda bulunabilir, başkalarına ait paylaşımları inceleyebilirsiniz.

Pinterest üzerinde, “Pin It” butonu alabilir, sayfalarınızda bunu Tweetle, +1, Beğen düğmelerine benzer şekilde yayınlayabilirsiniz. Bu sayede kolay bir şekilde görselleriniz kullanıcılar tarafından pinlenebilir. Aynı zamanda sizin için oluşturulan sayfada “Follow me on Pinterest” bağlantısı alabilir ve bunu sitenizde yayınlayabilirsiniz. Pinleriniz ne kadar dikkat çekici ve başarılı olursa o kadar çok “RePin” sahibi olur ve yorum alır.

Sosyal Medyada Paylaş

Çok Yorumlananlar

  1. Merhaba,
    Pinterest sayfamı nasıl daha çok kitleye ulşatşırabilirim bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.
    Teresekkurler
    Perihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir