Affiliate Marketing Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Affiliate Marketing Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Affiliate Marketing Hakkında Bilmeniz Gerekenler?

Ürün satıcıları ile online olarak komisyon yöntemi ile para kazanmak isteyen kullanıcılar arasında yapılan işbirliği sayesinde affiliate marketing terimi hayatımıza girdi. Günümüzde çok sayıda insan da bu yöntem sayesinde para kazanmaya başladı. Hal böyle olunca sektöre girmek isteyenlerin ve yeni girenlerin sayısı da giderek artmaya başladı. Eğer siz de bu işe başlamaya karar verdiyseniz bu yazımız sizler için oldukça açıklayıcı olacaktır. Affiliate Marketing sahip olmadığınız ürünlerin internet üzerinden reklamını yaparak sayenizde satılan her üründen size komisyon verilen bir sistemdir. Öncelikle belirtmeliyiz ki bu yöntemle kazanç sağlamak isteyenler başarıya ulaşabilirler ancak rekabet oldukça yüksek olacaktır. Bu sistemin türkçe ismi satış ortaklığı olarak bilinmektedir. Bu satış ortaklığı sistemi birçok detay ve bağlantı ile yürütülen bir sistemdir. Dilerseniz biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

1- Tabi ki sistemin olmazsa olmazları satıcılar. Satıcıların bu sistemdeki yeri ve görevi satışını yapmak istedikleri ürün ve hizmetleri diğer web siteler üzerinde paylaşmaktır. Ürünlerinin diğer sitelerde satılmasını sağlamak için belirledikleri komisyon oranı ile aracı kişiler bulurlar. Bu aracı kişiler sahip oldukları tanıtım ve ürün satış sitelerinde ürünleri paylaşmaya başlar.

2- Hal böyle olunca bir diğer olmazsa olmazımız ise Network olmaktadır. Ürün sahipleri ve satış ortaklarını bir araya getiren sitelere affiliate network denir. Network siteleri bu sistemin alt yapısını ve gidişatını düzenler. Ürünlerin sahipleri, ürünlerini aracı siteye eklerler. Daha sonra satış ortakları eklenen ürünler arasından seçtikleri ürünlere aracılık yaparar. Satış ortakları sayesinde yapılan satışları takip etmek amacı ile bu aracı siteler özel bir yazılım kullanır. Satış ortaklarına seçmiş olduğu ürünlerin reklamları için spesifik reklam linkleri verilir. Bu sayede takipler kolayca sağlanır.

3- Daha sonra Network ile iletişim kurduğumuz Satış ortakları devreye girer. Satış ortakları, aracı sitelerde ürünlerin komisyon rakamlarını görebilir ve buna göre ürün seçebilir. Blog yazarak, sosyal medya araçlarını kullanarak veya Adwords gibi reklam kanalları sayesinde ürünlerin reklamını yaparlar. Satılan her bir ürün için anlaştıkları komisyon oranında para kazanırlar.

Affiliate marketing sistemine nasıl dahil olabilirim?

Burada sizin alacağınız görev satış ortaklığı. Bu durumda yapmanız gereken, ürünleri satın alacak müşterilere ulaşmak. Haliyle de reklama ihtiyacınız var. Bu konuda yardımınıza yetişen affiliate marketing nasıl yapılır, sırayla açıklayalım.

1-Reklamları Paylaşabileceğiniz Etkileşim Ağları Oluşturun

En fazla geri dönüş sağlayan ve başarı getiren yöntem blog hazırlamaktır.  Tabi, bunların dışında farklı stratejiler kullanmayı tercih de edebilirsiniz.

Mutlaka Bir Blog Sayfanız Olsun!

En doğru ağa sahip olma yolu blog kurmaktır. Satış yapmak fikri ile düzenlenmiş blog siteleri, tahmininizden de başarılı bir sistem oluşturur. Eğer bir blog kurduysanız satışını yapacağınız ürünleri ziyaretçilerinizle tanıştıracak olan yazılar paylaşmaya başlayın. Daha sonra bu tanıtım yazıları ile kullanıcılarınızı ürünlere link yolu ile yönlendirin.

Sosyal Medya Araçlarının Gücünü Arkanıza Alın!

İnsanlara hızlı ve kolay yolla ulaşmaya uygun olan tüm sosyal medya platformları, affiliate marketing için uygundur. Açmış olduğunuz sosyal medya sayfası takipçi bakımından yüksek rakamlara ulaştığında, yavaş yavaş ürünlerin reklam linklerini paylaşmanız satış yapmanızı sağlayacaktır.

Reklamlar Alarak Etkileşim Ağınızı Güçlendirin!

Google Adwords aracı ile potansiyel müşteriye direkt ulaşmak ulaşarak zamandan tasarruf ederek çalışmalarınızı güçlendirmeyi unutmayın. Ancak zor kısmı şu ki; reklam yayınlayan araçlar kullanmak o kadar da basit değildir. Oluşturduğunuz reklamın kusursuz olduğundan tamamen emin olmanız gerekir. Bilinçsizce yapılan strateji ekonomik olarak zarar etmenize neden olur. Çünkü öncelikle reklam vermek için para ödemeniz gerekir ve reklam için belli bir sermayeye sahip olmanız gerekmektedir.

2- Ulaşmak İstediğiniz Hedef Kitlenize Odaklanın

Eğer sizin sayfanızda hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak yeterli network bulunuyorsa, affiliate marketing çok başarılı çalışır. Bu sistem içinde para kazandıran tek faktör budur aslında. Potansiyel müşteriyie ulaşabilmek için en iyi yöntem, tamamen bir müşteri gözüyle düşünmektir. Pek çok kullanıcı, blog sitesi çok popüler olmasına rağmen kazanç sağlarken çok düşük rakamlar ile çalışmak zorunda kalıyor. Aslında en başta hata yaptıkları konu, sadece ziyaretçi çekmek amacıyla blog açmak. Belirtmeliyiz ki Affiliate marketing gibi odaklı projelerde herhangi biri olarak adlandırılmakta olan ziyaretçi tipi hiç bir anlam ifade etmez.

3- Reklamını Yapacağınız Ürünleri Seçerken Dikkat Edin

Her bu işe giren kişinin hedefi olan gelir sağlama amacına ulaşmak için ortaklık yapılacak olan ürünlerin kalitesi de bir diğer önemli ve bu konuda etkili olan faktördür. Ürün seçimi yapılırken iki ana faktör kesinlikle dikkate alınmalıdır. Hemen bu iki faktörü inceleyelim.

Önce Alacağınız Komisyon Oranını Dikkate Alın

Belirli kriterlere dayanarak oluşturulan komisyon oranları her ürün ve şirkette farklılık gösterir. Bu noktada en belirleyici ve önemli olan etken, şüphesiz ki işbirliği yapılacak olan ürün kalitesi ile bağlantılıdır. Piyasadaki tüm kaliteli ürünler maliyeti gereği pahalıdır. Satıcılar yeni bir maliyet eklemekten kaçınır. Bu nedenle kaliteli ürünlerin komisyonu düşük olacaktır. Ancak daha fazla satış yapacağınız için daha çok kar edebilirsiniz.

Referans Olacağınız Ürünün Kalitesinden Emin Olun

İşbirliği yapmaya hazırlanırken seçeceğiniz ürünlerin kalitesi, seçim yaparken komisyon oranına göre daha fazla dikkate almanız ve özen göstermeniz gereken belirleyici etkendir. Bu durumun sebebi ise markalı ürünlerin alıcılara güven vermesidir. Sıradan basit bir ürün çok yüksek komisyon veriyor olsa da, markalı olan bilindik bir ürünün vereceği cüzzi komisyon sizlere daha fazla kar bırakacaktır. Çünkü satış oranları arasında büyük bir uçurum olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir