SEO İçin Google Trends Nasıl Kullanılır?


SEO İçin Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends 2006 yılında ilk defa kullanıcılarla buluşmuş olan bir hizmettir. Bu hizmeti ile Google pazarlamacılara tüm dünyanın en çok kullanılan arama motorunda nasıl aramalar yaptığı hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır. İlk kullanıma açıldığı zamanlarda Google Trends aracı sadece bir istatistik sunucusu olarak kullanılıyordu ve verileri belli zaman aralıklarında güncel hale getiriliyordu. Zaman içerisinde Google trends hizmetini güçlü yeni ve ileri seviye yöntemler ile güncellereyek bugün kullandığımız haline kavuşturmuştur.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; 2014 senesine uzanan bir araştırmada Google Trends aracı üzerinden çok değerli ve beklenmedik bir veri elde edilmiştir. Amerika merkezli arama verilerine bakılarak ebeveynlerin yarısından çoğu çocuklarının cinsiyetini göz önüne almaksınız  “kızım yetenekli mi?” gibi bir kalıp sorgu yapmak yerine “oğlum yetenekli mi?” kalıbı ile sorgu yapmıştır. Bu ve benzeri veriler aracılığı ile insanların arama motorları ile sağladığı bağlantının seviyesini görmek mümkün olmaya başlamıştır.

Bu örnekten anlayacağımız gibi Google Trends aracı arama pazarlamacıları için çok faydalı ve farklı veriler sunan bir araçtır. Google Trends yaptığı pazar araştırmaları ile SEO verilerini bir araya getirerek kullanabildiğimiz en başarılı araçlardan biridir. Trendleri konuma, ürün kategorisine, içerik başlığına ve tarihe göre sıralıyor olması sebebi ile çalışmalarımızı kolaylaştırmaktır.

Google Trends’i Anlamak

Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir kullanıcı iseniz öncelikle verileri görselleştirmeyi denerken aklınızda olması gereken birkaç önemli ayrıntı vardır. İlk olarak Google Trends her biri farklı olan verileri karşılaştırma işini yaparak kullanıcılarına kolay bir çalışma imkanı sunmaktadır.

1- Her bir veri noktası, sahip olunabilecek popülerliği analiz etmek için üzerine çalışılan konumun toplam arama verileri ve temsil ettiği zaman aralığı ile ayrılmaktadır. Eğer ki bu çalışma yapılmamış olsaydı en yüksek aranma hacmine sahip olan konumlar hep en yüksek sıralama ile karşımıza çıkabilirdi.

2- Bu işlemlerden sonra ortaya çıkan rakamlarda bir konunun oranı ile ilişkili olarak bütün konularda yapılan tüm aramalara göre 0 ile 100 rakamları arasında bir ölçeklendirme yapılır.

3- Bir terim için aynı rakamlarda aramayı temsil eden farklı bölgeler her zaman aynı toplam arama hacmine sahip değildir.

Tüm bunların yanı sıra Google’ın 2016 senesi itibari ile veri toplama işinde çok önemli bir güncelleme getirdiğini de ihmal etmemek gerekmektedir. Bu güncelleme 2016 yılının başına ait olan grafiklerde ciddi yükselişlerin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Ancak ortalama trendler bir konuya yönelik tarihsel talebi en doğru şekilde yansıtmaktadır.

Google Trends’i Anahtar Kelime Araştırmalarında Kullanmak

Anahtar kelime araştırması yapılacağı zaman Google Trends aracı yararlanılan en değerli alanlardan bir tanesidir diyebiliriz. Ancak, Google’ın bizlere sunmuş olduğu Anahtar Kelime Planlayıcısı ve hali hazırda sektörde kullanıma açık olan diğer standart araçların gerisinde kalmıştır. Halbuki geri planda kalmış olmasına rağmen Google Trends anahtar kelime araştırması için oldukça kullanışlı bir başlangıç aracıdır. Bu aracı kullanarak izlemeniz gereken yolu çok daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Google Trends aracı sizlere Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından çok daha çeşitli kriterler ile birlikte yeni anahtar kelime önerilerinde bulunur. Örnek verecek olursak; bir anahtar kelime üzerinden arama yaptığınız zaman size bağlantılı olan arama kelimelerini yükselme hızına göre düzenleyerek gösterebilmektedir. Burada sizleri karşılayan anahtar kelimeleri direkt olarak anahtar kelimeleriniz arasına eklemeden önce birkaç önemli ve gerekli kontrolleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Google Trends aracının sizlere kullanıcıların arama davranışını gösterebilecek kadar ayrıntılı ve detaylara sahip olduğunu unutmamalısınız.

 

Google Trends aracını kullanarak seçeceğiniz ve kullanmış olduğunuz anahtar kelime için birbirlerinden epey farklı sonuçlar almanız mümkündür. Bu sonuçları kendinizce bir süzgeçten kesin ve doğru bir strateji oluşturmanız mümkündür. Google’ın olabilecek en fazla sayıda veriyi bir araya getirerek kümesel bir veri sonucu sunmayı hedeflemektedir. Bu sebeple yapacağınız aramalarda ilişkili ve konudan uzak olabilecek pek çok farklı sorguyla karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Aynı zamanda yaptığınız aramalarda hemen dikkatinizi çekeceek olan bir diğer durum ise Google Trends verilerinin oldukça hızlı ve seri bir biçimde hatta neredeyse günden güne güncellendiği ve anahtar kelime listesine yeni elementlerin eklenme sıklığının oldukça yüksek olmasıdır. Bu özellik sayesinde Google size basit anahtar kelime eşleştirmesi sağlamak yerine semantik uygunluğu dikkate alarak seçim yapabilme şansı verir. Bu yöntem ile de bir anahtar kelime oluştururken her zaman popülerlik açısından önde olan anahtar kelimeleri bulabilme fırsatına sahip olursunuz.

Tüm bunlara ek olarak SEO uzmanları yapılacak sorguları tepe noktasına ulaşmadan hedefleme şansına da sahip olabilmekteler. Çünkü bu anahtar kelimeler üzerinde rekabet oranı oldukça azken yola çıkmak potansiyel kazancın ve başarının çok daha yüksek olmasını sağlayabilmektedir.

Arama Trendlerini Google Arama Motorlarında Karşılaştırmak

Google Trends’te yer almakta olan Haberler, Alışveriş, Görseller ve YouTube seçenekleri ile kullnacağınız arama motorunuzu kendiniz seçerek SEO araştırmaları ile ilgili yeni imkanlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz arama motorlarına sonuç sayfasının üst bölümünden kolayca ulaşabilmeniz mümkündür.

Görsel arama verileri 2008 senesinden itibaren günümüzün tarihine kadar olan bütün verileri içerisinde barındırmaktadır. SEO uzmanları bu araçta yer almakta olan verilerden faydalanarak çalışmalarına artı bir değer katma imkanı bulurlar. Görsel arama seçeneği sadece yüksek sorgu sayılarıyla ilgi çeken bir nokta değildir. Burası aynı zamanda Facebook, Amazon ve Pinterest gibi mecralardan uzak durarak verileri inceleme fırsatı sağlamaktadır.

Normal arama fonksiyonlarında olduğu gibi eğer isterseniz burada bulunan verileri de konuma veya şehre göre sıralamanız mümkündür. Tüm bunlara ek olarak görsel arama verileri için de ilgili sorgu önerileriyle karşılaşmanız da olasıdır. Bununla birlikte dilediğiniz arama trendlerini iki farklı sorguyla kıyaslama seçeneğine de sahipsiniz. Böylece hangi verinin daha popüler olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.