Google Trends İle Optimizasyon Çalışmalarınızı Güçlendirin

Google Trends İle Optimizasyon Çalışmalarınızı Güçlendirin

Google Trends İle Optimizasyon Çalışmalarınızı Güçlendirin

Google Trends hayatımıza daha çok yeni girmiş bir araçtır. Google tarafından hizmete sunulmuş olan bu araç tüm web sitesi sahipleri tarafından ilgi görmüş ve kullanılmaya başlamıştır. Google kullanıcılarına sunmuş olduğu bu hizmet ile tüm dünyada en sık kullanılmakta olan arama motorlarının tamamında yapılan aramalar hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır. Bu hizmet verilmeye başladığı günden bu güne oldukça hızlı bir şekilde yenilenmiş ve geliştirilmiştir. İlk başlarda sadece bir istatistik sunucusu olarak hizmet veren araç üzerinde yapılan geliştirmeler sonrasında bugünkü kapsamlı haline ulaşmıtır.

Google trends  aracı tüm arama motorlarına ait olan verileri derliyor olması sayesinde arama motorlarında yapılan aramalar hakkında ilginç ve oldukça değerli veriler yakalanmasına sebep olmuştur. Bu sayede arama motoru kullanıcılarının arama yapma yöntemleri, genellikle kullandıkları kalıplar ve akıllarındakileri ifade ediş biçimleri hakkında oldukça önemli veriler toplanmaya başlamıştır. Bu sayede tüm bu veriler eşliğinde insanların arama motorları ile kurduğu ilişki ve bağlantı hakkında önemli fikirlere sahip olmak mümkün hale gelmiştir.

Tüm bu açıklamalardan sonra anladığımız gibi  Google Trends aracının arama pazarlamacıları için çok faydalı ve farklı veriler sunan bir araç haline gelmeye başlamıştır. Google Trends aracı ile Google’ın tüm hizmetleri ile aslında bizim yaptığımız çalışmalar ile bir arada çalışmamıza olanak sağlar. Verilerini de istediğimiz gibi seçebileceğimiz çeşitli kategoriler ile gruplandırarak bizlere sunan bu araç çalışmalarımızı bir adım ileri taşımamız için tüm imkanları bizlere sunmaktadır

En Önemli SEO çalışması olan Anahtar Kelime Araştırması Üzerindeki Faydaları

Her SEO uzmanı için konu anahtar kelime araştırması olduğu zaman Google Trends aracı en değerli alanlardan bir tanesidir diyebiliriz. Şuanda piyasada çok daha sıklıkla tercih edilen araçlar mevcuttur. Bu nedenle Google’a ait olan Anahtar Kelime Planlayıcısı diye bildiğimiz bu araç çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak belirtmeliyiz ki Google Trends anahtar kelime araştırması yapmak için de oldukça yeterli bir araçtır. Google Trends kullanarak fazladan araç kullanımına da veda edebilir ve tüm çalışmalarınızı tek bir araç ile yapabilirsiniz. Tek bir araç üzerinden çalışarak hem çalışmalarınızın daha düzenli olmasını sağlar hem de sonuçlarınızı daha net değerlendirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Google Trends aracı sizlere Anahtar Kelime Planlayıcısı aracından çok daha çeşitli kriterler ile birlikte yeni anahtar kelime önerilerinde bulunur. Örnek verecek olursak; bir anahtar kelime üzerinden arama yaptığınız zaman size bağlantılı olan arama kelimelerini yükselme hızına göre düzenleyerek gösterebilmektedir. Burada sizleri karşılayan anahtar kelimeleri direkt olarak anahtar kelimeleriniz arasına eklemeden önce birkaç önemli ve gerekli kontrolleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Google Trends aracının sizlere kullanıcıların arama davranışını gösterebilecek kadar ayrıntılı ve detaylara sahip olduğunu unutmamalısınız.

Google Trends üzerinden yaptığınız çalışmalar ile seçtiğiniz anahtar kelimeler ile daha önce kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler birbirlerinden farklı olabilir. Elde ettiğiniz bu farklı anahtar kelime seçenekleri arasından kendi stratejinize ve yöntemlerinize göre seçimler yaparak kendinize ait bir anahtar kelime dizisi elde edebilirsiniz. Bu kadar çok çeşitli anahtar kelime seçeneği ile karşılaşmak kafanızı karıştırıyor olabilir. Ancak Google çok sayıda veriyi birlikte sunmayı ve küresel bir veri havuzu oluşturmayı hedefleyen bir şirkettir. Bu nedenle aldığınız her bir veri kesinlikle güvenilir ve doğrudur. Sadece daha geniş bir açıdan yaklaştığı için bazı zamanlar konunuzdan biraz daha uzak veriler ile karşılaşabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi içerinden size en uygun gelenleri seçerek kendinize güzel bir anahtar kelime dizisi oluşturabilir ve başarılı bir kelime havuzuna sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda yaptığınız aramalarda hemen dikkatinizi çekecek olan bir diğer durum ise Google Trends verilerinin oldukça hızlı ve seri bir biçimde hatta neredeyse günden güne güncellendiği ve anahtar kelime listesine yeni elementlerin eklenme sıklığının oldukça yüksek olmasıdır. Bu özellik sayesinde Google size basit anahtar kelime eşleştirmesi sağlamak yerine semantik uygunluğu dikkate alarak seçim yapabilme şansı verir. Bu yöntem ile de bir anahtar kelime oluştururken her zaman popülerlik açısından önde olan anahtar kelimeleri bulabilme fırsatına sahip olursunuz.

Tüm bunlara ek olarak SEO uzmanları yapılacak sorguları tepe noktasına ulaşmadan hedefleme şansına da sahip olabilmekteler. Çünkü bu anahtar kelimeler üzerinde rekabet oranı oldukça azken yola çıkmak potansiyel kazancın ve başarının çok daha yüksek olmasını sağlayabilmektedir.

En Çok Aranan Kelimeleri Arama Motorlarına Göre Analiz Etmek 

Google Trends kullanarak asıl olarak üzerine düşeceğiniz, daha çok başarı elde edeceğinizi düşündüğünüz arama motorunu seçme fırsatınız vardır. Arama motorları arasında karşılaştırma yapmanızı sağlayan Google Trends aracı ile kullanacağınız arama motorunu seçerek kendinize SEO araştırmalarınızı yoğunlaştırabileceğiniz yeni fırsatlar oluşturabilirsiniz. Bu karşılaştırmayı yapabilmek için Google Trends aracının sonuç sayfasının üst kısmından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu aracın sahip olduğu görsel arama verileri kurulduğu zamandan günümüze kadar gelen bütün verileri içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle çok geniş bir veri havuzuna sahip olan bu araç SEO uzmanları için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Aracın sahip olduğu verilerden faydalanarak SEO çalışmalarınız ile rakiplerinizin bir adım önüne geçme fırsatı yakalayabilirsiniz. Sunduğu görsel arama hizmeti ile de çalışmalarınızı değerlendirebilirsiniz. Burası aynı zamanda sosyal medya mecralarını ayrı tutarak sadece arama motorları için değerlendirme yapmanızı sağlar.

Aynı zamanda bu hizmetinde de eğer isterseniz elinizde bulunan verileri bulunduğunuz konuma veya şehre göre ayrıştırmanız ve gruplandırmanız mümkündür. Aynı zamanda araç sizlere dilerseniz görsel aramalar hakkında önerilerde bulunmaktadır. Bu şekilde dilediğinizce ayrıştırabileceğiniz arama önerilerinden size en uygun ve en başarılı olanı kolayca seçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir