Çok Değişkenli Test Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Çok Değişkenli Test Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Çok Değişkenli Test Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Tüm SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılmakta olan çok değişkenli testler SEO çalışanları tarafından kullanılan ve analizlerde önemli veriler elde edilmesini sağlar. Şimdi çok değişkenli testleri tüm ayrıntıları ile inceleyelim.

Çok Değişkenli Test Nedir? Ne İşe Yarar

Çok değişkenli testler oldukça önemli veriler elde etmenizi sağlayan uygulaması zor ama sonuçları tatmin edici olan bir sistemdir.. Eğer online pazarlama sektöründe iseniz çok değişkenli testler uygulamanız gerekir. Bunun da asıl anlamı web sitenizin etkilenmekte olduğu çok sayıda faktörü farklı şekillerde test edip sonuçları birleştirmek olarak özetlenebilir. Farklı faktörleri bir arada inceleyen testlerin tek bir sayfa üzerinde gerçekleştirilmesi olarak da açıklanabilir. Ancak belirtmeliyiz ki çift yönlü testler ile çok değişkenli testler kesinlikle birbiri ile karıştırılmamalıdır. Çift yönlü testlerde yapılmakta olan asıl odak işlem bir sayfanın farklı varyasyonlarını test etmektir. Ancak çok değişkenli testlerde ise bir sayfanın içerisinde yer alan birden fazla bileşenin test edilmesi gerçekleştirilir. Çok değişkenli test gerçekleştirmek demek elimizde olan bileşenleri olabilecek bütün kombinasyonları ile  denemek anlamına gelir. Bunun için iki adet yazı başlığı, iki adet görsel ve iki adet metin ile toplamda sekiz farklı deneme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hangisinin işe yaradığını belirlemek ise analizler sonucunda elde edilen veriler ile mümkündür.

Çok Değişkenli Testler Uygulamak Neden Önemlidir?

Her site için oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlayan çok değişkenli testler asıl olarak siteniz üzerinde yapmış olduğunuz her değişikliğin etkisini net bir biçimde görmenize yarar. Bu sayede çalışmalarınıza bu veriler doğrultusunda yön verebilir ve siteniz üzerindeki değişiklikleri daha emin adımlarla yapabilirsiniz. Dilerseniz çift yönlü testler ile de çalışmalarınızı destekleyebilir ve  testlerinizin sonuçlarını en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Ancak yapmanızı önerecek olduğumuz tüm bu çalışmalar  zorunluluk değil aksine tamamen isteğe bağlıdır. Genellikle çift yönlü testler daha büyük ve keskin değişikliklerde, çok değişkenli testler ise ufak değişikliklerde kullanılmaktadır.

Faydalarından bahsetmekle bitiremediğimiz çok değişkenli testler yaptığınız zaman hem her bir ayrıntının etkilerine teker teker göz atabilir hem de bununla birlikte çok sayıda faktörün bir araya geldiği zaman ortaya çıkardığı etkileri ve bu etkilerin seviyelerini görebilirsiniz. Siteniz içerisindeki detaylar üzerinde yaptığınız değişikliklerin ayrı ayrı veya bir arada yapılması durumunda oluşan etkiler hakkında da bilgi sahibi olabilmenizi sağlar. Bu nedenle kafanızdaki soru işaretlerini cevaplayabilmek için çok değişkenli testler uygulamak iyi bir seçenek olacaktır. Bazı zamanlarda iki yönlü ile anlayamayacağınız etkenleri çok değişkenli testlerle çözümleyebilirsiniz. Çok değişkenli testler ile bir sayfa üzerinde bulunan tüm elementlerin etkilerini analiz edebilirsiniz.

Çok Değişkenli Testler Ne Sıklıkla Yapılmalıdır? Nasıl Planlanmalıdır?

Çok değişkenli testlerin asıl kullanım amacı web siteler içerisinde bulunmakta olan analizlerin değerlendiremediği detayları değerlendirmek için yapılır. Bu nedenle aslında bir tüm elementlerin bir araya getirilerek çeşitli planlarını oluştulur ve alınan sonuçlar değerlendirilerek ince ayrıntılar yakalanır. Bu testleri çift yönlü testlerden ayıran özelliği ise sayfanın geneli üzerinde test yapılması durumudur.

İlk önce yeterli miktarda trafiğe ve dönüşüme sahip olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir. Test edilecek bileşenlerin miktarı epey fazla olacağı için trafik ve dönüşüm ile ilgili sayfanın uygun olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ne kadar trafik ve dönüşüme sahip olduğunuzu tespit edebilmek için gerekli testleri ve analizleri gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Daha sonra test uygulanacak olan sayfa için yapacağınız değişiklikleri seçmeniz gerekir. Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak sayfanın hedefini ortaya koymanız gerekmektedir. Sayfaya ulaşan ziyaretçilerin ne tür bir eylem gerçekleştirmesini istediğinizi belirleyip belirlediğiniz hedefleri yerine getirmeyen ziyaretçiler hakkında düşüncelerinizi bir kenara not etmelisiniz. Kendinizi eleştirerek, verilere bakarak ve kullanıcı davranışlarını kontrol ederek tüm problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Test uygulamak istediğiniz sayfanın hedefini belirledikten sonra bu sayfada düşük dönüşüme sebep olan etkenin ne olduğunu bulmanız gerekecektir. Üzerinde düşünmeniz gereken durum, hangi değişikliği yaptığınızda ziyaretçilerin seçmiş olduğunuz hedefe bir adım daha yaklaşacak olduğudur. Dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyen unsuru veya unsurları belirlemek için çok fazla değişkeni dikkate almanız gerekecektir. Trafiğiniz ve dönüşüm oranlarınız yeterli seviyede iyiyse, sayfanıza gelen ziyaretçileri dönüşümden alıkoyan sebepleri belirlediyseniz, artık yapmanız gereken işlem hipotezlerinizi oluşturmaktır. Uygulayacağınız değişlikleri ve değişiklikler sonrasında gerçekleşmesini istediğiniz sonuçları not etmelisiniz. Belirlediğiniz tüm değişkenler için hipotez oluşturduğunuzdan emin olmanız bu noktada çok önemlidir.

Çok Değişkenli Testler Uygulamanın Zorlukları Nelerdir?

Eğer çok değişkenli testler uygulamak istiyorsanız çok daha fazla veriye ihtiyacınız vardır. Trafik ve dönüşüm oranlarınız ile çalışmak yeterli olmayacaktır. Sahip olduğunuz her bir değişken için geçmişe dayalı verileriniz bulunmalıdır. Eğer ikiden daha fazla birbirlerinden  farklı bileşenin bir araya geldiğinde ortaya çıkan sonuçları test etmek istiyorsanız tüm verileri ayrı ayrı gruplandırarak testlerinizde kullanmanız gerekir. Bahsettiğimiz dönüşüm miktarları satış yapmakta olan siteler için ulaşılması oldukça zor rakamlardır. Bu rakamlar aynı zamanda sitelerin belirli bir miktar trafiğe sahip olmasını da zorunlu hale getirir. Sonuç olarak dönüşüm oranınız aldığınız trafiğe bağlı olarak belirlenecektir ve sitenizi ziyaret edecek olan her ziyaretçinin dönüşüm gerçekleştirmesi söz konusu olmayacaktır.

Çok değişkenli testler uygulama işlemi hata yapılma ihtimali ve yanlış analiz yapılma ihtimali çok daha fazladır. Çünkü içerisinde çok fazla detay ve çok sayıda veri barındırır. Bu nedenle yapılan testleri tekrar tekrar gözden geçirmek gerekebilir. Bu durum zor gelebilir, hatta sizleri oldukça yorabilir. Ama emin olun aldığınız sonuçlardan çok memnun kalacaksınız.

 

Hangi Test Yöntemini Tercih Etmeliyiz?

Tüm çalışmaların ardından elde ettiğiniz veriler ile çift yönlü testler uygulayın. Çünkü çift yönlü testler bir sayfada değişiklik yapmadan önce genel durumu açık şekilde görüp doğru adımlar atmanızı sağlayacaktır. Ancak yapmanız gerekenler küçük ve detaylar ile ilgili değişikler ile ilgili ise bu durumda çok değişkenli testler uygulayın. Böylece detaylara daha hakim ve emin adımlar atacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir