Çok Değişkenli Testler Ne Zaman ve Nerede Kullanılmalıdır?


Çok Değişkenli Testler Ne Zaman ve Nerede Kullanılmalıdır?

Arama motoru optimizasyonu alanında kullanılmakta olan çok değişkenli testler SEO çalışanları tarafından kullanılan ve analizlerde önemli veriler elde edilmesini sağlar. Şimdi çok değişkenli testleri tüm ayrıntıları ile inceleyelim.

Çok Değişkenli Test Ne Demektir?

Çok değişkenli testler uygulamanın tam olarak ne anlama geldiğini anlamak oldukça kolaydır. İnternet pazarlamacılığı sektöründe çok değişkenli test gerçekleştirme işlemi, bir sitenin birden fazla bileşenin aktif bir çevre içerisinde teste tabi tutulması demektir. Çift yönlü yapılacak olan testlerin tek bir sayfa üzerinde gerçekleştirilmesi olarak da açıklanabilir.

Ancak belirtmeliyiz ki çift yönlü testler gerçekleştirmek ile çok değişkenli testler gerçekleştirmek arasında ciddi farklılıklar vardır. Çift yönlü testlerde yapılan asıl işlem bir sayfanın farklı varyasyonlarını test etmektir. Ancak çok değişkenli testlerde ise bir sayfanın içerisinde yer alan birden fazla bileşenin test edilmesi gerçekleştirilir.

Çok değişkenli test gerçekleştirmek demek elimizde olan bileşenleri olabilecek bütün kombinasyonları ile  denemek anlamına gelir. Bunun için iki adet yazı başlığı, iki adet görsel ve iki adet metin ile toplamda sekiz farklı deneme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hangisinin işe yaradığını belirlemek ise analizler sonucunda elde edilen veriler ile mümkündür.

Çok Değişkenli Testlerin Avantajları

Çok değişkenli testlerin en dikkat çeken avantajı sitenizde yaptığınız en küçük değişikliğin bile etkilerini kolaylıkla görebilme imkanı sunmasıdır. Bununla birlikte küçük değişiklikleri çift yönlü testler uygulayarak etkilerini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Ancak bu çalışmalar isteğe bağlıdır. Genellikle çift yönlü testler daha büyük ve keskin değişikliklerde, çok değişkenli testler ise ufak değişikliklerde kullanılmaktadır.

Çok değişkenli testler yaptığınız zaman sadece bir bileşenin etkisini tespit etmezsiniz, bununla beraber birden fazla bileşenin kombinasyonu ile ortaya çıkacak olan etkinin seviyesini de görebilirsiniz. Bir sayfa üzerinde yer alan bir bileşenin değiştirilmesi ile başka bir bileşen değiştirildiği zaman tüm etkiler aynı olur mu sorusunun cevabını çok değişkenli testlerle bulmanız mümkündür. Bazı zamanlarda iki yönlü testlerin cevap veremeyeceği soru işaretlerini çok değişkenli testlerle çözümleyebilirsiniz. Çok değişkenli testler ile bir sayfa üzerinde bulunan bileşenlerin o sayfaya etkisini en isabetli biçimde tespit edebilme imkanı bulursunuz.

Çok Değişkenli Testlerin Kısıtlamaları

Çok değişkenli test uygulamak için iki yönlü test gerçekleştirme konusunda ihtiyacınız olan trafik ve dönüşüm miktarlarından daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Her değişken için en az 100 dönüşümün olması gerekir. Bu nedenle 3 farklı bileşenin 3 farklı biçimini test etmek istediğiniz zaman ihtiyacınız olan toplam dönüşüm miktarı 2700 (3 x 3 x 3= 27 x 100= 2700) olacaktır.

Bahsettiğimiz dönüşüm miktarları satış yapmakta olan siteler için ulaşılması oldukça zor rakamlardır. Bu rakamlar aynı zamanda sitelerin belirli bir miktar trafiğe sahip olmasını da zorunlu hale getirir. Sonuç olarak dönüşüm oranınız aldığınız trafiğe bağlı olarak belirlenecektir ve sitenizi ziyaret edecek olan her ziyaretçinin dönüşüm gerçekleştirmesi söz konusu olmayacaktır.

Çok değişkenli testler çift yönlü testlere göre daha karmaşık bir yapıya ve içerisinde daha fazla ögeye sahip olacağı için hata yapılma ihtimali ve yanlış analiz yapılma ihtimali çok daha fazladır. Bu nedenle yapılan testleri tekrar tekrar gözden geçirmek gerekebilir. Bu da oldukça zaman alıcı ve sabır isteyen bir işlemdir.

Çok Değişkenli Testler Ne Zaman Gerçekleştirilmelidir?

Çok değişkenli testler bir sayfada bulunan ufak bileşenleri test etmek amacıyla uygulanmaktadır. Bir bileşenin birden fazla varyasyonunu denemek için bu testleri uygularız. Çift yönlü testlerde ise sayfanın tamamının test edilmesi durumu söz konusudur. Bu sebep ile de çok değişkenli testler bir tür başlangıç noktası olarak kabul edilmemektedir.

Çok değişkenli bir test gerçekleştirmeden önce ise mutlaka önem vermeniz gereken belli başlı noktalar vardır. İlk önce dikkat etmeniz gereken nokta yeterli miktarda trafiğe ve dönüşüme sahip olup olmadığınızdan emin olmanız gerektiğidir. Test edilecek bileşenlerin miktarı epey fazla olacağı için trafik ve dönüşüm ile ilgili sayfanın uygun olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ne kadar trafik ve dönüşüme sahip olduğunuzu tespit edebilmek için gerekli testleri ve analizleri gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.

Geçmeniz gereken bir sonraki adım ise test uygulanacak olan sayfa için yapacağınız değişikliklerin neler olacağını seçmektir. Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak sayfanın hedefini ortaya koymanız gerekmektedir. Sayfaya ulaşan ziyaretçilerin ne tür bir eylem gerçekleştirmesini istediğinizi belirleyip belirlediğiniz hedefleri yerine getirmeyen ziyaretçiler hakkında düşüncelerinizi bir kenara not etmelisiniz. Kendinizi eleştirerek, verilere bakarak ve kullanıcı davranışlarını kontrol ederek tüm problemlerinize çözüm bulabilirsiniz.

Test uygulamak istediğiniz sayfanın hedefini belirledikten sonra bu sayfada düşük dönüşüme sebep olan etkenin ne olduğunu bulmanız gerekecektir. Üzerinde düşünmeniz gereken durum, hangi değişikliği yaptığınızda ziyaretçilerin seçmiş olduğunuz hedefe bir adım daha yaklaşacak olduğudur. Dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyen unsuru veya unsurları belirlemek için çok fazla değişkeni dikkate almanız gerekecektir.

Trafiğiniz ve dönüşüm oranlarınız yeterli seviyede iyiyse, sayfanıza gelen ziyaretçileri dönüşümden alıkoyan sebepleri belirlediyseniz, artık yapmanız gereken işlem hipotezlerinizi oluşturmaktır. Uygulayacağınız değişlikleri ve değişiklikler sonrasında gerçekleşmesini istediğiniz sonuçları not etmelisiniz.

Oluşturacağınız hipotezler çok önemlidir. Çok fazla değişken söz konusu olacağı için hipotezleri bir kalıba yerleştirmek rastgele değişken eklenmemesi açısından size yardımcı olur. Belirlediğiniz tüm değişkenler için hipotez oluşturduğunuzdan emin olmanız bu noktada çok önemlidir.

Çok Değişkenli Testler mi? Çift Yönlü Testler mi?

Oluşturmuş olduğunuz hipotezler ile bir sayfanın yapısını ve düzenini önemli boyutlarda değiştirmenize sebep olacaksa çift yönlü testler uygulayın. Çünkü çift yönlü testler bir sayfada yapılması gereken değişiklikler ile ilgili sizlere çok daha iyi ve net bir şekilde fikir verecektir.

Oluşturmuş olduğunuz hipotezler bir sayfada yapılacak küçük değişikler ile ilgili ise bu durumda çok değişkenli testler uygulayın. Ancak testi gerçekleştirmeden önce kesinlikle ilgili sayfanın test koşullarını tamamen karşıladığından emin olmalısınız.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.