Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir?


Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir?

Derin linkleme, gerçek ismi ile Deep Linking terimi son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkmaya başlayan bir terimdir. Eğer siz de derin linklemenin ne olduğunu ve ayrıntılarını merak ediyorsanız yazımıza hoşgeldiniz. Derin linklerin en kolay ve anlaşılır tanımlaması ve derin linkleri çok daha başarılı yapacak olan çalışma ve unsurları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Derin link terimi en basit açıklaması ile anlatmak gerekirse sizi bir web sitesi içerisinde yer alan içeriğe götüren link anlamına gelir. Bir çok web linki aslına bakılacak olursa derin linktir.

Hemen kolay bir örnek ile açıklamak gerekirse “https://www.moradam.com/” Url’si bilindiği gibi basit bir linktir ancak derin link değildir. Ancak  “https://www.moradam.com/20180211203202/seo-icin-en-iyi-5-ucretsiz-google-chrome-eklentisi/” linki ise diğer linkten farklı olarak bir derin linktir. Çünkü bu link uzantısından da anlaşılabileceği gibi sizi direkt içeriğe götürür. Bu derin link özünde en başta belirtmiş olduğumuz basit linkin bir parçasıdır.

Mobil uygulamalar için derin link nedir?

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse mobil sitelerin sahip olduğu derin linkler web sitesine gelen ziyaretçilerin uygulama içerisinde yer almakta olan içerikleri paylaşmalarını sağlar. Eğer bir uygulama içinde beğendiğiniz ve hoşunuza giden bir içeriği bir diğer kişi paylaşmak istiyorsanız bir derin link kullanmak yolu ile bu paylaşımı gerçekleştirmeniz gerekir. Derin link (Deep Link) olmadan bahsettiğiniz içeriğe erişmek isteyen kişiler ilk önce uygulamayı bulmalı, daha sonra bu uygulamanın ana sayfasına ulaşmalı ve ardından bahsettiğiniz içeriği diğer içerikler arasında arayarak bulmalıdır.

Peki bu durum neden bir problemdir?

İnternet üzerinde yer almakta olan bilgilerin büyük bir kısmının tam tersi olarak uygulamaların içerisinde yer alan içerikler herkese açık değildir. Normal linkler uygulamalarda ne yazık ki çalışmazlar çünkü uygulamaların öncelikle bir cihaza indirilmesi gerekir. Hatta uygulama cihaza indirilmiş olsa dahi bir ögeyi web sitelerde olduğu gibi kolayca bulabilmenin ve paylaşabilmenin standart ve kesin bir yolu yoktur. Her içerik uygulamaya özgüdür.

 

Uygulamalarda yaşanmakta olan bu erişim sıkıntısı sebebi ile uygulama içerisinde bulunan bir ögeyi paylaşabilmek gerçek anlamıyla oldukça zorludur. Aynı zamanda uzun uğraş ve zaman gerektirir. Bu nedenle de uygulamanın kullanıcı deneyimi oldukça düşmektedir. Bu durum da firmanın ölçümlerine zarar verir ve küçük çaplı geliştiricilerin müşteriler ile etkileşimini olumsuz yönde etkiler. Tüm bu durumlar ile birlikte rekabetin düşük olması ve büyük firmaların sürekli bir şekilde pazarlarındaki liderliklerini ellerinde tutması gibi bir durum meydana gelmektedir. Tüm bunlar sebebi ile bazı mobil uygulamalar çok kötü ve kullanışsız bile olsa lider olarak listenin en üst kısmında kalmaya devam ederler.

Derin linkler bu konuda size nasıl yardımcı olur?

Derin linkleme işlemi sayesinde mobil uygulamalar içerisinde bulunmakta olan her bir içeriğe ait linkler kolaylıkla ve hızlı bir şekilde oluşturulabilir ve tıpkı web sitesi ortamında paylaşım yapılıyormuş gibi direkt olarak kolayca paylaşılabilir. Geliştiriciler bu sayede ziyaretçiler için daha iyi kullanıcı deneyimi sunabilirler ve kullanıcılar dikkat çekici ve faydalı buldukları tüm içerikleri kolayca keşfedebilir ve rahatlıkla paylaşabilirler.

Derin linkler nasıl çalışır?

Derin linklerin çalışmaları için standart bir durum söz konusu değildir ancak derin linkler sahip oldukları özelliklerine göre kendi içerisinde üç farklı başlıkta incelenebilirler. Dilerseniz derin linkleri özelliklerine göre ayrılarak oluşturulmuş olan 3 ana başlık altında inceleyelim.

Geleneksel/Eski Derin Linkler

Geleneksel ya da eski derin linkler adı ile bilinen linkler uygulamanızın URL adresine göre oluşturulan linklerdir. https://www.moradam.com/blog/ veya buna benzer bir link almak yerine myapp://kategori tarzında bir link alırsınız. Birçok uygulamanın bir URL şeması vardır. Eğer sizin uygulamanızın bir URL şeması hala yoksa kolay ve hızlı bir şekilde hemen bir tane oluşturabilirsiniz.

 

Geleneksel derin linklerin problemli olmasına sebep olan durum ise eğer içeriğe ulaşmak isteyen kişi uygulamaya sahip değilse linklerin çalışmıyor olması durumudur. URL şeması tarafından verilecek olan adresi kullandığınız zaman telefonunuz veya diğer mobil cihazınız bu içeriğe ulaşmak için uygulamayı arayacaktır. Eğer uygulama cihazınızda henüz yüklü değilse mobil cihazınız içeriği bulamayacak ve size bir hata veya uyarı gösterecektir.

Gecikmeli Derin Linkler

Gecikmeli derin linkler diye adlandırdığımız linkler web linkleri ile benzer özelliklere sahip olan linklerdir ancak bu linkler uygulamanın yüklü olup olmamasını dikkate alarak çalışır veya çalışmazlar. Eğer uygulama cihazınızda yüklü ise link doğrudan tıkladığınız içeriğe yönlenecektir. Eğer uygulama mobil cihazınızda yüklü değilse link içerik yerine sizleri uygulama mağazasında uygulamanın indirme sayfasına yönlendirecektir. Uygulama mobil cihazınıza yüklendikten sonra kullanıcı hemen belirlenen içeriğe ulaşabilecektir. Uygulama yüklendikten sonra içeriğin kullanıcıya gösteriliyor olması ise gecikmeli tanımının yapılmasına neden olmuştur.

 

Bağlamsal Derin Linkler

Bağlamsal derin linkler hem geleneksel hem de gecikmeli derin linklerin taşıdığı aynı özelliklere sahiptir. Bağlamsal derin linkler, gecikmeli derin link olarak kullanılıyorken birçok farklı ve yararlı bilgileri kullanıcıya sunarlar. Kullanıcının link ile gideceği uygulama, linkin nerelerde tıklandığı, linki asıl olarak kimin oluşturduğu gibi bilgiler bağlamsal derin linklerde yer alır. Hatta bu linkler web sitelerine ait olan linklerinden çok daha güçlü ve etkili bir şekilde çalışabilmektedirler.

Bağlamsal linkler hem uygulama geliştiricisi tarafından hem de kullanıcı tarafından oldukça kullanışlı linklerdir. Uygulama geliştiriciler içerik linklemenin ilerisinde başka özellikler de oluşturabilirler. Kişiselleştirilmiş mesajlar gibi özellikler bu ek özelliklere örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu tür özellikler uygulama kullanıcıları için çok daha iyidir çünkü uygulama o kullanıcılara daha iyi bir deneyim ve ilgili ögelerle bağlantılı daha fazla bilgi sunabilme imkanına sahip olabilir.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.