Derin Linkleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Derin Linkleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Derin Linkleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Derin linkleme, gerçek ismi ile Deep Linking terimi son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkmaya başlayan bir terimdir. Eğer siz de derin linklemenin ne olduğunu ve ayrıntılarını merak ediyorsanız yazımıza hoşgeldiniz. Derin linklerin en kolay ve anlaşılır tanımlaması ve derin linkleri çok daha başarılı yapacak olan çalışma ve unsurları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Derin link terimi en basit açıklaması ile anlatmak gerekirse sizi bir web sitesi içerisinde yer alan içeriğe götüren link anlamına gelir. Bir çok web linki aslına bakılacak olursa derin linktir. Sonundaki uzantısı sebebi ile sizleri bir web sitenin ana sayfasına değil de direkt olarak bir sitenin içerisinde yer alan herhangi bir içeriğe ulaştıran linklerin tamamına derin link adı verilir. Bu derin link özünde en başta belirtmiş olduğumuz sizi ana sayfaya yönlendiren basit linkin bir parçasıdır.

Mobil için derin link nedir?

Mobil sitelerin  derin linkleri web sitesine gelen ziyaretçilerin uygulama içerisinde yer almakta olan içerikleri paylaşmalarını sağlar. Bir mobil uygulama veya mobil site içerisinde bulunan bir içeriği paylaşmak isterseniz veya sadece kaydetmek isterseniz uygulamanın derin linkini kullanmanız gerekir. Bu derin link sayesinde direkt olarak istediğiniz içeriğe tekrar ulaşabilir veya başkaları ile paylaşabilirsiniz. Derin link (Deep Link) olmadan uygulama içerisinde bulunan bir içeriğe erişmek isteyen kişiler ilk önce uygulamayı bulmalı, daha sonra bu uygulamanın ana sayfasına ulaşmalı ve ardından bahsettiğiniz içeriği diğer içerikler arasında arayarak bulmalıdır.

İnternet üzerinde yer almakta olan bilgilerin büyük bir kısmının tam tersi olarak uygulamaların içerisinde yer alan içerikler herkese açık değildir. Normal linkler uygulamalarda ne yazık ki çalışmazlar çünkü uygulamaların öncelikle bir cihaza indirilmesi gerekir. Hatta uygulama cihaza indirilmiş olsa dahi bir ögeyi web sitelerde olduğu gibi kolayca bulabilmenin ve paylaşabilmenin standart ve kesin bir yolu yoktur. Her içerik uygulamaya özgüdür.

Uygulamalarda yaşanmakta olan bu erişim sıkıntısı sebebi ile uygulama içerisinde bulunan bir ögeyi paylaşabilmek gerçek anlamıyla oldukça zorludur. Aynı zamanda uzun uğraş ve zaman gerektirir. Bu nedenle de uygulamanın kullanıcı deneyimi oldukça düşmektedir. Bu durum da firmanın ölçümlerine zarar verir ve küçük çaplı geliştiricilerin müşteriler ile etkileşimini olumsuz yönde etkiler. Tüm bu durumlar ile birlikte rekabetin düşük olması ve büyük firmaların sürekli bir şekilde pazarlarındaki liderliklerini ellerinde tutması gibi bir durum meydana gelmektedir. Tüm bunlar sebebi ile bazı mobil uygulamalar çok kötü ve kullanışsız bile olsa lider olarak listenin en üst kısmında kalmaya devam ederler.

Derin linkler ne işe yarar?

Derin linkler mobil uygulamalar veya mobil siteler içerisindeki içeriklerin her bir için oluşturulur. Bu sayede ulaşmak istediğiniz içeriklere derin linkleri kullanarak tek tıkla kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu içerikleri direkt olarak paylaşabilirsiniz ve bu şekilde paylaştığınız kişiler de içeriğe tek tık ile ulaşabilir. Geliştiriciler bu sayede ziyaretçiler için daha iyi kullanıcı deneyimi sunabilirler ve kullanıcılar dikkat çekici ve faydalı buldukları tüm içerikleri kolayca keşfedebilir ve rahatlıkla paylaşabilirler.

Derin link Türleri ve Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

Derin linklerin çalışmaları için standart bir durum söz konusu değildir ancak derin linkler sahip oldukları özelliklerine göre kendi içerisinde üç farklı başlıkta incelenebilirler. Dilerseniz derin linkleri özelliklerine göre ayrılarak oluşturulmuş olan 3 ana başlık altında inceleyelim.

Geleneksel Derin Linkler

Geleneksel ya da bir diğer adıyla eski derin linkler olarak bilinen linkler uygulamanızın URL adresine göre oluşturulan linklerdir. Site uzantılı linklerin yerine application üzerinden kategori linkleri alırsınız. Bunu da sahip olduğunuz URL şemaları ile oluşturmanız mümkündür. Eğer sizin uygulamanızın bir URL şeması hala yoksa kolay ve hızlı bir şekilde hemen bir tane oluşturabilirsiniz. Ancak geleneksel derin linklerde sıklıkla yaşanan bir sorun vardır. Eğer derin linki paylaştığınız kişi içeriğin bulunduğu applicationa sahip değilse maalesef ki paylaşılan içeriğe ulaşamamaktadır. Çünkü bu derin linkler direkt olarak hata verirler. Eğer cihazda application bulunmuyorsa app store’a yönlendirme yaparak kişinin önce uygulamayı edinmesini ister. Ancak kullanıcılar buna pek yanaşmayacağı için içerik trafiği düşebilir.

Gecikmeli Derin Linkler

Gecikmeli derin linkler diye adlandırdığımız linkler web linkleri ile benzer özelliklere sahip olan linklerdir ancak bu linkler uygulamanın yüklü olup olmamasını bağlıdır. Eğer uygulama cihazınızda yüklü ise link doğrudan tıkladığınız içeriğe yönlenecektir. Eğer uygulama mobil cihazınızda yüklü değilse link içerik yerine sizleri uygulama mağazasında uygulamanın indirme sayfasına yönlendirecektir. Uygulama mobil cihazınıza yüklendikten sonra kullanıcı hemen belirlenen içeriğe ulaşabilecektir. Uygulama yüklendikten sonra içeriğin kullanıcıya gösteriliyor olması ise gecikmeli tanımının yapılmasına neden olmuştur.

Bağlamsal Derin Linkler

Bağlamsal derin linkler hem geleneksel hem de gecikmeli derin linklerin taşıdığı aynı özelliklere sahiptir. Bağlamsal derin linkler, gecikmeli derin link olarak kullanılıyorken birçok farklı ve yararlı bilgileri kullanıcıya sunarlar. Kullanıcının link ile gideceği uygulama, linkin nerelerde tıklandığı, linki asıl olarak kimin oluşturduğu gibi bilgiler bağlamsal derin linklerde yer alır. Hatta bu linkler web sitelerine ait olan linklerinden çok daha güçlü ve etkili bir şekilde çalışabilmektedirler. Bağlamsal linkler hem uygulama geliştiricisi tarafından hem de kullanıcı tarafından oldukça kullanışlı linklerdir. Uygulama geliştiriciler içerik linklemenin ilerisinde başka özellikler de oluşturabilirler. Kişiselleştirilmiş mesajlar gibi özellikler bu ek özelliklere örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu tür özellikler uygulama kullanıcıları için çok daha iyidir çünkü uygulama o kullanıcılara daha iyi bir deneyim ve ilgili ögelerle bağlantılı daha fazla bilgi sunabilme imkanına sahip olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir