Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek İçin SEO Önerileri

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek İçin SEO Önerileri

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmek İçin SEO Önerileri

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda site performansınızı iyileştirmek ve güçlendirmek amacı ile kullanıcı deneyimini SEO çalışmalarıyla birlikte yürütmenin yöntemlerini paylaşacağız.

Aslında hepimizin de bildiği gibi kullanıcı deneyimi üzerine yapılan çalışmalar ile SEO çalışmalarının bir arada yapılmasının daha güçlü ve başarılı sonuçlar verebileceği üzerine çalışmalar ve fikirler karşımıza çıkmaktaydı. Bu çalışmalar son zamanlarda verdiği kesin sonuçlar ile tescillendi ve çok sayıda insan tarafından kullanılmaya başlandı bile. Artık bu iki çalışmanın bir arada yürütülmesi ile en iyi sonucu elde edebilmenizi sağlayan teknikler ve stratejiler oluşturuldu.

Son zamanlarda yapılan bu çalışmalar ve oluşturulan bu teknikler ile bir web sitesi oluşturmak oldukça başarılı sonuçlar vermeye başladı. Öyle ki yeni oluşturulmaya başlanan web siteleri için bu teknikler vazgeçilmez olmaya başladı diyebiliriz. Bu nedenle rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu iki çalışmanın ayrı ayrı çalışmalar olarak yürütülmesi yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Kullanıcı deneyimi çalışmaları belirli bir kitleyi hedef alır ve genellikle tasarım tercihleri veya sektör trendleri ile açıklanabilir. SEO çalışmaları ise web sitesinin geneline odaklanır ve verileri ön planda tutmayı amaçlar. Bu şekilde içeriklerin arama motorlarında ve diğer mecralarda görünürlüğü arttırılır. Ancak bu iki ayrı çalışmanın kesiştiği bir nokta vardır.

Google bahsetmiş olduğumuz bu kesişme noktasını yayınladığı Site Yöneticisi Kılavuzu içerisinde açık ve net bir şekilde belirtmiştir. SEO çalışmaları bir ihtiyaç olsa dahi çalışmaların merkez noktasında sürekli olarak kullanıcı deneyiminin yer alması gerekliliğini bir zorunlu koşul olarak sunmuştur. SEO çalışmalarının içinde yer alan kişiler, bu çalışmaların web sitelerin performansı üzerinde etkili olan diğer unsurlardan ayrı tutulamayacağını iyi bilirler.

Şimdi sizinle paylaşacak olduğumuz beş farklı unsuru dikkate alarak kullanıcı deneyimi ve SEO çalışmalarını bir araya getirerek bir sitenin performansını arttırma şansı yakalayabiliriz.

 

1-Kullanıcıların Beklentilerine Yönelik İçerik Oluşturmak

Bahsetmiş olduğumuz her iki çalışma da aslında tamamen hedef kitleye ve onların beklentilerine odaklanır. Eskiden sıklıkla kullandığımız anahtar kelime kullanımı ve buna benzer diğer teknik stratejiler artık eskisi gibi sonuç vermemektedir. Çünkü artık arama motorları kullanıcı odaklı çalışmaya başlamıştır. Bu nedenle sitenizin içeriğinin kullanıcılarınızı memnun etmesi gerekir. Çalışmaların tümündeki temel hedef arama motorundan çok kullanıcıları memnun etmektir. Hatta arama motorları, sonuç sayfasında sıralamanızı belirliyor olsa dahi kullanıcılar her zaman çok daha önemlidir.

Değiştirilecek veya tekrar düzenlenecek olan web sitenizdeki bölüm sadece tasarım olsa bile ilk önce kullanıcılar düşünülmelidir. Bunun sebebi sitenizdeki herşeyi kullanıcıyı memnun etmeye, daha yüksek trafik elde etmeye ve kullanıcıların sitede geçirdiği süreyi yükseltmeye yönelik tutmanız gerekmesidir.

2- Yüksek Okunabilirlik Değerlerine Sahip Olmak

Sitenizde bulunmakta olan içerikleriniz uygunluk, kalite ve etkileşim gibi ihtiyaçların tamamını karşılıyor olması gerekmektedir. Eğer kullanıcıları siteniz içinde vakit geçirmelerini istiyorsanız bu faktörlerin her birini dikkate almanız gerekir. Kullanıcı deneyimi hakkında yapılan çalışmalar bir sayfanın uygunluğunu ve okunabilirliğini arttırırken aynı zamanda SEO çalışmalarına da büyük katkı sağlar. Eğer kaliteli içeriklere sahipseniz bu durum web sitenizin arama motorları tarafından daha kolay farkedilmesini sağlar. Bu sayede SEO çalışmalarınızdan da daha hızlı ve etkili sonuçlar alabilirsiniz. SEO çalışmaları altında okunabilirlik içeriklerin açık, uygun ve bilgi verici içerikler olmasını gerektirir. Seçilmiş olan konu mümkün olduğu kadar etraflıca ele alınmalı ve bu şekilde söz konusu sayfanın arama motorları açısından otoritesi arttırılmalıdır. Aslında en bilindik ve en sık uygulanan stratejiler olan anahtar kelime kullanımı ve sayfa içi iyileştirme çalışmaları yazılarınızın okunabilirliği üzerinde epey etkilidir. Çok bilindikleri ve kullanıldıkları için üzerinde durmasak da aslında bu konulara biraz daha özen göstermemiz gerekiyor.

Çünkü kaliteli ve okunabilirliği yüksek olan bir web siteye sahip değilseniz anahtar kelime çalışmalarınız ve diğer tüm SEO çalışmalarınız etkisiz kalacaktır.

Kısa, uygun, işlevsel ve doğru bir yöntem ile biçimlendirilmiş bir içerik, SEO ve kullanıcı deneyimi açısından direkt olarak okunabilirliği temsil eder. Bu çalışmaların bir araya getirilmesiyle kullanıcıların keyifle zaman geçireceği ve kullanacağı site sayfalarına sahip olabilirsiniz.

 

3- Kullanılabilirliğe Önem Vermek

Bir sayfanın işlevsel oluşu da kullanıcı deneyimi üzerinde etkilidir. Kolay gezinti unsurları kullanıcıların sayfayı daha ayrıntılı ve uzun süre incelemesi sağlar. Uygun menü işlevsellikleri, dahili link yapısı ve açık gezinti etiketleri sitenize gelecek olan kullanıcının bir sayfada geçirdiği zamanı arttıracaktır. En önemlisi kullanıcıların aradıklarını bulmaları için kullanıcıya yardımcı olan bu önemli unsurlar kullanıcı memnuniyetini oldukça yükseltirler.

4- Görsel Unsurları Dikkate Almak

Görsel uygunluk, SEO çalışmaları üzerinde tahmin edilenden daha fazla etkilidir.. Kullanıcılar, görsel unsurları yazılı bilgilerden daha hızlı fark ederler ve bu sebeple resimler, videolar ve diğer görsel içerikler kullanıcı deneyimi açısından diğer içeriklerinize oranla çok daha fazla önemli bir yere sahiptirler.

Aynı zamanda oluşturacağınız görsel içerikler arama motorları tarafından fark edilmeniz konusunda da en iyi biçimde iyileştirilmelidir. İyileştirilen bu görseller sayfaya farklı bir yöntem ile trafik kazandırmak için oldukça önemlidir.

Tüm bunların yası sıra hem SEO hem kullanıcı deneyimi çalışmaları büyük resimlerin tarama deneyimi üzerinde etkili olacağı konusunda ortak noktada buluşur. Bunun sebebi  büyük görsellerinizin sitenin yüklenme hızını yükseltecek olması ve sayfa düzenini rahatsız edebilecek olmasıdır. Bu nedenle daima görsel içerikler eklenmeden önce tekrar tekrar gözden geçirilerek masaüstü ve mobil kullanıcılar için düzenlenmelidir

5- Ziyaretçilerin Sitede Zaman Geçirmesini Sağlamak

Kullanıcı deneyimi, sitenize gelen ziyaretçilerinizin beklentilerini karşılayacak içeriklere sahip olmayı amaçlarken aynı zamanda ziyaretçilerinizi doğru gezinti unsurlarıyla hedefe ulaştırma amacıyla çalışır. Kısaca açıklamak gerekirse kullanıcıları ulaşmak istedikleri sayfalara ve içeriklere en kolay ve hızlı şekilde ulaştırmayı hedeflerler.

Kolay bir gezinti sağlıyor olmanız kullanıcıların sitenizde zaman geçirmeleri için geçerli ve yeterli bir sebeptir. Bunu sağladıktan sonra kullanıcılarınızın geri dönüşlerini dikkate alarak yeni iyileştirme çalışmaları yapmayı düşünebilirsiniz.

Planlarınızda sadece dönüşüm sağlamak varken içerik oluşturmaya başlamak yanlıştır. Önemli olan ilk unsur hedef kitlenizin isteklerini iyi bilerek hareket etmek ve ziyaretçilerinize sayfanızda iyi bir gezinti deneyimi sunmaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir