Kullanıcı Deneyimini SEO ile Birleştirme Teknikleri


Kullanıcı Deneyimini SEO ile Birleştirme Teknikleri

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda site performansınızı iyileştirmek ve güçlendirmek amacı ile kullanıcı deneyimini SEO çalışmalarıyla birlikte yürütmenin yöntemlerini paylaşacağız.

Uzun yıllardan beri kullanıcı deneyimi ve SEO çalışmalarının birlikte yürütülmesinin mümkün olduğunu öngören fikirler duyuyorduk. Artık bu iki çalışmanın bir arada yürütülmesi ile en iyi sonucu elde edebilmenizi sağlayan teknikler ve stratejiler oluşturulmuştur.

Günümüz şartları sebebi ile artık kullanıcı deneyimi ile SEO çalışmalarını bir araya getirme çalışmaları yapılmadan bir website oluşturulması söz konusu olmamaktadır. Bu iki çalışmanın ayrı ayrı çalışmalar olarak yürütülmesi yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Kullanıcı deneyimi çalışmaları belirli bir kitleyi hedef alır ve genellikle tasarım tercihleri veya sektör trendleri ile açıklanabilir. SEO çalışmaları ise web sitesinin geneline odaklanır ve verileri ön planda tutmayı amaçlar. Bu şekilde içeriklerin arama motorlarında ve diğer mecralarda görünürlüğü arttırılır. Ancak bu iki ayrı çalışmanın kesiştiği bir nokta vardır.

Google bahsetmiş olduğumuz bu kesişme noktasını yayınladığı Site Yöneticisi Kılavuzu içerisinde açık ve net bir şekilde belirtmiştir. SEO çalışmaları bir ihtiyaç olsa dahi çalışmaların merkez noktasında sürekli olarak kullanıcı deneyiminin yer alması gerekliliğini bir zorunlu koşul olarak sunmuştur. SEO çalışmalarının içinde yer alan kişiler, bu çalışmaların web sitelerin performansı üzerinde etkili olan diğer unsurlardan ayrı tutulamayacağını iyi bilirler.

Şimdi sizinle paylaşacak olduğumuz beş farklı unsuru dikkate alarak kullanıcı deneyimi ve SEO çalışmalarını bir araya getirerek bir sitenin performansını arttırma şansı yakalayabiliriz.

 

1-Kullanıcı İçin İçerik Oluşturmak

Hem kullanıcı deneyimi çalışmaları hem de SEO çalışmaları tamamen hedef kitleye ve onların beklentilerine odaklanır. Eski zamanlardan bildiğimiz yoğun anahtar kelime kullanımı ve sayfa iyileştirme çalışmalarına takılı kalmak ve buna benzer diğer stratejiler etkinlik açısından kullanıcı bazlı olmadığı için artık pek iyi ve başarılı sonuçlar vermemektedir.

Kullanıcıların ve arama motorlarının uygun bulduğu ve kullanılma koşulu koyduğu standartlar kullanıcı unsuruyla belirlenir. Çalışmaların tümündeki temel hedef arama motorundan çok kullanıcıları memnun etmektir. Hatta arama motorları, sonuç sayfasında sıralamanızı belirliyor olsa dahi kullanıcılar her zaman çok daha önemlidir.

Değiştirilecek veya tekrar düzenlenecek olan web sitenizdeki bölüm sadece tasarım olsa bile ilk önce kullanıcılar düşünülmelidir. Bunun sebebi sitenizdeki herşeyi kullanıcıyı memnun etmeye, daha yüksek trafik elde etmeye ve kullanıcıların sitede geçirdiği süreyi yükseltmeye yönelik tutmanız gerekmesidir.

2- Okunabilirlik

İçerikleriniz uygunluk, kalite ve etkileşim gibi unsurların tamamını içerisinde barındırmalıdır. Eğer kullanıcıları siteniz içinde vakit geçirmeleri için daha fazla ikna edici içeriklere sahip olmak istiyorsanız bu faktörlerin her birini dikkate almanız gerekir.

Kullanıcı deneyimi üzerine yapılan çalışmalar bir sayfanın uygunluğunu ve okunabilirliğini arttırırken aynı zamanda SEO çalışmalarına da büyük katkı sağlar. İçeriklerin kaliteli olması  sitenizin arama motorları tarafından incelenmesini kolaylaştırır.

SEO çalışmaları altında okunabilirlik içeriklerin açık, uygun ve bilgi verici içerikler olmasını gerektirir. Seçilmiş olan konu mümkün olduğu kadar etraflıca ele alınmalı ve bu şekilde söz konusu sayfanın arama motorları açısından otoritesi arttırılmalıdır.

Anahtar kelimeler ve sayfa içi iyileştirme çalışmaları, en basit adımlar olsa da bir yazının okunabilirliğine epey katkı sağlar. Bu durum aynı zamanda sayfanın görüntülenmesi ve taranması gibi özelliklerinin daha iyi olması için de önemlidir. Bir sayfanın arama motorlarının sonuç sayfalarında sıralamasını yukarı çekmek için artık anahtar kelime odaklı işlemler yapmanın pek önemi yoktur. İçeriğin kalitesine ve okunabilirliğine etki etmediği sürece çalışmalar hiçbir anlam taşımayacaktır.

Kısa, uygun, işlevsel ve doğru bir yöntem ile biçimlendirilmiş bir içerik, SEO ve kullanıcı deneyimi açısından direkt olarak okunabilirliği temsil eder. Bu çalışmaların bir araya getirilmesiyle kullanıcıların keyifle zaman geçireceği ve kullanacağı site sayfalarına sahip olabilirsiniz.

3- Görsel Uygunluk

Görsel uygunluk, bir sayfanın iyileştirilmesi için hem kullanıcı deneyimine hem SEO çalışmalarına etki edecek bir unsurdur. Kullanıcılar, görsel unsurları yazılı bilgilerden daha hızlı işlerler. Bu sebeple resimler, videolar ve diğer görsel içerikler kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli bir yere sahiptirler.

SEO açısından değerlendirmemiz gerekirse görsel içerikler arama motorları tarafından görülebilirlik için en iyi biçimde iyileştirilmelidir. İyileştirilen bu görseller sayfaya farklı bir yöntem ile trafik kazandırmak için oldukça önemlidir.

Tüm bunların yası sıra hem SEO hem kullanıcı deneyimi çalışmaları büyük resimlerin tarama deneyimi üzerinde etkili olacağı konusunda ortak noktada buluşur. Bunun sebebi  büyük görsellerinizin sitenin yüklenme hızını yükseltecek olması ve sayfa düzenini rahatsız edebilecek olmasıdır. Bu nedenle daima görsel içerikler eklenmeden önce tekrar tekrar gözden geçirilerek masaüstü ve mobil kullanıcılar için düzenlenmelidir.

4- Kullanılabilirlik

Bir sayfanın işlevsel oluşu da kullanıcı deneyimi üzerinde etkilidir. Kolay gezinti unsurları kullanıcıların sayfayı daha ayrıntılı ve uzun süre incelemesi sağlar. Uygun menü işlevsellikleri, dahili link yapısı ve açık gezinti etiketleri sitenize gelecek olan kullanıcının bir sayfada geçirdiği zamanı arttıracaktır. En önemlisi kullanıcıların aradıklarını bulmaları için kullanıcıya yardımcı olan bu önemli unsurlar kullanıcı memnuniyetini oldukça yükseltirler.

5- Kullanıcı Kaybetmemek

Kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerinizin isteklerine ve ihtiyaçlarına uyumlu ve bilgilendirici içerikleri bulmak için yol gösterirken aynı zamanda ziyaretçilerinizi doğru gezinti unsurlarıyla hedefe ulaştırma amacıyla çalışır. Tüm bunları yaparken kullanıcıya en az çaba gerektiren yolun gösterilmesi ise en temel unsurdur.

Gezinti ve kullanıcı yolları, sitenize gelen ziyaretçilerin kaybedilmemesi için yeterli olabilir. Bu noktadan sonra dönüşümleri dikkate almanız ve onlar üzerine çalışmanız gerekir. SEO ve kullanıcı deneyimi çalışmaları bazı açılardan dönüşümlerle de ilgilenirler.

Planlarınızda sadece dönüşüm sağlamak varken içerik oluşturmaya başlamak yanlıştır. Önemli olan ilk unsur hedef kitlenizin isteklerini iyi bilerek hareket etmek ve ziyaretçilerinize sayfanızda iyi bir gezinti deneyimi sunmaktır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.