E-Ticarette Mobil Kullanım Önerileri

E-Ticarette Mobil Kullanım Önerileri

E-Ticarette Mobil Kullanım Önerileri

 

Web siteleri ziyaret eden ve internette gezinen kişiler günümüzde mobil cihazlar ve tabletler kullanarak web sitelerine erişim sağlamaya daha fazla eğilim göstermektedir. Artık mobil cihazların masaüstü bilgisayarlara oranla daha fazla kullanılıyor olması internet ticareti sektörü için de önemlidir. Site oluşturmalarının bu yeni kullanıcı alışkanlığına göre yapılması gerekir. Bu nedenle daha çok mobil cihazlardan ziyaret edilen sitelerin mobil cihazlarda sorunsuz görüntülenebiliyor olması gerekir.  Artık bir internet mağazasına sahip olmak internet üzerinden yeterli oranda satış yapabilmeniz için yeterli değildir. Aşağıda yazmış olduğumuz 5 kuralı takip ederseniz mobil ticaret kullanılabilirliliğinden maksimum verim almak için gerekli olan adımları tamamlamış olacaksınız. Dilerseniz sizleri daha fazla meraklandırmadan hemen sitenizde uygulamanız gereken kurallara bir göz atalım.

 

1- Rahat Bir Gezinti Deneyimi Sunmalısınız

Mobil cihazların ekranları monitorlere göre küçüktür. Bu sebeple sitenizin küçük ekranda görüntülendiği zaman da rahat kullanılabilir olması gerekir. Sitenizdeki yazıların epey küçük gözükmesi sebebi ile basit gezinti sağlayan site tasarımına sahip olmanız gerekliliği web siteniz için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Sitenizde bulunan butonları, sekme geçişlerini mümkün olduğu kadar kolay kullanılabilir hale getirmelisiniz. Sitenizi mobile uyumlu hale getirirseniz ve butonları kolay tıklanabilir şekilde tasarlarsanız sitenizi ziyaret eden insanlar aradıkları ürün ve içerikleri daha kolay ve hızlı bir şekilde bulabilirler. Bu sayede ziyaretçileriniz sinirlenmeden veya sıkılmadan sitenizi bol bol gezebilirler. Bu sayede kullanıcıların sitenizde geçirdikleri zamanı da epey arttırmış olursunuz.

Mobil uyumlu site oluştururken basit bir gezinti sunabilmeniz için sitenize gelen ziyaretçilere karşılarına çıkacak olan menüler ile ilgili açık etiketler sunabilir ve menüleri kullandıkları zaman nereye ulaşacaklarını onlara açık ve net bir şekilde bildirebilirsiniz. Mobil uyumlu sitenizde kategori miktarını minimumda tutarak ziyaretçilerinize kolaylık sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda etiket miktarınızı da elinizden geldiği kadar az tutmanız basit bir gezinti olanağı sunacaktır.

 

2- Mobil Kullanıma Uygun Bir Site Tasarımına Sahip Olmalısınız

Duyarlı tasarıma sahip olmak tüm web siteler için oldukça önemlidir. Sitenizin trafik oranları ve başarısı üzerinde tahmin edeceğinizden daha fazla etkisi vardır. Duyarlı tasarımlar kullanarak sitenizde bulunan tüm öğeleri muhafaza ederek mobil dostu kolay bir kullanım sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizin her türden ekrana uyum sağlayabilir olması ve görseller de dahil olmak üzere birçok ögenin her türlü cihazdan kolayca görüntülenebilir bir hale getirilmesi gerekir.

 

3- Seo Uyumuna Dikkat Edin

Mobil cihazların kullanımı arttıkça haliyle mobil cihazlara uyumlu siteler oluşturmak da günümüzde en çok yapılan çalışmalardan biri haline gelmiştir.Mobil cihaz kullanımı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bu nedenle de gün geçtikçe önemini arttırmaktadır. Hal böyle olunca sürekli olarak siteler mobil uyum için iyileştirme çalışmaları yapmak üzerinde çalışmaya başladılar.

Eğer bir iyileştirme çalışması yapıyorsanız Arama motorlarının bu çalışmaları nasıl değerlendireceği üzerinde düşünmeniz gerekir. Çünkü yapacağınız her bir değişiklik arama motoru optimizasyonunuzu etkilemektedir. Arama motorları her zaman iyi bir içerik stratejisini ön planda tutmaktadır ve içeriği iyi olan siteleri ödüllendirmek olarak adlandırabileceğimiz bir biçimde algoritmalarını sürekli olarak geliştirmeye devam etmektedir. Söz konusu bu durum mobil kullanılabilirlik olduğu zaman ise arama motorlarına duyarlı tasarımlar kullanılmasını ve basit bir dil kullanılarak içerik üretilmesini tavsiye etmektedir.

Siteleri ziyaret eden mobil cihaz kullanıcıları e-ticaret sitelerine erişim sağlamak istedikleri zaman sayfaların açılması ve yüklenmesi için çok fazla beklemek istemezler. Bu sebeple de sitenin yüklenme süresi çok fazla olmamalı ve kesinlikle mobil uyumlu bir sitede veri kısıtlamaları yer almamalıdır. Çünkü mobil cihaz kullanıcıları karmaşık kelimeleri anlamaya çalışmak ve kapsamlı menüleri beklemek  ve çözümlemek gibi zaman alan alışkanlıklara sahip değildirler.

4- Kolay Kullanım Sağlayan Eklentiler Kullanmalısınız

Sitenize erişen mobil kullanıcıları alışveriş yaptıkları zaman ya da ödeme aşamasına geldikleri zaman herhangi bir sorun veya hata ile karşılaşmaktan hiç hoşlanmazlar. Bu nedenden ötürü sahip olduğunuz alışveriş sepetinizin ve ödeme sisteminizin mobil kullanım için uyumlu olduğu konusundan kesinlikle emin olmanız gerekir. Ödeme sistemleriniz mobil kullanım için ne kadar uyumlu ve doğru çalışan sistemler ise sizin sitenizden alışveriş yapmayı tercih edecek kişilerin alışveriş için tekrar geri dönme ihtimalleri de bir o kadar yüksek olacaktır.

Mobil uyumluluğu ön plana alarak oluşturduğunuz bir stratejiyi takip etmeniz halinde kullanıcıların deneyimini önemli ölçüde yükseltmiş ve sitenizin değerini arttırmış olursunuz. Bir kişi herhangi bir işle meşgul durumdayken bile sitenize erişip kolayca ve hızla alışveriş yapabiliyorsa sizin firmanıza yani mobil mağazanıza sadık kalmaya özen gösterirler.

5- Testler İle Sitenizi Kontrol Etmelisiniz

Site tasarımının bir bölümü ilham gerektirse de diğer bölümü denemeler yapmanızı gerektirmektedir. Sitenizi düzenli ve sürekli olarak test etmeli ve yaptığınız değişikliklerin mobil uyumluluğa uygun şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Kullanıcılar her bir alt sayfalarınıza kolaylıkla erişebilmelidirler. Güvenlik, hız ve gezinti alanları düzenli olarak test etmeniz gereken alanların başında gelen alanlardır.

Web sitenizi düzenlerken ilk önce kendinizi müşterilerinizin yerine koyun ve sitenizi kullanıcılar gözünden incelemeyi deneyin. Mobil tasarımınızı kontrol edebilmek için çalışmalarınız sırasında uygulayak olduğunuz tüm testleri mobil cihazlardan veya tabletlerden faydalanarak gerçekleştirdin. Bu sayede karşınıza çıkabilecek olası tüm problemleri daha kolay tespit edebilirsiniz ve bu problemler genel bir müşteri hizmetleri problemine dönüşmeden daha sorunun başındayken onları hızlıca ve siteniz zarar görmeden çözebilirsiniz.

Bir siteyi mobil dostu hale dönüştürmek bir seçenek veya ek bir hizmet değil, tamamıyla bir zorunluluktur. Sitenin gezinti unsurlarını basit hale getirmeye çalışarak işe başlayabilir ve sitenizi tüm cihazlardan erişilebilir hale getirerek onu kullanıcı dostu hale getirebilirsiniz. Duyarlı tasarım sahibi olmak size bu konuda epey yardımcı olacaktır. Duyarlı tasarımlar, mobil cihazlardan ve tabletlerden sitenize ulaşan ziyaretçilerin sitenizi düzgün bir şekilde görüntülemelerine imkan sağlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir