Görüntülü Reklam Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Görüntülü Reklam Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Görüntülü Reklam Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Google üzerinden reklam vermek çok sayıda müşteriye ulaşabilmek için kullanmanız gereken stratejiler arasında en önemli olanlardan bir tanesidir. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen reklam türü ise Google üzerinden verilen görüntülü reklamlardır. Çünkü görüntülü reklamcılık özelliğini kullanarak reklamlarınızı geçmişte yaptığımızın aksine sadece yazı bilgi ve içerik aktarmak yerine görüntüler ve animasyonlar ile daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bu reklamlarda görüntüler, renkler, butonlar ve animasyonlar kullanarak reklamlarınıza farklı bir boyut kazandırma şansına sahip olursunuz. Son zamanlarda dijital reklam sektöründe önemli bir yer edinmiş olan Google üzerinden görüntülü reklamlar verme çalışmasını gerçekleştirirken dikkate almamız gereken tüm detayları ve aklınızda oluşan soru işaretlerini bu yazımız ile çözümleyelim istedik. Hazırsanız hemen her birimizin aklını kurcalayan soruların cevaplarını birer birer bulmaya başlayalım.

 

1-Görüntülü Reklam Hazırlarken Boyutlarını Nasıl Seçmeliyiz?

Google görüntülü reklamları diğer mecralara göre daha farklı boyutlarda kullanılmaktadır. Boyut tercihlerinin farklı olması nedeni ile Google için hazırladığınız görüntülü reklamların boyutlarını özel olarak yapılandırmanız gerekir.

Reklam vermek için çalışmalarınıza başlarken yapacağınız ilk ve en önemli adımlardan bir tanesi reklam boyutunuzu seçmek olacaktır. Yayınlamaya hazırlandığınız reklam kampanyanız için doğru bir biçimde boyut seçimi yapmış olmanız son derece önemlidir. Çünkü  reklamlarınızın boyutları reklamların görünürlüğünü etkileyeceği için aslında reklamın performansını direkt olarak etkileyecektir. Sahip olacağınız kampanyada yer alacak olan daha az popüler boyutlar görüntülenme miktarınızı düşüreceği gibi kampanyanın performansını da doğru orantılı olarak düşürebilecektir.

Reklam kampanyaları oluşturduğunuz zaman düşük sayıda görüntülenmeye sahip olmanız halinde daha popüler boyutlar tercih etmeniz gerekmektedir. Bir çok site reklamlara ayırdığı köşelerde popüler reklam boyutlarını tercih ediyor. Bunların her birisi  global standartlarda kabul edilen reklam standardı boyutları arasında yer almaktadır.

2-Görüntülü Reklam Türleri ve Biçimleri Nasıl Olmalıdır?

Görüntülü reklamlar oluşturmadan önce arasında seçim yapmanız gereken üç farklı reklam türü bulunmaktadır. Statik, animasyonlu ve interaktif reklamlar olarak bu görüntülü reklam türleri üçe ayrılır.

Statik reklamlar için kabul edilen görsel biçimler JPEG, JPG, PNG ve GIF olmaktadır.

Animasyonlu reklamlar GIF veya SWF olarak da eklenebilirler.

İnteraktif reklamlar ise animasyonlu reklamlardan daha farklı olmalıdır. Çünkü kullanıcının bu aşamada belirli bir eyleme geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle interaktif reklamlar sadece SWF olarak kullanılır.

Kullanmanız gereken doğru reklam türünü seçebilmek ile doğru reklam boyutu seçimi yapmak kesinlikle aynı şey değildir. Animasyonlar ve interaktif reklamlar statik reklamlardan çok daha verimli sonuçlar verir. Hareket önemli bir etken olması sebebi ile kullanıcının dikkatini çeker ve reklam körlüğü denen sorun ile mücadele etmekte size yardımcı olur. Bunların yanı sıra çok fazla animasyon kullanını da reklamın kötü görünmesine sebep olabilmektedir. İyi bir denge yakalamanız gerekir.

Reklam türünü belirlemek üzerine çalışırken dikkat etmeniz gereken bir etken daha vardır. Sitelerin oldukça büyük bir çoğunluğu sadece statik reklam biçimlerini kabul etmektedir.

Statik veya animasyon türü reklamları tercih ederken öncelikli olarak müşterilere odaklanmalısınız. Görüntülü reklamların ve sunacak olduğunuz diğer tekliflerin mümkün olduğu kadar dikkat çekici ve etkileşim sağlamanıza yardımcı unsurlar olmasını sağlamalısınız.

3- Dikkat Etmeniz Gereken Teknik Unsurlar Nelerdir?

Statik veya animasyonlu olmaları fark etmeden bütün görüntülü reklamların 150KB veya bundan daha ufak bir boyuta sahip olması gerekmektedir.

Aynı zamanda da animasyonlu ya da interaktif reklamların 15 saniye sürmeleri veya 15 saniyeden de daha kısa olması gerekir. Reklamlar üzerinde tekrarları kullanmak konusunda özgür olduğunuzu bilmelisiniz. Ancak animasyon uzunluğunun 15 saniyeyi geçmemesine özen göstermelisiniz.

Birden fazla slayt kullanabilme özelliğine sahip olan GIF türü reklamların saniyede 5 kare gibi bir hıza sahip olması gerekir. Flash reklamları için ise saniyede 20 kareye kadar yükseltmeye gitmek mümkündür. Tüm Flash reklamlarında mutlaka clickTAG özelliklerinin kullanılması gerekmektedir.

4-Görüntülü Reklamların İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Google görüntülü reklam ağında yayınlanacak olan reklamların her reklam stratejisinde olduğu gibi bazı kuralları ve detayları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Görüntülü reklam oluştururken görsel olarak iyi olması ve dikkat çekici olmasına özen gösterdiğiniz kadar içeriğine de önem vermeniz gerekir. Özellikle reklam aracılığıyla müşterinize sunmuş olduklarınız için kesinlikle bu kurallara bağlı kalmalısınız.

Kullanacak olduğunuz görsellerin mutlaka temiz, net ve rahat hatırlanabilir şekilde düzenlendiğinden emin olmalısınız. Reklamlar üzerinde parlayan arka planlar ve bulanık görseller kullanma iznine asla sahip olmadığınızın bilincinde olmanız gerekir.

Reklamları oluştururken sahip olduğunuz alanı kesinlikle iyi değerlendiriyor olmalısınız. Ne eksik ne de fazla bilgi ve içerik olmadığından kesinlikle emin olmanız gerekir. Bu nedenle elinizdeki tüm alanları doğru bir şekilde kullanmalısınız.

Reklamlarınız ayrı bir görünüme sahip olmalı ve ilk görüldüğünde reklammış gibi algılanmalıdır. Reklamlar sayfa içeriğinden kolayca ayrıştırılabilir olmalıdır. Kullandığınız arka plan rengi ile resim ve içerik yazılarınızın kontrast renklerden oluşmuş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde içerikleriniz arka plan rengi arasında kaybolur ve kullanıcılarınız içeriğinizi anlamakta güçlük çekerler.

Reklam açılış sayfanızda yer aldığı süre boyunca animasyonlu özellikleri veya ufak görselleri dilediğinizce tekrarlayabilirsiniz.

5-Sınırlandırılmış İçerik Kategorileri Nelerdir?

Tabi ki sosyal mecralarda, web sitelerde ve diğer tüm reklam kampanyalarında olduğu gibi Google Görüntülü reklamlarında da istediğiniz her içerik üzerine reklam oluşturamıyorsunuz. Google Görüntülü Reklam Ağı içinde pek çok ürünün ve hizmetin reklamını tabiki yapabilirsiniz. Ancak hassas kategorilerde reklamları yine her mecrada olduğu gibi bu reklamlarda da yayınlayamazsınız. Toplum kurallarına, toplum ahlakına, etik değerlere, herhangi bir kuruluşa veya topluluğa, bir bireye veya bir inanışa karşı söylemlerde bulunan reklamlar oluşturamazsınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir