İçeriklerinizi Yeniden Düzenlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İçeriklerinizi Yeniden Düzenlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İçeriklerinizi Yeniden Düzenlerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer sitenizin içeriğini bir gözden geçirmek ya da sitenizi yeniden yapılandırmak için üzerinde çalışmalar yapmak istiyorsanız aceleci davranmamanız gerekir. Planlı ve emin adımlarla ilerlemeniz gerekir. Çünkü yanlış bir adım attığınız zaman sitenizi iyileştirmek isterken zarar verebilirsiniz. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle paylaşacağız.

Eğer Sitenizde çok fazla içerik yer alıyorsa bu durum içerik yönetimini gerçekleştirebilmenizi zor ve zaman alıcı bir hale getirecektir. Bu yüzden bir plan çıkarıp organize olarak hareket etmeniz gerekir. Sitenizde bulunmakta olan içeriklerin sayısını düşürerek çok daha basit bir şekilde yönetebileceğiniz bir içerik sayısına ve organizasyonuna sahip olmak istiyor olabilirsiniz.  Tüm bunların yanı sıra, daha düzenli bir siteye sahip olmaya çalışırken sildiğiniz veya silmeyi düşündüğünüz her bir içeriğe fazlasıyla dikkat etmelisiniz. Eğer ki sildiğiniz içeriğin size getirilerini bilmiyorsanız sitenize fayda sağlamaktan çok zarar vermiş olabilirsiniz. Bu süreç içinde plan oluşturmak ve iletişimi iyi sağlamak son derece önemli unsurlardır. Eğer plan oluşturma ve iletişim kurma konusunda iyi bir strateji gerçekleştiremezsiniz yaptığınız çalışmalarda başarısız olma olasılığınız yüksektir. Bazı zamanlarda optimizasyon çalışmaları yapmak umduğunuzdan çok daha fazla emek ve zaman ortaya koymanızı gerektirir. Bu durumda alakalı çalışmalarınızı bir bütün haline getirerek sitenizin yeniden tasarlama çalışmaları arasına dahil etmeyi deneyebilirsiniz.

Sitenizden kesinlikle silinmemesi gereken içeriklerinizi dikkatsizce silmeniz halinde trafik değerleriniz oldukça etkilenecektir. Bu da demek oluyor ki sitenizi çok daha az sayıda  kişi ziyaret etmeye başlayacaktır. Bunun yanı sıra bir de yüksek trafik getirisine sahip olan anahtar kelimelerin içinde yer almakta olduğu bir içeriğe müdahale ederseniz bu iyileştirme amaçlı çalışmanın sonuçları umduğunuzdan çok daha yıkıcı olacaktır. Çünkü kaybedecek olduğunuz organik arama getirilerini tekrar kazanmak çok kolay bir iş değildir.

Yanlış İçerikler Silmediğinizden Emin Olun

Çalışmalarınızın en başında arama motoru optimizasyonu gerçekleştirirken eklediğiniz içerikleri silmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü düşünmeniz gereken tek ayrıntı trafik değerleriniz değildir. Trafik değeri düşük olsa bile optimizasyon çalışmanızı etkileyecek olan içerikleri silmeniz durumunda sıralama kaybedebilirsiniz. Bu yüzden işin en başından başlayarak en doğru olan seçeneği takip etmelisiniz. Rastgele içeriklerinizi silmek yapacağınız en büyük hata olacaktır.

Sitenizde bulunan içerikleri eksiltmeye ve elemeye başlamadan önce ilk işiniz tabi ki içeriğin trafik değerlerini görüntilemektir.  Bu işlemi herhangi bir ölçüm aracı kullanarak rahatlıkla gerçekleştirmeniz mümkündür. Yaptığınız ölçümlerden sonra ne kadar sevmeseniz de trafik değerleri yüksek olan içeriklerinizi kesinlikle silmemeli veya değiştirmemelisiniz. Diğer düşük değerdeki içeriklerinizi ise güncellemeyi ya da silerek yönlendirmeyi düşünmelisiniz. Güncellemek sizin için daha kolay ve başarılı olacaktır. Eğer ki oluşturmuş olduğunuz içeriklerinizi silmeyi düşünüyorsanız mutlaka 301 yönlendirmesi yapmayı göz ardı etmemelisiniz. Bu şekilde sitenize gelen ziyaretçilerinizi en yakın diğer bir alternatife yönlendirmeyi gerçekleştirmiş olursunuz.

Çoğu zaman kullanılan etiketlerin spam olduğunu fark eden kişiler etiketleri kaldırmayı ya da noindex etiketi ile tekrar düzenlenmeyi durdurmayı seçerler. Google Analytics üzerinden bu etiketlerin getirdiği ziyaretçi rakamlarını incelemeden bu çalışmayı uygulamak sitenize ciddi oranda zarar verebilir. Bu yüzden etiketlerinizi silmeden önce trafik alan URL’leri bularak bunları benzer sayfalara 301 kullanımı ile yönlendirmek gerekir.

Yanlış Bir İçeriği Sildiyseniz Yapmanız Gerekenler 

Eğer yeniden yapılandırma çalışmalarınız esnasında kaldırmış olduğunuz bir içerik sebebi ile trafiğinizde düşüşler yaşıyorsanız ilk önce yapmanız gereken şey silmiş olduğunuz içeriklerden hangisi veya hangilerinin bu duruma sebep olduğunu belirlemek olmalıdır. Ölçümlerinizi yapmakta olduğunuz aracın geçmiş verilerini ve güncel verilerini karşılaştırarak trafik düşüşlerine sebep olan içeriği veya içerikleri saptayabilirsiniz. Tüm bu çalışmalardan sonra elinizde bir rapor oluşmuş olacak. Daha sonra geçmişe dönük raporunuzu ve sahip olduğunuz yeni raporu yanyana koyarak karşılaştırmalar yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha sonra seçmiş olduğunuz içerikleri geri getirmeyi deneyin.

Organik arama sayınızın azalmasına yol açan içerikleri geri getirirken ilk içeriğin nereye ve nasıl eklenmesi gerektiğine doğru karar vermelisiniz.

Belirlediğiniz düzenlemeye ihtiyaç duyan içeriği iyice değerlendirmeli ve içerik için en mantıklı geri getirme yolunu bulmaya çalışmalısınız. Bu sayede kaybettiğiniz trafik oranını geri kazanabilirsiniz.

Bu çalışmalar için size trafik kaybettiren içerik hakkında ilk düşünmeniz gereken eski içeriğin tekrar düzenlenip iyileştirilerek siteye geri eklenmesi iyi bir seçenek olacak mı sorusunun cevabıdır. Eğer siteniz hala aynı içeriğin içinde bulunan konular ya da hizmetler ile bağlantılı ise içeriği tamamen silip emeğinize yazık etmek yerine yapacağınız düzenleme ile onu tekrar kullanabilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilecek konu ise içeriğin hala sitenize ve sitenizin niteliklerine uygun olup olmadığını saptamaktır. Artık tamamen sizden alakasızlaşmışsa ve çağımıza uzaksa silmenizde fayda vardır. Ancak yine de sitenizde daha önce emek verip zaman ayırarak hazırlamış olduğunuz içerikleri silmeniz zamanında ayırdığınız zamanın boşa gitmesi anlamına gelecektir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar içerikleri geri getirmeyi deneyin. Eğer sitenizin verdiği hizmet ile artık uyuşmayan yerler varsa onları düzenleyin veya ek olarak yeni hizmetler getirdiyseniz ya da çalışmanızda değişiklikler varsa onları ekleyin. Güncellediğiniz içeriklerin de sitenize uyumuna dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Kullandığınız güncel anahtar kelimeleri eklemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede tekrar en baştan yeni bir içerik üretme zahmetinden kurtulmuş olarak yepyeni ve sitenize trafik getirecek bir içeriğe daha sahip olmuş olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir