Meta Açıklaması Nasıl Yazılır? Meta Açıklaması Neden Önemlidir?

meta açıklaması

Meta açıklaması, SEO içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ancak çoğu kez bu durum göz ardı edilir. Belki de bunun nedeni meta açıklamalarının ne olup ne olmadığı, neden önemli olduğu veya nasıl yazıldığının tam olarak bilinmemesinden kaynaklanır.

Meta Açıklaması Neden Önemlidir?

Meta açıklaması, kullanıcılar ile ilk etkileşime geçtiğiniz yer olma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar herhangi bir arama sorgusu yaptığında karşısına sonuçlar sayfası çıkar. Bu sayfada kullanıcıların dikkatini çeken ilk şey meta açıklamalarıdır. Eğer başlığınızın yanı sıra meta açıklamanız ile kullanıcıları etkilersiniz, onları sitenize çekmeyi başarırsınız. İşte bu noktada SEO açısından meta açıklaması önemli bir hal alır. Bu önemi dikkate alarak doğru bir şekilde meta açıklamalarınızı oluşturmanız gerekir. Bu sayede kullanıcıları müşteriye ya da ziyaretçiye dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

Meta Açıklaması Nasıl Yazılır?

Meta açıklaması nasıl yazılır:? sorusunun cevabı ilk başta basit gibi gelebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalara dikkat edildiği sürece çok kolay bir şekilde açıklamalarınızı oluşturabilirsiniz.

1- Karakter Sınırı: 

Meta açıklaması yazarken dikkat edilmesi gereken ilk nokta karakter sınırıdır. Meta açıklaması için sizi tanınan karakter sınırı 160 karakterdir. Bu yüzden 160 karakter ile sayfa içeriğinizi etkili bir şekilde özetlemeniz gerekir. Bu sınırdan daha fazla karakter kullanarak oluşturulan meta açıklamaları kullanıcıların dikkatini çekmez. Ayrıca arama motorları da uzun açıklamalardan hoşlanmaz.

2- İçeriğin Kısa ve Dikkat Çekici Bir Şekilde Özetini Çıkarın:

Aslında meta açıklamasının amacı sayfa içeriğinin oldukça kısa bir özetini çıkarmaktadır. Hazırlayacağınız açıklama ile kullanıcının ziyaret edeceği linkte ne ile karşılaşacağını anlatın. Bunu yaparken hedefiniz kullanıcıları ziyarteçiye dönüştürmek olmalı. Bunun içinde dikkat çekici bir açıklama oluşturmanız gerekir. Kullanıcının sorabileceği soruların cevaplarını veya sayfa hakkında kısa bir bilgiye bu kısımda yer verebilirsiniz.

3- Anahtar Kelime Kullanımı:

Meta açıklaması oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta anahtar kelime kullanımıdır. 160 karakterlik bir özette çok sayıda anahtar kelime kullanmak spam olarak algılanır. Açıklamayı oluştururken anahtar kelimenin en başta olmasına dikkat edin. Anahtar kelimenizi gerekli düzeyde kullandığınız zaman içerikleriniz daha üst sıralara yerleşecektir. Tam tersi durumda yani anahtar kelimelerin yer verilmediği bir meta açıklamasında ise kullanıcılar say içeriğine dair bilgi sahibi olmayacak ve içerik dikkatini çekmeyecektir. Örneğin anahtar kelimeniz meta açıklaması olsun. Anahtar kelimenize meta açıklamasında yer vermediğinizde kullanıcılar içeriğin meta açıklaması ile ilgili olup olmadığı konusunda kesin bir fikre sahip olamayacağı gibi linke tıkladıklarında ne ile karşılaşacağını da bilemez.

4- Harekete Geçirici Cümleler:

Harekete  geçirici cümleler kullanarak kullanıcıların sitenizi ziyaret etme olasılığını artırırsınız. Örneğin bir e-ticaret siteniz olsun. Sayfa içerisinde yer alan ürün ile ilgili fiyat, stok veya indirim ile ilgili cümleler kurarak kullanıcıları harekete geçirebilirsiniz. “%50 indirim ile sahip olun”, “sınırlı sayıda kaldı”, “en uygun fiyatlarla sahip olun” gibi cümleler bunun en güzel örneğidir.

5- Kısa Cümleler ve Doğru Bilgi:

Meta açıklaması oluştururken karakter sayısını göz önünde bulundurun. Bu yüzden mümkün olduğunca kısa ve çarpıcı cümleler kullanın. Ayrıca cümlelerde yanlış bilgilere yer vermeyin. Eğer stok veya indirimle ilgili bir bilgiye açıklamada yer verdiyseniz kullanıcılar sayfaya girdiğinde bilginin doğru olduğunu görmelidir. Yani açıklamada %50 indirimden bahsettiyseniz kullanıcılar sayfayı ziyaret ettiğinde bu indirim oranı ile karşılaşmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir