Viral Video Nasıl Yapılır?

viral video

Viral video nasıl yapılır diye birçok kişi merak etmiştir. Özellikle sosyal medya milyonlarca kişinin dikkatini çeken ve hızlı bir şekilde yayılan videolar nasıl oluyor da kısa sürede bu kadar popüler oluyor? Özellikle işletmelerin hazırladığı viral videolarda büyük ölçekli işletmeler bu konuda profesyonel destek alırken küçük ve orta ölçekli işletmeler  bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayabiliyor.

Viral Video Nasıl Yapılır

İster bir online işletmeniz olsun isterse kişisel bir blogunuz viral videolar, daha büyük bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Bu sayede işletmenizi ya da sitenizi tanıtma imkanı yakalarsanız. Bu kadar büyük bir avantaj sağlayan viral videoların nasıl hazırlanacağını bilmiyor musunuz? İşte bu noktada sizlerle bu yazımızla viral videoları nasıl yapacağınızı anlatacağız.

1- Hedef Kitlenizi Belirleyin!

viral video

Kimi nasıl hitap edeceğinizi bilmelisiniz. Bunun için öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizi belirledikten sonra ise hedef kitlenize yönelik bir araştırma yapmalısınız. Yaş ve cinsiyet gibi demografik özelliklerini tespit edin. Hedef kitlenizi ve hedef kitlenizin ayırt edici özelliklerini dikkate almadığınız takdirde hazırlayacağınız videonun geri dönüşüm oranı oldukça düşük olacaktır.

2- Özgün İçerik Olmadan Asla!

Bu şartımız sadece viral videolar için geçerli değildir. Hazırlayacağınız içerikler ister yazılı ister görsel içerik olsun özgün içerikler olmadığı sürece herhangi bir başarı sağlamayacaktır. Viral video hazırlarken de bu şartı göz önünde bulundurarak özgün ve fark yaratacak içerikler hazırlamalısınız. Bu sayede içerikleriniz adeta kullanıcıların hafızasına kazınacaktır.

Kendi fikrinizi yaratırken dönemsel trendleri de kullanabilirsiniz. Ancak taklit olma konusunda var olan ince çizgiyi dikkate almalısınız. Hazırlayacağınız viral videolar özgün olmadığı sürece bu size olumsuz geri dönüşüm şeklinde yansıyacaktır.

3- İnsanlara Seslendiğinizin Farkında Olun!

Aslında bu kuralda diğer maddelerde olduğu gibi sadece viral videolar için geçerli değildir. İyi bir içerik hazırladığınızı düşünüyorsunuz. Hatta SEO uyumuna dikkat ettiniz. Anahtar kelimelerden tutun görsellere kadar her şey kuralına uygun oldu. Ancak atladığınız bir nokta var. Bu nokta botlara değil aslında insanlara seslendiğinizdir. Birçok kişi gerek video içeriklerde gerekse yazılı içeriklerde bunu göz ardı ediyor.

İçeriklerinizde uymanız gereken kurallar yalnızca anahtar kelime kullanımı, link çıkışları veya diğer teknik kurallar değildir. Eğer içeriklerinizle insanlara hitap ediyorsanız samimi ve içten bir dil kullanmalısınız. Viral video hazırlarken de bunu göz önünde bulundurmalısınız. Video içeriğini profesyonel bir şekilde kurgulayarak gerekli düzeyde samimi bir dil kullanarak insanlara aktarmalısınız.

4- Zamanını Bekleyin!

viral video

Viral videonuzu hazırladınız ancak ne zaman paylaşacağınızı bilmiyor musunuz? Bunun için trendleri takip etmelisiniz. Eğer sosyal medyada bir akım varsa ve sizde bu akımdan esinlenerek bir video hazırladıysanız zaman kaybetmemelisiniz. Ne kadar hızlı bir şekilde içeriği paylaşırsanız o kadar avantajlı olursunuz. Çünkü sosyal medya da gündeme gelen trendler veya akımlar çok çabuk bir şekilde yerini yenilerine bırakır. Eğer videonuzu bu akımların en zirvede olduğu anda paylaşmazsanız işiniz zorlaşacaktır. Çünkü bir akım artık eskimeye başladıysa onu tekrardan canlandırmak olanaksızdır. Bu yüzden de viral videonuzun geri dönüşümü neredeyse hiç yok denecek kadar az olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir