Google Görsel Aramalar İçin Optimizasyon

goole görsel aramalar için optimizasyon

Google Görsel Aramalar İçin Optimizasyon başlıklı bu yazımızda markanızın ya da sitenizin online görünürlüğünü artıracak önemli ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

SEO yalnızca yazılı içeriklerinizi içeren bir iyileştirme süreci değildir. Kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler hazırlamak yalnızca başlangıçtır.  İçeriklerinizi görsellerle desteklemek ve bu görsellerin Google için optimizasyonunu yapmak gerekir. Bu sayede online görünürlüğünüz artar. Peki online görünürlüğünüzü artıracak optimizasyon ipuçları nelerdir? Bu sorunuzun cevabını aşağıdaki ipuçları ile sizlerle paylaşacağız.

Görsel Optimizasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Görsel Boyutu: 

İçeriğiniz için kullanacağınız görselin boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Görseli tüm sayfaya oranladığınızda ne çok büyük ne de çok küçük olmamalı. Çünkü Google, içeriğini kaplamayan ancak kullanıcının ilk bakışta dikkatini çeken görselleri ilk sıralarda gösterir.

2- Anahtar Kelime ile Uyumlu Görsel Adı:

Anahtar kelimenin SEO açısından önemi her ne kadar bilinse de görsellerle ilişkisi hakkında site sahipleri bilgi sahibi değildir. İçerikleriniz için kullanacağınız görseller anahtar kelime içermelidir. Bu sayede içeriğinizin görünürlüğü her ne kadar az olsa da kullanıcılar, arama sonuçlarında görsellerinizi görebilir. Bundan dolayı da kullanacığınız görsellerin isimlerini anahtar kelime ile örtüşecek şekilde yani uyumlu şekilde belirlemelisiniz.

3- Başlık Metni ve Alt Metin:

Başlık metni ve alt metin içeriklerde kullanılan görsellerin görünürlüğünün artmasını sağlar. Bu yüzden kullandığınız her görselde başlık metnini ve alt metini girmelisiniz. Başlık metinleri kullandığınız görsellerin en ile alakalı olduğunu tanımlarken alt metinler direk görselin ilgili olduğu konu hakkında bilgi verir. Uzun dönemde bu iki noktaya dikkat ederek SEO çalışmalarınızı da desteklersiniz.

4- İçerik ile Alakalı Görsel Seçimi:

Google Görsel Aramalar İçin Optimizasyon konusunda en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken nokta kullanacağınız görsellerin içerik ile uyumlu olmasıdır. Sırf beğendiğiniz için bir alakasız bir görseli içeriğinizde kullanmamalısınız. Alakasız bir görsel kullanılması hem kullanıcıların dikkatini çekmeyecek hem de etkileşim düzeyini olumsuz etkileyecektir.

Son olarak değineceğimiz nokta etkileşiminizi artırmanız gerektiği olacak. Sitenizin genel etkileşimini artırdıkça içeriklerinizde kullandığınız görsellerinde etkisini artırabilirsiniz. Bunun için görsellerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca özgün ve dikkat çeken görseller hazırlayarak da etkileşiminizi artırabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir