Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda “CloudFlare nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?” gibi soruları yanıtlayacağız. 

CloudFlare, web sitenizin performansını ve hızını artırmaya yardımcı olan bir hizmettir. CDN, DDoS saldırı koruması, Free Domain Name Server (DNS) hizmetleri gibi hizmetleri vardır. Bu hizmet ön belleğe alarak,  web sitenizin tüm statik sayfalarını sunucuya indirecek ve sunucu sonuçları web sitenizin ziyaretçilerine çok hızlı bir şekilde gösterecektir. 

CDN tüm içeriğinizi dünyanın dört bir yanındaki veri merkezinde depolar ve 152 veri merkezine sahiptir. Bir kullanıcı web sitenize bir istek gönderdiğinde, bu CloudFlare, içeriği coğrafi olarak en yakın konumdaki veri merkezinden alır. Bununla, yükleme süresi önemli ölçüde azalır ve böylelikle web sitesinin hızı yüksek olacaktır. 

CloudFlare web sitenize güvenlik sağlamada yararlıdır. DDoS saldırılarına, spam saldırı yapanlara ve kötü amaçlı yazılım yüklemelerine karşı koruma sağlar. CloudFlare, ücretsiz sürümü yanı sıra premium olarak kullanılabilir. Ücretsiz bir sürüm sadece küçük web siteleri için uygun olacaktır. Web siteniz oldukça büyükse, premium versiyona gidebilirsiniz. CloudFlare için planlar Free, Pro, Business ve Enterprise’ı içerir. Ücretsiz sürümde, paylaşılan bir SSL sertifikası verir ve Pro sürümünde, özel SSL sertifikası verir. 

CloudFlare Yararları

CloudFlare temel kullanıcılar için ücretsizdir ve kurulumu çok kolaydır. IP adresiniz gizlidir, bu nedenle bilgisayar korsanlarının sunucuya saldırması zordur. Web sitenizi bilgisayar korsanlarından korur. Sadece gerçek kullanıcıların web sitesine erişmesine izin verir, böylece web sitenizin kaynakları kaydedilir ve web sitenizin hızı artırılır. CloudFlare, web sitenizi Dos ve DDoS saldırısından korur. Siteniz yavaşlarsa bile, siteniz normale dönene kadar Cloudflare önbelleğe alınmış dosyaları sunar. Ayrıca Ücretsiz SSL sertifikası sağlar.

CloudFlare’ın Dezavantajları

Yalnızca siteniz yeterli trafiğe sahipse veya sitenizi bilgisayar korsanlarından korumak için CloudFlare kullanmanın bir değeri vardır. Sitenizin gerçek kullanıcılarını da engelleme olasılığı vardır. 

Share

Hedef tayini, başarı için zorunludur. Yaşam için havanın zorunlu olduğu gibi. Hiç kimse bir hedef sahibi olmadan başarıya ulaşamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?
Hemen Bizi Arayın.