Google Dataset Search Nedir? Google Dataset Search Nasıl Kullanılır?

Google Dataset Search Nedir? Google Dataset Search Nasıl Kullanılır?

Dataset Search, bilimsel araştırmalar için Google tarafından geliştirilen arama motoru niteliğindedir. Her geçen gün kendini daha fazla geliştiren ve yepyeni özellikler ile karşımıza çıkan Google, teknik ve bilimsel araştırma yapanlar için Dataset Search’ü geliştirdi. Bu sayede bilim insanları veya araştırmacılar aradıkları teknik ve bilimsel kaynaklara daha hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

Google Dataset Search Nedir?

Dataset Search bir bakıma Google Haberler ya da Google Haritalar gibi Google’ın bir özelliği gibi görülse de aslında tüm kullanıcılara hitap etmiyor. Bundan dolayı da Google ayrı ve farklı bir şekilde yayınlayarak kullanıcılara sundu.

Bu yeni özelliğin geliştirilmesindeki temel amaç araştırmacıların aradıkları veri setlerine çok kolay bir şekilde ulaşabilmesidir. Özellikle gazeteciler, araştırmacılar, bilim insanları veya bilimsel bir yayın hazırlayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak Google’ın temel hedeflerinden birisidir. Özellikle binlerce kirli bilginin yer aldığı web dünyasında bilimsel bilgilere ulaşmak oldukça zordur. Artık bu sayede oluşan bu engel büyük ölçüde ortadan kaldırılarak kullanıcıların aradıkları verilere veri havuzundan kolayca ulaşmasını sağlanacaktır.

Dataset Search kapsamında toplanan veriler, yayıncı sitelerinden, dijital kitaplıklardan ve yazarlara ait kişisel platformlardan elde ediliyor. Bu veri toplama işlemi de yine çok yeni bir tarihte kullanıma sunulan Veri Kümesi Sağlayıcısı şeması sayesinde gerçekleştiriliyor. Site sahipleri bu şemayı kullanarak arama sonuçlarında yer alabiliyor. Şuan için sağlanan veriler sosyal bilimler, çevre bilimleri, haber kuruluşlarına ait veriler ve hükümetler tarafından sunulan veriler olarak biliniyor. Yani bu yeni arama motoru ile veri setlerine ulaşmak isteyen kullanıcılar şuan için bu alanlarda yaptığı araştırmalarda istedikleri verilere ulaşabiliyor.

Dataset Search Nasıl Kullanılır?

Dataset Search üzerinden arama yapmak için öncelikle buraya tıklayarak Dataset Search’e ulaşmalısınız.

Ardından veri kümesi arar kısmından araştırma yapmak istediğiniz konu ile ilgili anahtar kelimeleri aratabilirsiniz. Sonuçlar kısmında aradığınız anahtar kelimeye dair akademik çalışmalar ve veri kümeleri karşınıza çıkacaktır. Örneğin enflasyon ile ilgili bir arama yaptığınız da karşınıza bilimsel yayınlar çıkacaktır.

Sonuçlar kısında bilgi kaynağına ait açıklama, yayın tarihi, yazar ve bu verinin sağlandığı kaynak gösterilir.Örneğin yukarıda yaptığımız aramada ulaşmak istediğimiz kaynağın adının altında bir link yer alıyor. Bu linke tıkladıktan sonra yayının kaynağına ulaşıp istediğiniz gibi inceleme ya da araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz farklı platformlarda yayınları paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir