Google Search Console Doğrulaması Artık Çok Daha Kolay!

Google Search Console Doğrulaması Artık Çok Daha Kolay!

Google Search Console doğrulaması geçtiğimiz günlerde Google’ın açıklaması ile birlikte artık çok daha kolay hale geliyor. Bildiğiniz üzere Google Search Console’u kullanmanız için mülk onaylaması yapmanız gerekiyor. Bu yenilikten önce mülkünüzü doğrulamak için yapacağınız işlemler sizleri uğraştıran yöntemlerdi.

search console

Yukarıda yer alan iki görselde de gördüğünüz gibi Google Search Console kullanmak için Google’ın size sunduğu bu yöntemlerden biri ile mülkünüzü doğrulamanız gerekiyordu. Ancak artık bu uğraştırıcı işlemler geride kalıyor. Search Console’a mülk eklediğiniz zaman artık Google, mülkünüzü otomatik olarak onaylayacak.

Google Search Console Doğrulaması Otomatik Olarak Yapılacak!

Google’ın Search Console mülk doğrulaması ile ilgili yaptığı bu değişiklik ile beraber artık, Google Analytics doğrulaması yapılan sitelerin Search Console için ayrı bir doğrulama işlemi yapmasına gerek kalmayacak. Google Analytics doğrulaması yapılan sitelerin Search Console doğrulaması otomatik olarak yapılacak. Bu sayede Google Analytics üzerinden doğrulanan mülklerini Search Console üzerinden doğrularken geçen süreci hızlandırmış olacak. Henüz yeni bir gelişme olan bu değişiklik şuan için manuel olarak gerçekleştirilecek.

Mülk doğrulama ile ilgili bu güncelleme tam anlamıyla tamamlandığı zaman tüm web site sahiplerinin mülkleri araç üzerinde otomatik olarak doğrulanmış olacak. Ayrıca Google Search Console üzerinde daha önce hiçbir mülk eklemediyseniz bile Google Analytics’te yer alan mülklerinizin otomatik olarak doğrulaması yapılacak. Bu noktada Search Console’un site sahiplerine sunduğu avantajları göz önünde bulunduracak olursa site sahipleri açısından bu olumlu bir yeniliktir. Çünkü Search Console özellikle indeksleme hataları gibi önemli bilgileri mail yoluyla site sahiplerine ileten bir araçtır. Siz panel üzerinden raporları görüntülemeseniz bile mail yoluyla Google bu verileri sizlere gönderir. Artık otomatik olarak Google mülk doğrulaması yapacağı için bu verilerden ve özellikle indeksleme hatalarından tüm mülk sahipleri haberdar olacaktır.

Şuan için beta aşamasında olan olan otomatik doğrulama ilerleyen günlerde kullanıma sunulduğunda kullanıcılara duyurulacak.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir