Yandex Metrica Kurulumu Nasıl Yapılır?

yandex metrica

Yandex Metrica, sitenizin Yandex üzerindeki verilerini görüntülemenizi sağlar. Özellikle web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların web sitenizi ziyaret ettiklerinde nasıl davrandıklarını ya da ziyaret sürecinde nasıl hareket ettiklerini bu uygulama ile öğrenebilirsiniz.

Yandex Metrica özellikle E-Ticaret siteleri için oldukça önemlidir. Çünkü kullanıcıların nasıl hareket ettiklerinizi bilmek tüm stratejinizi bu çerçevede oluşturmanızı sağlar. Kullanıcı davranışlarını inceleyerek hedef kitlenizi daha yakından tanıma imkanı sunar. Bu sayede oluşturacağınız kampanyalarla daha etkin geri dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Yandex Metrica Kurulumu

1- Yandex Hesabı Açın!

Yandex Metrica kurulumu için öncelikle bir Yandex hesabına sahip olmalısınız. Bunun içinde Yandex ana sayfasında yer alan “E-Posta Hesabı Aç” butonuna tıklayın. Yandex mail hesabınızı açtıktan sonra artık kuruluma başlayabilirsiniz.

2- Sayaç Ekleyin!

Yandex Metrica kurulumunda Yandex hesabı oluşturduktan sonra ikinci aşamada verilere ulaşmak için sayaç eklemeniz gerekir. Yandex hesabınızı oluşturduktan sonra buradan Metrica adresine ulaşın. Karşınıza çıkan sekmede gerekli alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sayacınızı oluşturun.

Yandex Metrica üzerinden takip edeceğiniz her bir site için sayaç eklemelisiniz. Bu sayede her bir site için ayrı ayrı istatistiklere ve verilere ulaşırsınız.

3- Detaylı Ayarlar

Yandex hesabı açtıktan ve sayaç ekleme işlemini tamamladıktan sonra detayları ayarlamanız gerekir. Örneğin alt alan adı ekleyebilir ve detaylı verilere ulaşabilirsiniz.

Sayaç ekleme kısmında “Sayaç Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra açılan sekmede Webvisor seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Bu seçeneği işaretlemeniz web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını ve ziyaret aşamasında neler yaptıklarını tek tek incelemenizi sağlayacak.

Detayları ayarlarken eş zamansız kod seçeneği ile herhangi bir gecikme olmaksızın uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca otomatik endeksleme özelliğini kapatabileceğiniz gibi e-ticaret siteniz varsa verilerinizi araca aktararak daha detaylı verilere ulaşabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz verilere ya da kullanım amacınıza göre bu detayları kullanabilir, aracı kişiselleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir