Sosyal Medya Analizi Nedir? Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Analizi Nedir? Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya analizi ile ilgili sizlerle paylaştığımız bu yazımızda sosyal medya platformları üzerinden daha fazla organik trafik elde etmenizi sağlayacak bazı ipuçları ve teknikleri paylaşacağız.

Sosyal Medya Analizi Nedir?

Sosyal medya analizi, sosyal medya platformlarında web sitenizin ya da markanızın performansını artıracak değerlendirmeler ve optimizasyonlar bütünüdür. Sosyal medya analizi, mevcut organik trafiği artırmanızı sağlarken aynı zamanda hedef kitlenize ulaşmanızı ve marka bilinirliğini artırmanızı da sağlar.

Sosyal medya aslında markanızla ya da web sitenizle ilgili sizlere birçok sinyal verir. Ancak bu sinyallerin ne ile ilgili olduğunu ya da size neyi anlattığını anlamak zordur. Bunun nedeni de veri sayısının çok yüksek seviyelere ulaşabilmesidir. Bu veriler içerisinde hangisinin size ne yönde sinyal verdiğini ancak doğru bir şekilde yapılan analizler sonucunda anlayabilirsiniz. Peki sosyal medya analizi nasıl yapılır?

Sosyal Medya Analizi Nasıl Yapılır?

1- Hedef Kitle

Sosyal Medya Analizi

Hedef kitlenin belirlenmesi ve tanımı oldukça önemlidir. İlk etapta markanızın ya da web sitenizin kime hitap ettiğinizi sorgulayarak hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenizi tanımak, demografik özelliklerini ve bu kitleye ait genel kullanıcı davranışlarını bilmek sizi bir adım öne çıkaracaktır. Özellikle sosyal medya gibi güçlü dijital ortamda kime nasıl hitap edeceğinizi bilmezseniz kaybedenler safında yerinizi alacaksınız. Bundan dolayı da hedef kitlenizin dikkatini çeken onları harekete geçirecek paylaşımlar yapmanız gerekir. Paylaşımlarda kullanacağınız üsluptan kullandığınız renklere varana kadar her detaya bunu dikkate alarak karar vermelisiniz.

Eğer sosyal medyadan gelen organik trafiğinizi artırmak istiyorsanız bunun ilk şartı hedef kitlenizi büyütmektir. Bunun içinde hedef kitlenize hitap eden ve kaliteli paylaşımlara sahip olmalısınız. Ayrıca sosyal medya platformlarında reklam çalışmaları yürüterek hedef kitlenizi daha kısa bir sürede büyütebilirsiniz. Ancak bunun için sosyal medya reklamları için bir bütçe ayırmanız gerekir.

2- İletişim

Sosyal Medya Analizi

Kullanıcılar bir sosyal medya platformu üzerinden bir toplulukla herhangi bir kanalla iletişim kurmak istediğinde yanıt alamazsa iletişimi kesmektedir. Örneğin Facebook sayfanız üzerinden yaşanan bir sorun ile ilgili size mesaj gönderen bir kullanıcıya bir kaç saat içinde cevap vermek yerine günlerce mesajı yanıtlamadıysanız kullanıcı ile iletişimi kaybedersiniz. Bundan dolayı da hangi sosyal medya platformu olursa olsun kullanıcılarınız ile aradaki iletişimi kesmemelisiniz. Size yöneltilen sorulara veya gönderilen mesajlara olabildiğince kısa sürede cevap vermelisiniz.

3- Kullanıcı Davranışları

Sosyal Medya Analizi

Eğer hedef kitlenizi yakından takip ediyorsanız ve onları tanıyorsanız kullanıcı davranışlarını on hamle öncesinden tahmin edebilirsiniz. Bu sayede kullanıcıların hangi içeriklerden hoşlandığını, onları neyin harekete geçirdiğini ve etkileşimin nasıl artacağını önceden bilirsiniz.

Kullanıcı davranışlarını analiz etmek için farklı zaman dilimlerinde, farklı konularda ve farklı içeriklerdeki paylaşımlarınızı karşılaştırın. Bu sayede günün hangi anında hangi türde paylaşımların kullanıcıları harekete geçirdiğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu verilere göre sosyal medya stratejisi belirleyebilirsiniz.

4- Rakip Analizi

Sosyal Medya Analizi

Her konuda olduğu gibi rakiplerinizi yakından takip etmek önemlidir. Rakiplerinizin izlediği startejileri, paylaşımlarını ve sosyal medya üzerindeki tutumlarını takip edin. Diğer konularda etkin bir analiz yapamasınız bile rakiplerinizi inceleyerek kendinize etkin bir plan oluşturabilirsiniz. Rakiplerinizin paylaşım aralıklarını, paylaşımlarının zaman dilimlerini, hangi paylaşım için reklam verildiğini ve paylaşım içeriklerini yakından takip edin.

5- İçerik Analizi 

Sosyal Medya Analizi

İçerik analizi sosyal medya üzerinde başarı yakalamanızı sağlayacak altın bir kuraldır. Bunun için içeriklerinize bazı soruları yöneltmeniz gerekir. Hedef kitleniz metin, video veya resim şeklinde yapılan paylaşımlardan hangisini daha çok beğeniyorsa paylaşımlarınızda o tür içeriklere ağırlık verebilirsiniz. Bunun içinde yine farklı içerikleri karşılaştırmalısınız.

6- Son Olarak Google Analytics

Sosyal Medya Analizi

Google Analytics ile sosyal medya dönüşümlerini takip etmelisiniz. Ücretsiz olarak kullanacağınız bu araç ile sosyal medya analizlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Özellikle de hedefimiz olan sosyal medya üzerinden gelen organik trafiğin takibi için kullanmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir